YKS-TYT Nedir?

Üniversiteye giriş için gerekli olan sınav YKS-TYT sınavıdır. Temel yeterlilik testi yani TYT 150 ve üzeri puan ile tamamlandığında adaylar 2 oturum olan AYT sınavına alınırlar. 200 puan alanlar ise puanlarını gelecek yıl kullanabileceklerdir. Eskiden üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS adı altında yapılıyordu. Şimdi ise yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS geldi. Üniversite hayali kuran bütün öğrenciler ilk aşama olan bu sınava girmek zorundadır.

 

9 ve 10 sınıf konularından oluşan TYT sınavı mantıksal düşünme, değerlendirme ve düşünme akıl yürütme gibi temel problem çözme becerilerini kanıtlıyor. AYT sınavına girebilmek için TYT sınavına girebilmek zorunludur. TYT sınavına giren öğrenciler lisedeki görmüş oldukları derslerden sorumlu tutulurlar. 

 

Sınavda çözecekleri her doğru soru sınav sonucuna etki eder. Her yanlış soruda sınav sonucuna etki eder. TYT sınavında her 4 yanlış üniversite adayının bir doğrusunu götürecektir. Bu sebeple hem doğrulara dikkat etmek hem de yanlışlara dikkat etmek gerekiyor.

 

YKS ülkemizde liste eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olan öğrencilerin, hayallerindeki üniversitelere yerleşmesinde önemli bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde üniversite okumak isteyenler ve akademik hayatına devam etmeyi isteyenlerin mutlaka YKS sınavından geçer bir skor elde etmeleri gerekmektedir. 

 

TYT Sınavındaki Dersler

 

Üniversite adaylarının TYT sınavında sorumlu olmuş oldukları derslerin ağırlıkları farklılık gösteriyor. Türkçe dersinin katsayısı %33, matematik dersinin katsayısı %33 sosyal bilimler ve fen bilimleri kat sayısı ise %17’dir. Üniversite adaylarının TYT’de çıkacak olan derslerin her birinin soru başına düşen katsayıları ise şu şekildedir; Türkçe 3.3, matematik 3.3, fen bilimleri 3.4, sosyal bilimler 3.4.

 

TYT’ye girecek olan üniversite adayının puanının hesaplanabilmesi için Türkçe ya da matematik testlerinden 0.5 net yapmış olması gerekiyor. Türkçe ve matematikten hiç net yapamayan öğrencinin diğer derslerden netleri olsa bile puanları hesaplanmıyor. TYT’den 150 ve 150 üzerinde puan almış olan üniversite adayı yükseköğretim programlarına başvuru yapabiliyor. 

 

Özel yetenek sınavları ile kabul eden bölümlere de başvuruda bulunabiliyor. TYT sınavı ile başvuru yapılabilecek olan bütün bölümler 2 yıllık eğitim sistemine sahiptir. 4 yıllık bölümlere AYT sınavına giren adaylar başvuru yapabiliyor. TYT ülkemizde pek çok öğrenci için yoğun bir çalışma sürecini de beraberinde getiren bir sınav olarak tanımlanmaktadır.

 

YKS-TYT Başvurusu

 

Yükseköğretime geçiş Sınavı olan YKS’nin ilk aşaması TYT ÖSYM tarafından yapılıyor. Bu sınava başvuru yapabilmek için ÖSYM aday işlemleri sistemine kayıt olmak gerekiyor. ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden belirlenmiş tarihler ve saatler içerisinde başvuru yaptıktan sonra sınav ücretini ödemiş olan kişiler sınav tarihinde sınava girebiliyorlar. 

 

YKS ve TYT başvuru süreçleri birbirine benzemektedir. Burada başvuru zamanını kaçırmamak şarttır. Bütün bu bilgiler ışığında YKS-TYT sınavlarına kimler başvuruda bulunabilirler? İşte detaylar!

 

YKS-TYT’ye Kimler Başvurabilir?

 

Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyan adaylar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olan adaylar, ortaöğretimlerini yurt dışındaki bir eğitimi kurumunda tamamlayıp gerekli şartlara uyan adaylar bu sınava başvuru yapabilirler. Ayrıca üniversite mezunu olan kişilerde bu sınava başvuru yaptıkları durumda girebiliyorlar. 

 

YKS-TYT Sınav Süresi 

 

YKS sınavının ilk aşaması olan TYT sınavı 135 dakikadır. TYT’ye girmiş olan aday kişiler sınav süresinin ilk 100 dakikası sınavdan çıkış yapamazlar. Ayrıca sınavın bitmesine yakın 15 dakika içerisinde yine sınavdan çıkış yapamazlar. Adaylar sınav esnasında herhangi bir sebep ile sınav salonundan çıkarlarsa tekrar sınava dönemezler. 2022 temel yeterlilik testi 18.06.2022 cumartesi günü yapılacaktır. Sınav sonuçları ise 2022’nin 20.07.2022 çarşamba günü açıklanacaktır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.