Yüksek Lisans Sonrasında Amerika’da Yaşayabilir miyim?

Öğrenimini Amerika’da tamamlayanlar için ayrıcalıklı sunulan bir fırsat yoktur. Herkesle aynı şartlara tabi tutulursunuz. Fakat Amerikan kültürünü yaşamış biri olduğunuz için tabi tutulan testlerde önceliğiniz bulunaktadır. Bu öncelik kendinizden kaynaklıdır. Orada okuyacak kadar dile ve ortama hakim biri olmanız sizi rakipler arasında ön sıraya itecek etkili bir unsurdur. 

 

Amerika’da yaşayabilmek için özel koşullar vardır. Vatandaşlık almanız gerekmektedir. Vatandaşlık almanın özel koşulları vardır. Yatırım yaparak vatandaşlık alabilirsiniz. Belli bir miktarda yapacağınız yatırım ile önce oturma sonrasında vatandaşlık alabilirsiniz. Yapacağınız yatırım ev, arsa ve tarla gibi fiziki taşınmaz özelliğinde olmalıdır. Evlilik yoluyla vatandaşlık sahibi olabilirsiniz. Bununla beraber Amerika’da özel duruma göre vatandaşlıkta vardır. Özel durum vatandaşlık nadir görülmektedir.

 

Özel durumla vatandaşlık almada ülke yararına ülkeyi gururlandıracak bir faaliyet veya icatla bu mümkündür. Örneğin öğreniminiz esnasında ülke, dünya ve insan faydasını bir icat yaparsanız, olimpiyat gibi uluslararası alanda madalya kazanırsanız ve bu gibi ülkeye gurur verici bir faaliyette bulunmanız gerekir. Bu şartları tamamlayanlar sorgusuz sualsiz vatandaşlığa alınmaktadır.

 

Yüksek Lisans Sonrasında Amerika’da Yaşamak İçin Ne yapabilirim?

 

Öğrenim esnasında çalışma hayatına başladıysanız ve çalışmakta olduğunuz bir iş varsa öğrenci vizeniz bitmeden önce çalıştığınız yer tarafından çalışma izini alabilirsiniz. Sizin orada çalıştığını belgelendiren işletme sahibi çalışma vizesi almanızı sağlamaktadır. Bu hususta çalışma vizesinin alınması için bir iş sahibi olmanız gerekir. 

 

Öğrenci vizesi dolmadan önce bir işletmede çalışmaya başlayıp çalışma vizesi alabilirsiniz. Bu doğrultuda oldukça faydalı olan bu yöntem ile Amerika’da kalmak mümkündür. Öğrenci vizesi devam ettirilerek doktora seviyesinde öğrenim seviyenizi arttırabilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz firma sahibi ile anlaşarak çalışma vizesi almayı sağlayabilir ardında da branşınızda iş arayabilirsiniz. 

 

Günümüz koşullarında Amerika Birleşik Devletlerinde çalışma hakkı elde etmenin en mantıklı yolu olarak karşımıza öğrenci olmak çıkmaktadır. Özellikle yüksek lisans öğrencilerine verilen vizeler, Amerika’da kalmak noktasında geniş kapsamlı avantajlar sağlar. Yüksek lisans vizeleri sayesinde ‘’Seçmeli Pratik Eğitim’’ hakkı sayesinde Amerika’da resmi bir şekilde çalışma hakkı elde etmiş olursunuz. 

 

Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Çalışma Şartları Neler?

 

Amerikan çalışma bakanlığından onaylanmış sertifikanın alınması ile çalışma vizesi alabilirsiniz. Gerekli sertifikanın teminini ancak işveren yapabilmektedir. Çalıştığınız yer bakanlıktan sertifika ile onaylandıktan sonra vatandaşlık ve göçmenlik bürosu tarafından çalışma vizesi verilir. Çalışmanın şartı olarak tek gereklilik öğrenci vizeniz bitmeden hemen iş bulmanızdır. Yoğun şekilde eleman arayışında olan işletmeler mevcuttur. Bunların tespitini yaparak amaçlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Amerika da çalışma izini alabilmek için bulunduğunuz süre boyunca sorun çıkarmamış olmanız gerekir. Bir suça karışmış veya benzeri bir suçtan yargılanmak kesinlikle aleyhinize sonuçlanmaktadır. Çalışma ve oturma izinlerinin alınabilmesi için tamamen iyi bir profil çizmeniz gerekmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında Amerika’da yaşam şartları söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkmaktadır.

 

Amerika’da Yaşama Şartları Nelerdir?

 

Fırsatlar ülkesi olan Amerika’nın ekonomik gücünden ötürü alım gücü fazladır. Bu da sosyal hayatı doğrudan olumlu etkilemektedir. Kazançlar doğrultusunda asgari belirlenen çalışma ücretleri ile geçinmek ve birikim yapmak mümkündür. 

 

Yaşam şartları ve ülkenin alım gücü oldukça değerli bir yere sahiptir. Ekonomik gücün güçlü olmasında ötürü halkın refahı yüksektir. Bunlara baplı olarak ülkenin alım gücü de fazladır. Bütün bu bilgiler ışığında Amerika’da oturma izni aldıktan sonra çok daha kapsamlı bir şekilde çalışma olanağına sahip olursunuz. Burada kendi alanınızda iş bulmanız ve kendinizi geliştirmeniz beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.