Sertifikalar

6.A) ÜLKELER

 

Yurt dışında sertifika eğitimi denildiğinde söz konusu olan programlar spesifik mesleki eğitimlere dayalıdır. Mesleki eğitimler, öğrencilerin kariyerlerinde hedefledikleri noktaya daha kısa sürede ulaşmalarına yardımcı olur. Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi ülkeler, sertifika programları açısından zengin seçenekler sunar. Yurt dışındaki sertifika programları, mesleki eğitimin yanında kısa süreli staj ve çeşitli çalışma olanaklarıyla da öğrencilerin ilgisini çeker.

 

İster doğrudan iş hayatına atılmak için olsun ister yükseköğretime ilk adımı atmak için olsun, yurt dışında alınan bir sertifika eğitimi öğrencileri hedefledikleri noktaya kısa sürede taşır. Sertifika programları sadece teoriyi değil, aynı zamanda işlenen konuların gerçek taraflarını da öğretir.AMERİKA’DA SERTİFİKA EĞİTİMİ:

Amerika, sertifika eğitimi konusunda oldukça zengin bir portfolyoya sahiptir. Amerika’daki sertifika programları, profesyonel dünyada gelişen ve değişen noktalara yönelik, yenilikçi içerikler sunar. UCLA, UC Berkeley, UC San Diego, UC Irvine, UC Riverside, Northeastern University, New York Film Academy, American Academy of Dramatic Arts gibi okullar, çeşitli alanlarda sertifika eğitimi sunan eğitim kurumlarından birkaçıdır. Amerika’da sertifika eğitimini tamamlayan uluslararası öğrencilerin, eğitimlerini başarıyla tamamlamalarının ardından bir yıl çalışma ve oturma izinleri de olur.KANADA’DA SERTİFİKA EĞİTİMİ: 

Yurt dışında sertifika eğitimi denildiğinde akla gelen ilk seçenek, Kanada’dır. Bunun başlıca sebebi, uluslararası öğrenciler için maaşlı staj olanağı sunan Co-Op sertifika programlarıdır. Bu programa ek olarak, üniversite mezunlarına özel hazırlanan Post-Graduate Diploma programları da öne çıkar. Bu sertifika tipi, nitelikli bireylerin kariyer yollarında hissettikleri spesifik bir açığı kısa bir zaman dilimde kapatmalarına yardımcı olur. Post-Graduate Diploma programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, mezun olduktan sonra bir yıl çalışma ve oturma iznine de sahip olurlar. İki yıllık sertifika programını tamamlayan öğrencilerin ise, iki yıl çalışma ve oturma hakkı doğar.

 

ILAC, ILSC Greystone College, Kaplan Business School, Vancouver Film School, Toronto School of Management gibi sektörde ismi bilinen ve birçok öğrenci tarafından sevilen eğitim kurumları, Kanada’da sertifika eğitimi alabileceğiniz kurumlara örnek olarak verilebilir.AVUSTRALYA’DA SERTİFİKA EĞİTİMİ:

Avustralya’da sertifika eğitimi almak, uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir. VET (Vocational Education and Training) olarak bilinen bu programlar, Certificate, Diploma ve Advanced Diploma olarak farklı akademik seviyelerde sunulurlar. 

 

Avustralya’daki sertifika programları ortalama olarak bir yıl sürer. Öğrenciler, kariyer hedefleri doğrultusunda biden fazla sertifika eğitimine katılabilirler. VET programları sadece sınıfta verilen derslerle sınırlı kalmaz. Avustralya’da sertifika eğitimi alan öğrenciler, gerçek bir çalışma ortamında endüstri deneyimi de elde ederler. Bu programlar, öğrencilerin çalışma hayatına tam olarak hazırlamasını sağlayan, somut bir sektör deneyimi sunar. Kaplan Business School, ILSC, Greenwich Management College gibi eğitim kurumları, Avustralya’da sertifika eğitimi sunan okullardan birkaçıdır.İNGİLTERE’DE SERTİFİKA EĞİTİMİ:

İngiltere’de sertifika eğitimi seçeneklerine baktığımızda, uluslararası öğrenciler için sunulan birçok imkan göze çarpar. İngiltere’nin eğitim kurumlarından birinden kazanılan sertifikanın prestijinin yanı sıra, İngiltere’de çeşitli staj imkanları da mevcuttur. İngiltere’de sertifika programına katılmayı düşünen öğrenciler, işletme, muhasebe, turizm, finans, medya, pazarlama, oyunculuk, müzik ve daha birçok alanda eğitim alabilirler.6.B) PROGRAMLAR

 

Yurt dışında sertifika eğitimi almak isteyen adayların büyük bir kısmı, kariyerlerinde bir üst seviyeye gelebilmek için spesifik alanda bir eğitim programına kayıt olmayı tercih ederler. Sertifika programları, lisans ve lisansüstü programlarla karşılaştırıldığında çok daha az maliyetlidir ve öğrencilerin kısa sürede istedikleri alanda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. 

 

Yurt dışında bulunan sertifika programları arasında en çok tercih edilen başlıca programlar: 

 

  • Project Management (Proje Yönetimi)
  • Leadership and Management (Liderlik ve Yönetim)
  • Digital Marketing (Dijital Pazarlama)
  • Social Media Marketing (Sosyal Medya Pazarlama)
  • Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi)
  • Tourism and Hospitality Management (Turizm ve Otel İşletmeciliği)
  • Event Management (Etkinlik Yönetimi)
  • Business Management (İşletme Yönetimi)
  • Accounting and Financial Management (Muhasebe ve Finansal Yönetim)