TOEFL Nedir?

TOEFL nedir? TOEFL sınavı İngilizce yeterliliklerini kanıtlama sınavıdır. Okuma, dinleme, yazma, konuşma becerilerinizin akademik görevleri yerine getirirken ne derecede iyi bir şekilde sergileyeceğinizi değerlendirecek sınavdır. Bu sınava dili İngilizce olmayan öğrenci adaylarını İngilizce bilgilerini ölçmek amacı ile yapılır. Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan ETS tarafından yapılan dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir ölçme değerlendirme sınavıdır.

 

Dünya genelinde yaklaşık olarak 30 milyondan fazla öğrenci İngilizce dil yeterliliğini belgelemek için tapu sınavına katılım yapıyor. Ortalama İngilizce yeterlilik seviyeleri ileri ile orta arasında değişkenlik gösteriyor. Yurt dışında eğitim almak ya da yurt dışında yaşamak isteyen kişilerin İngilizceye hâkim olduklarını göstermek için girecekleri bir deneme sınavıdır. Ülkemizde bulunan pek çok eğitim kurumu TOEFL sınavını gerekli koşul olarak talep ediyor. 

 

TOEFL Ne İşe Yarar?

 

Bu sınava sadece yurt dışı ile sınırlamak doğru değil. Pek çok iş yeri de işe alım sürecinde dil yeterliliğini kanıtlamak için TOEFL sınav belgesini istiyor. Sınav 4 bölümden oluşuyor. Her bölüm 30 puan üzerinden değerlendiriliyor. Bu sınavdan en fazla 120 puan alınır. Dil gelişimlerini izlemek isteyen kişiler de bu sınava başvuru yapıyorlar. Vize başvurusunda bulunacak olan öğrenciler ile çalışanlar ve yurt dışındaki bir üniversitede eğitim almak isteyen öğrenciler bu sınava başvuru yapıyorlar.

 

Burs imkânlarından faydalanmak isteyen, sertifika almak isteyen adaylar, İngilizce eğitim veren bir eğitim kurumuna dâhil olmak isteyenler TOEFL Sınavına başvuru yapıyor. Yaklaşık olarak 130 ve daha fazla ülkede yaklaşık 10 binden fazla üniversite TOEFL sınavlarını başvuru için talep ediyor. Göçmenlik büroları ise oturum ve çalışma vizelerini çıkarabilmek için, tıp ve lisans kurumları sertifika verebilmek amacı ile TOEFL puanlarını kabul ediyor.

 

TOEFL Sınavına Online Kayıt Nasıl Olunur?

 

TOEFL sınavına online olarak 7/24 kayıt yaptırabiliyorsunuz. Ödemelerinizi Kredi kartınız ile anında yapabiliyorsunuz. Ancak test tarihinden en az 7 gün önceden kayıtlarınızı yaptırmış olmanız gerekiyor. Test merkezlerinde yoğunluk yaşanabileceği için teste girmeye hazır olduğunuz an sınava başvuru yapmanız tavsiye ediliyor. Sınava kayıt yaptırmayı unutmuşsanız sınav tarihinden 3 gün önce 35 dolar ekstra ücret ödemesi yaparak sınava kayıt olabiliyorsunuz.

 

TOEFL Sınavına Telefon İle Kayıt

 

Türkiye üzerinden telefon ile TOEFL sınavına kayıt yaptırmak istiyorsanız kayıtlar Hollanda üzerinden yapılıyor. Bu sebeple sınava kayıt olabilmeniz için Hollanda merkez telefonunu kullanmanız gerekiyor. (0031) 320 239 540 telefon numarasını kullanarak Türkiye üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu telefon numarasını aradığınız zaman karşınıza bir görevli çıkacaktır. 

 

Adınızı ve soyadınızı herhangi bir hata olmaması için kodlayarak verebilirsiniz. Hangi tarihte sınava girmek istediğinizi hangi merkezde sınava girmek istediğinizi adresinize kredi kart bilgilerinizi doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor.

 

TOEFL sınavına katılabilecekler arasında yükseköğrenim öğrencileri ilk sıralarda yer alır. Ayrıca İngilizce dil seviyelerini kanıtlamak isteyenler için de bu sınav hayati derecede etkili bir sınavdır. Şayet İngilizce dil öğrenimi programına dahil olacaksanız TOEFL her zaman iş görecek bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir de burs başvurularında bu sınav sonucunun da etkili olduğu bilinmektedir.

 

Sınava Girerken Yanınıza Almanız Gerekenler?

 

Geçerli ve kabul edilebilir olan bir kimlik belgesi ile sınava giriş yapabilirsiniz. Kimlik kartı, pasaport ya da ehliyet belgelerinizi getirebilirsiniz. Orijinal bir belge niteliğinde olmalıdır. Fotokopiler kabul edilemez nokta süresi dolmuş olan pasaportlar geçerli olmayacaktır. Kayıtta kullanmış olduğunuz isminizin bulunduğu kimlik belgesi olmalıdır. Fotoğrafınız açık ve net bir şekilde size benzeyen bir fotoğraf olmalıdır. İmzanızın bulunduğu bir kimlik belgesi olmalıdır.

 

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.