Yüksek Lisans

Yüksek lisans kabul şartları nelerdir? Uluslararası öğrenciler için lisansüstü kabul koşulları üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ancak genel kriterler birbirine benzer niteliktedir. Başvuru yaparken lisansüstü okulda başarılı olmak için gereken akademik kimlik bilgilerine ve mesleki deneyime sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, lisansüstü başvurunuzun bireysel olarak değerlendirileceğidir. Bu nedenle, GPA ve GRE puanlarınız bazı okulların gerektirdiğinden daha düşük olsa bile, makul bir aralıkta oldukları sürece başvurunuz yine de ciddi olarak değerlendirilecektir. Yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman aşağıdaki şart karşınıza çıkacaktır;

 • Geçerli bir IELTS-TOEFL skoru
 • Çalışma geçmişiniz varsa; CV
 • Lisans Diploması ya da Transkriptleri
 • Motivasyon Mektubuyla birlikte referanslar
 • Geçerli bir GRE-GMAT skoru – okuldan okula değişmektedir

Yüksek lisans kabul şartları söz konusu olduğu zaman İngilizce yeterlilik belgesi en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Ayrıca İyi bir TOEFL puanı, IELTS puanı  almış olmanız da gerekmektedir. Yurtdışında çoğu üniversite tarafından minimum bir GMAT puanı gerekli değildir. Ancak Harvard Business School ve Stanford University Graduate School of Business gibi kurumlar bu sınav türünde de başarılı bir puan talep etmektedir.

Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Yurtdışından gelen öğrenciler için  yüksek lisans derecesi için not ortalaması, A+ ila F ölçeğinde 3.0 olmak durumundadır. Esasında genel olarak Yurtdışında yüksek lisans yapacaksanız başvurduğunuz üniversiteye ve ek kriterleri olup olmadığına bağlı olarak karşınıza farklı not ortalamalar çıkacaktır. Bununla birlikte, çoğu lisansüstü program, kabul edilmeniz için lisans derecenizde en az 3.0 not ortalaması gerektirir. 

Lisansüstü okullara kabul koşulları programa göre büyük farklılıklar gösterir. Bazı okullar minimum not ortalaması gerektirirken, bazılarında tavsiye mektupları ve kişisel beyanlar gibi daha öznel gereksinimleri vardır. Yurtdışında ana çalışma alanınızda 3.0/4.0’ın üzerinde (4 puan üzerinden) not ortalamasına sahip akredite bir kurumdan lisans derecesine sahip olabilirsiniz. Böylece yurtdışında yüksek lisans yapmak noktasında gerekli olan ön koşulu da sağlamış olursunuz.

Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Günümüz koşullarında uluslararası öğrencilerin okurken çalışmaları mümkündür. Ancak işe başlamadan önce okulunuzdan veya işvereninizden izin almanız gerekmektedir. Bununla birlikte işe başvurmadan önce dikkate alınması gereken bazı kısıtlamalar vardır.

ÖZET

Lisansüstü programları, alanınızda uzmanlığınızı arttırmanın ya da gelecekteki kariyer başarınız için bir endüstri hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur. Mesleki hedeflerinize uygun programlar planlamanıza yardımcı oluyoruz. Stratejilerinize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalıştığımız lisansüstü başvuru süreçlerinde baştan sona hizmetler sunuyoruz.

Yüksek Lisans/Doktora başvuru süreçlerinde şu aşamalarla ilerliyoruz:

 1. Adayı Tanıma
 2. Özgeçmiş Oluşturma
 3. Program ve Okul Seçimi
 4. Referans Mektubu Alma
 5. Niyet Mektubu Hazırlama (SOP)
 6. Mülakat Süreci
 7. Kabul(ler), Burs ve Sonrası