SAT Nedir?

SAT testi Amerikan üniversiteleri tarafından yapılıyor. Aday olacak öğrencilerin akademik yeteneklerini ölçmek için standartlaştırılmış olan bir giriş testidir. Lise ve sonrasında yeteneklerinizden elde edilmiş olan akademik sonuçlarınızı kabul eden üniversiteler olsa bile genel olarak üniversiteler bu ek test aracılığı ile bunların doğrulanmasını istiyor. 

 

ABD’de standart hale gelmiş olan iki üniversite giriş sınavından bir tanesi diyebiliriz. Diğer sınav ise ACT sınavıdır. College Board tarafından oluşturulan ve uygulamaya konulan bu test 1926 yılından beri uygulanıyor. Bir lise öğrencisinin üniversiteye girebilmesi için hazır olup olmadığını ölçmek amacı ile bu test uygulanıyor.

 

SAT Sınavı Ne Kadar Sürüyor?

 

Bu sınav yaklaşık olarak 3 saatte tamamlanıyor. En yüksek olan sınav puanı 1.600’dür. En düşük sınav puanı ise 1060 puandır. Sınavın okuması 65 dakika, yazma ve dil 35 dakika, matematik 80 dakika zaman alıyor. Bu zamanlar içerisinde yeterliliklerinizi tamamlayamaz ve 1060 puan altında 1 puan alırsanız ABD’de herhangi bir üniversiteye girme olasılığınız çok düşük olacaktır.

 

SAT Sınavı Ne Zaman?

 

2021 ve 2022 akademik yıllarında yapılmış olan ve yapılacak olan SAT sınav tarihleri aşağıdaki gibi olmuştur ve olacaktır. SAT sınavına dâhil olmak istiyorsanız sınav tarihinden 2 ay önce başvurularınızı hedeflemelisiniz. Testler genellikle Ekim, Aralık, Mart, mayıs aylarında yapılıyor.

 

  • 28 Ağustos 2021 
  • 2 Ekim 2021 
  • 4 aralık 2021 
  • 12 Mart 2021 
  • 7 Mayıs 2022 
  • 27 Ağustos 2022

 

Sınava bulunmuş olduğunuz ülkedeki herhangi bir uluslararası merkezde girebilmeniz mümkündür. Bu sınava dâhil olabilmek için yaklaşık olarak 90 ABD doları tutarında ücreti ödemeniz gerekiyor. Sınav hakkındaki ertelemeler ve değişiklikler için College Board’ın resmi internet sitesini kontrol edebilirsiniz.

 

SAT Sınavı Uygunluk Şartları Nelerdir?

 

College Board tarafından yapılacak olan SAT sınavı için istenecek olan belli bir uygunluk şartı bulunmuyor. Bu sınava katılmak için belirtmiş olduğumuz ipuçlarını bilmeniz sizin için yeterli olacaktır. Sınav için herhangi bir minimum ya da maksimum yaş kriteri bulunmuyor. Sınavı geçebilmeniz için herhangi bir deneme sayısı bulunmuyor. Öğrenci adayları istedikleri kadar sınava dâhil olabilirler. Lisede okuyan ya da mezun durumda olan öğrenciler yurt dışındaki bir lisans eğitimine başvuru yapmak istiyorlarsa bu sınava dâhil olabilirler. 

 

Neden SAT Sınavına Girmeliyiz?

 

Bazı üniversite kurumları alacak olduğunuz sınav puanına bağlı olarak sizlere yüksek lisans bursu verebilir. Yurt dışında yüksek lisans için maddi yeterliliğiniz bulunmuyorsa mutlaka bu sınava dâhil olmanız ve eğitim yeterliliğinizi bu belge ile kanıtlamanız gerekir. Bazı iş başvurularında yine bu sınavın puanları aranıyor. Sınav içerisinde sadece lisede görmüş olduğunuz matematik konularından test edilirsiniz. 

 

SAT Essay bölümü belirli bir konu dâhilinde bir çeşit yorum gibidir. ABD’de bulunan okulların pek çoğu lisans eğitimine kabul edilebilmek için bu sınav puanını istiyor. Bu sınavın katılım ücreti diğer sınavlara oranla nispeten daha düşük tutulmuştur. Harvard university, Stanford University, Caltech, Jhons Hopkins University ve New Jersey İnstitute of Technology üniversiteleri lisans eğitimlerine başvurabilmek için bu sınava dâhil olup yeterliliğinizi kanıtlamanızı ister.

 

SAT Sınavında Neler Vardır?

 

Toplamda 3 saat 45 dakika süren SAT sınavı, çok seçmeli soruların bulunduğu bir test uygulamasıdır. Sınavda öğrencinin hem sözel hem de sayısal yeteneğinin ölçülmesi hedeflenmektedir. Matematik ve Geometri başta olmak üzere Critical Reading yani İngilizce sözel /eleştirel okuma alanıyla ilgili sorular da bu sınavda bulunmaktadır. Yine Writing yani kompozisyon aşaması da bu sınav kapsamında yer almaktadır.

 

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.