Yurt Dışında Yüksek Lisans Bursları Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans bursları nelerdir? Yüksek lisans eğitiminizi yurt dışında bulunan prestijli okullardan birini tercih ederek tamamlamak istiyorsanız ancak Bursa ihtiyacınız varsa bu burslar tam da size göredir. Yurt dışında yüksek lisans yapmak öğrencilere benzersiz deneyimler sunuyor. Ancak eğitim maliyetlerinin fazla olması öğrencileri eğitim planlarını olumsuz etkileyebiliyor. Üniversiteler ise öğrencilerin maddi kaygılarını göz önüne alarak çeşitli burs imkânı sunuyorlar. Okulların burs imkânlarından yararlanabilmek için yeterli dil seviyesine sahip olmanız ve İyi bir not ortalaması yapmanız gereklidir. Yüksek lisans bursları şunlardır;

 

 • Scholarships
 • Bursaries
 • Studetships

 

Scholarships, yurt dışında yüksek lisans eğitimi alacak olan öğrencilerin maddi yeterliliğinin olmaması ya da yeterli olmaması halinde destek amaçlı olarak yapılan maddi yardım bursudur. Bursaries yine aynı şekilde yüksek lisans yapacak öğrencimiz maddi yetersizliği olması ya da maddi durumunun yetmemesi halinde yapılan maddi burslardır. Studetships Bursa ise doktor düzeyinde eğitim alacak olan öğrencilerin yapacakları proje çalışmalarına bağlı olarak sunulan burstur. 

 

Yurt dışında yüksek lisans bursları söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Elbette ki Yurt dışında yüksek lisans bursları kazanabilmek için mutlaka bazı kriterleri tam olarak karşılıyor olmak gerekmektedir. Peki, Yurt dışında yüksek lisans bursları için gerekli olan belgeler nelerdir? İşte bu soruya dair tüm ayrıntılar!

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Yurt dışında yüksek lisans yapmak için talep edilen burçlara dâhil olabilmek için sizden istenen çok önemli dokümanlar vardır. Bu dokümanlar şunlardır;

 

 • Gpa skorunuz
 • Motivasyon mektubunuz
 • Referanslarınız
 • Cv’niz
 • Geçerli dil yeterlilik belgeleriniz
 • İELTS – TOEFL
 • Kişisel bilgilerinizi içeren evraklar
 • Başarılarınızı belgeli evraklar
 • İş tecrübeleriniz
 • Mesleki sertifikalarınız
 • Alanınızla alakalı katılmış olduğunuz kurs belgeleri

 

Sizden istenecek olan belgeleri en iyi şekilde hazırlamanız rakip öğrencilerin önüne geçmenizi sağlayacak ve sizin burs alma yolunda en büyük yardımcınız olacaktır. Dünyanın pek çok yerinden binlerce öğrenci yurt dışında eğitim alabilmek için burs imkânlarını kovalıyor. Başvuru yapacak olduğunuz üniversitenin yüksek lisans burs şartlarının neler olduğunu iyi bir şekilde araştırarak bu şartlara uygun olup olmadığınızda emin olmanız gerekiyor. 

 

Yurt Dışında Yüksek Lisans Bursu İçin Gerekli Not Ortalaması Nedir?

 

Eğitim almak istediğiniz üniversitelere ve ülkelere bağlı olarak istenen not ortalaması ile dil yeterlilik belgeleri değişiklik gösteriyor. Başvuru yapacak olduğunuz üniversitenin sizden talep etmiş olduğu not ortalamalarını dikkate alarak başvuru yapmanız önemlidir. 

 

Yurt dışında yüksek lisans eğitim maliyetlerini minimuma indirmek üzere öğrencilere sunulmuş olan burslar eğitim almak istediğiniz bölümlere göre de değişiklik gösterebilir. Yurt dışında yüksek lisans bursları seçenekleri konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

 

Yurt Dışında Yüksek Lisans Eğitimi İçin Verilen Diğer Burs Seçenekleri Nelerdir?

 

Jean Monnet Burs, 1989 yılında hayata geçirilmiştir. Türkiye’nin saygın ve köklü projelerinden bir tanesidir. En az 3 en fazla ise 12 ay sürelerde öğrencilere burs imkânı tanınır. Chevening Burs, İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere sunulmuş olan küresel çapta burs programı. İngiltere hükümeti tarafından sunulur. Öğrencilerin bütün masraflarını finanse eden burs programıdır.

 

YLYS, milli eğitim bakanlığı tarafından tanınan burs programıdır. Dünyanın en iyi üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen kişilere sunuluyor. Farklı ülkelerde eğitim alacak olan öğrencilere veriliyor. Okul ücretlerinin tümü, okul materyal ücretleri, sınav ücretleri tamamı ve ulaşım, sağlık giderleri milli eğitim bakanlığı tarafından gerekli şartlar yerine getirilirse karşılanıyor.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.