Yaz Okulu

5.A) ÜLKELER

Yaz programları, öğrencilerin yaz tatili dönemlerini verimli hale getirebilecekleri kısa süreli eğitim paketleridir. Yurt dışında yaz okuluna gitmek, hem öğrencilerin özgeçmişlerini güçlendirir hem de öğrencilere farklı kültürleri tanıma fırsatı yaratır. Özellikle lise döneminde olan bir öğrencinin yurt dışında yaz okuluna gitmesi, kariyer seçimini netleştirmeye yönelik kalıcı katkı sağlar ve özgüveni arttır.

AMERİKA’DA YAZ OKULU:

Amerika, yaz programları ve ustalık sınıfı dersleri (masterclass) konusunda birçok seçeneğe sahiptir. Her yaş grubu için yaz programlarının bulunduğu Amerika’da, dünyanın en iyi üniversitelerinde bile yaz döneminde eğitim alınabilir. Harvard University, Stanford University, Columbia University, Cornell University, Yale University gibi birçok üniversite, yurt dışından öğrencilere her yaz kapılarını açar. Yaz dönemini bu okullarda değerlendiren öğrenciler, gelecekleri için güçlü bir yatırım yapmış olurlar. Hem akademik hem de profesyonel hayata büyük katkı sağlayan bu kısa süreli programları seçerken, öğrencilerin hedeflerine göre plan yapmak önem taşır. 

İNGİLTERE’DE YAZ OKULU:

İngiltere, yurt dışında yaz okuluna gitmek isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilir. Hem Türkiye’ye konumu hem de eğitim kalitesi açısından lise dönemindeki öğrencilerin ebeveynlerinin de iç rahatlığıyla seçtiği bir ülkedir. Oxford University ve Cambridge University gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’de, yaz döneminde çeşitli programlar açılır. Öğrenciler hedeflerine yönelik yaz programlarına katılıp dünyanın en iyi üniversitelerinden sertifika alabilirler. İster dil eğitimi ister akademik program ister kişisel gelişim amaçlı olsun, öğrenciler, İngiltere yaz okullarına giderek geleceklerine güçlü bir yatırım yaparlar.

 

 

KANADA’DA YAZ OKULU:

Sert soğuklarıyla ünlü olan Kanada, yaz döneminde dünyanın her yerinden ziyaretçi toplar. Bu ziyaretçiler arasında eğitim amaçlı bulunan birçok kişi bulunur. Kanada, eğitim kalitesi, çok ulusluluğu ve kültürel aktiviteleriyle yabancı öğrencilerin ilgisini çeker. McGill University, University of Toronto, University of Alberta, University of Calgary gibi dünya sıralamalarında en üst seviyede yer alan üniversiteler dahil olmak üzere, çeşitli yaz okulu seçenekleri mevcuttur.

5.B) PROGRAMLAR

 

Yurt dışında yaz okuluna gitmek isteyen öğrenciler, çeşitli programlar arasında tercih yapabilirler. Tercih sürecinde, öğrencilerin hedefleri doğrultusunda yaz okulundan beklentilerini belirlemek gerekir. 

 

Kredisiz Yaz Okulları: Yurt dışında yaz okulu denildiğinde, farklı akademik alanlarda seçenekler dikkat çeker. Bu kısa süreli programlar, hem öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmelerini hem de katıldıkları programdan sertifika alarak özgeçmişlerini güçlendirmelerini sağlar. Mühendislik, liderlik, bilim, sanat ve daha birçok alanda akademik yaz programları mevcuttur. Bunların içinden üniversite kredisi olan veya olmayan seçenekler tercih edilebilir. 

 

Kredili Yaz Okulları: Yurt dışında bir üniversiteye başvurmak isteyen öğrencilerin özgeçmişlerini güçlendiren kredili yaz okulları, alınan dersin kredisini üniversite döneminde saydırma şansı tanır. Özellikle Amerika’da yaygın olan kredili yaz okulları, dünyanın en iyi üniversitelerinden program seçenekleri sunar.

 

Masterclass: Masterclass, yani ustalık sınıfları, spesifik bir alanda kendini geliştirmek isteyen ve bu alanda hali hazırda belli bir seviyede olan, eğitime açık tüm bireyler tarafından değerlendirmeye alınabilir. Yurt dışındaki bir masterclass’a katılımı sağlayan öğrenciler, ilgi alanlarda uzman olan kişilerle çalışma fırsatı yakalarlar.

 

Dil Eğitimi: Yaz programları arasında öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmeye yönelik seçenekler  mevcuttur. Özellikle IELTS Hazırlık, TOEFL Hazırlık, İş İngilizcesi, gibi programlar, yaz döneminde dil bilgilerini bir üst seviyeye taşımak isteyen öğrenciler için idealdir. 

 

SAT Hazırlık: Yurt dışında lisans eğitimi almayı düşünen öğrenciler, SAT sınavına hazırlık yapmak için yurt dışındaki yaz okullarının programlarından faydalanabilirler.