Yüksek Lisans Sonrasında İngiltere’de Yaşayabilir miyim?

Yüksek lisans sonrasında İngiltere’de yaşayabilir miyim? İngiltere’de eğitim sonrası yaşamaya devam etmek için özel koşullar vardır. Bu özel koşulların tamamlanması gerekmektedir. Yaşamanın birkaç yolu vardır. Vatandaşlık alınarak orada yaşayabilirsiniz. Vatandaşlık büyük miktarda bir yatırım yapanlara verilmektedir ev, arsa ve tarla gibi gayrimenkullerle vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.

İngiltere’de öğrenci vizesi dolmadan önce işe giriş yapılarak çalışma vizesi alınabilir. Alınacak vize ile çalışma ve oturma iznine sahip olunur. İngiltere çalışma izni ile vize süresi boyunca yaşamaya devam edilebilir. Öğrencilere yönelik okul bitimi ardından sunulan tek fırsat doktoraya yöneliktir. Doktorasını yapmak isteyen öğrencilerin vizeleri üç yıl süre ile uzatılmaktadır. Onun dışında öğrencilere yönelik başka bir alternatif yoktur.

İngiltere’de yüksek lisans sonrasında yaşamak istiyorsanız; ‘’Gratuate Visa’’ işe yarar çözümler sunacaktır. Gratuate Visa; mezun vizesi anlamına gelmektedir. Bu vize sayesinde yüksek lisans sonrasındaki 2 yıllık bir süreçte İngiltere’de kalabilirsiniz. Şayet İngiltere’de doktora programını tamamlarsanız, 3 yıla kadar bu ülkede oturma iznine sahip olabilirsiniz. Üstelik bu süre içerisinde tam zamanlı çalışma izni için de başvuruda bulunabilirsiniz.

İngiltere’de Mezun Olduktan Sonra Çalışma Şartları Neler?

Şayet İngiltere’de yüksek lisans sonrasında çalışmayı isterseniz, almış olduğunuz vize kapsamında çalışma izni de alabilirsiniz. Hayatına İngiltere’de devam etmek isteyen kişilere yönelik yapılacak en doğru şey orada çalışmaya başlamaktır. Çünkü çalışma vizesi alındığında oturum izini de verilmektedir. Bununla beraber mümkün olan İngiltere’de yaşama fırsatı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Öğrenci vizesi henüz dolmadan çalışmaya başlanan bir işletme sayesinde çalışma vizesi alınmaktadır. İşletme tarafından çalışma bakanlığına yapılan başvuru ile çalışma sertifikası verilmektedir. Bu sertifika ile çalışma izniniz alınmış olur.

İngiltere’de bulunduğunuz süre boyunca iyi bir profil çizmiş olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kötü etkilenen siciliniz çalışma ve oturma izinleri almanıza engel olur. Mezun olduktan sonra çalışma fırsatlarında diğer bir çok insana göre daha avantajlı olursunuz. İçinde bulunduğunuz kültürü tanıyor olmanız sizi ön plana alır. Aynı zamanda bulunan süre boyunca kazandığınız dil hakimiyeti de İngiltere tarafından olumlu değerlendirilecek unsurlardandır. 

Yüksek Lisans Sonrasında İngiltere’de Yaşamak İçin Ne Yapmalıyım?

1 Temmuz 2021 tarihinden sonraki süreçte İngiltere, yapmış olduğu mezun rotası çalışma vizesi kapsamında yurtdışından gelen öğrencilere İngiltere’de kalma hakkı da sunmaktadır. Bu kapsamda ’’Gratuate Visa’’ sayesinde hem lisans düzeyinde hem de yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin İngiltere’de 2 yıllık süre içerisinde çalışma olanakları da bulunmaktadır.

İngiltere’de mezun olman orada yaşamak için hukuki herhangi bir ayrıcalık tanınmasa da kendinize kattıklarınızla yaşamanıza orada devam edebilirsiniz. Okul zamanı yaptığınız çalışmalarla kendiniz için maddi birikim yapabilir bununla beraber iş tecrübesi kazanabilirsiniz. Kazanılan iş tecrübesi sayesinde işe girişler daha kolay olacaktır. Bu da çalışma vizesi alabilmek için önemli rol oynamaktadır.

 

İngiltere Yaşam Standartları Açısından Nasıldır?

İngiltere sahip olduğu sosyo-kültürel yapısı ile çalışma koşullarında öncülüklere ev sahipliği yapmıştır. Sanayide iş gücünü azaltmaya yönelik yapılan çalışmalar insanlar için zorlu çalışma koşullarını ortadan kaldırmıştır. Bu konuda öncü davranan İngiltere de çalışma koşulları günümüz şartlarına göre sanayilerde makinalaşmış, hizmet alanlarında çalışma saatleri düşürülmüştür. 

İnsani hakların anayasa ile korunduğu İngiltere’de çalışma ve yaşama haklarına büyük önem gösterilmektedir. Çalıştığınız işteki hakkınızı almanız için hükümet tarafından denetlemeler yapılır. Asgari düzeyde çalışıp asgari düzeyde yaşadığınız zamanda alım gücü yüksek bir para birimine sahiptir. Tüm bu bilgiler ışığında yüksek lisans sonrasında İngiltere’de yaşamak isterseniz, karşınıza en az 3 yıllık bir çalışma süresi çıkacaktır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.