Yurtdışında Sertifika Programları Nelerdir?

Yurtdışındaki sertifika programları, yeni bir beceri öğrenmenin, bir ilgi alanını keşfetmenin ve yeni bir ülkede yaşamanın kültürel deneyiminin tadını çıkarmanın harika bir yoludur. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler, dünya çapındaki üniversiteler tarafından sunulan çok çeşitli sertifika programları arasından seçim yapabilirler. Programlar farklı seviyelerde alınabilirler. Ancak hepsi öğrencilere belirli bir alandaki bilgi ve deneyimlerini gösteren bir akademik sertifika kazanma şansı sunmaktadır.

Sertifika Programları Ne Kadar Sürer?

Sertifika programları, yurtdışında eğitim görmek için ne kadar zaman harcamak istediğinize ve her dönem kaç ders almak istediğinize bağlı olarak altı haftadan iki yıla kadar sürebilir. Birçok okul, öğrencilerin derecelerini normalden daha kısa sürede bitirmelerini sağlayan hızlandırılmış sınıflar sunar. Ancak, önceki üniversite kurslarınız için kredi kazanmak veya ileri seviye yerleştirme sınavlarıyla belirli gereksinimleri test etmek istiyorsanız, lisans programınızı tamamlamanız beklenenden daha uzun sürebilir.

Ne Tür Sertifikalar Mevcuttur?

Uluslararası üniversitelerde birçok farklı sertifika türü mevcuttur: önlisans, lisans ve yüksek lisans derecelerinin tümü ortak seçeneklerdir. Bazı kurumlar ayrıca işletme veya bilgisayar bilimi gibi uzmanlık alanlarında sertifikalar sunarlar.

Sertifika programları, birkaç hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabilen kısa, yoğun kurslardır. Genellikle yaz veya kış tatilinde sunulurlar ve öğrencilerin tüm bir lisans programına bağlı kalmadan yurtdışında eğitim görmelerine izin verirler.

Sertifika programları uzun süredir vardır. Ancak son zamanlarda yurtdışında geçirdikleri zamanı en iyi şekilde değerlendirmek isteyen lisans öğrencileri arasında daha popüler hale gelmiştir. Uluslararası sertifikalar söz konusu olduğu zaman aşağıdaki seçenekler ön plana çıkmaktadır.

  • EdX Sertifikası 
  • Udemy Sertifikası

EdX Sertifika Programı

Edx, dünya çapında milyonlarca insan için bir öğrenme hedefi ve yaşam boyu öğrenme kaynağıdır. EdX sertifikası, bir edX kursunu tamamladığınız için resmi başarı kaydınızdır. Bir kursun sertifikası varsa, final sınavını yüzde 80 veya daha yüksek bir puanla geçerek sertifika kazanabilirsiniz. Ayrıca, bir XSeries’in üç bölümünü de geçerseniz, tüm serinin tamamlandığını gösteren bir sertifika alabilirsiniz.

Edx, Harvard Üniversitesi, MIT, UC Berkeley ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 100’den fazla kurumdan 1.000’den fazla kurs sunmaktadır. EdX sertifika programı, bitirme sertifikası almak için alabileceğiniz bir kurstur. Çok çeşitli konularda 600’den fazla farklı kurs arasından seçim yapabilirsiniz.

EdX sertifikası almak için her kurs için gerekli tüm modülleri tamamlamalı ve final değerlendirmesini geçmelisiniz. Bazı kurslar, katılımınızın bir parçası olarak bir ödev veya proje göndermenizi de gerektirir.

 

Gerekli tüm modülleri tamamladığınızda ve son değerlendirmenizi geçtikten sonra, başarınızı kanıtlayan dijital bir sertifika alacaksınız. Bunu, potansiyel işverenlere veya müşterilere EdX programına katılımınız yoluyla kazandığınız beceri ve bilgileri göstermek için kullanabilirsiniz.

Udemy Sertifika Programı

Udemy; kitlesel online açık ders ve online öğrenme platformu olarak tanımlanmaktadır. Burada öğrencilere yönelik olarak dersler verilerek, bu derslerden başarılı olan öğrencilere sertifika verilmektedir. Burada her bir dersten geçtiğinize dair gerekli testleri tamamlanmış ve bu testlerden yüksek not skoru elde etmiş olmanız gerekmektedir.

Geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde Udemy platformu için denizaşırı bir Udemy Sertifika Programı üzerinde çalışmalarına ağırlık vermiştir. Program, öğrencilerin nitelikli bir eğitmenle çevrimiçi eğitim almalarına ve kurslarını tamamladıklarında resmi sertifika almalarına olanak tanımaktadır. Udemy, herkesin en iyi eğitmenlerden öğrenebileceği dünyanın öğrenme platformu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Udemy Sertifika Programı kapsamlı bir eğitim sürecini içine almaktadır. Burada mevcut tüm sertifika programlarımızın bir listesini bulacaksınız. Bunlar, standart kurslarımızdan daha fazla zaman taahhüdü gerektiren derinlemesine kurslardır. Ancak sizi belirli bir kariyer yoluna hazırlar veya mevcut becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olur.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.