Neden Yurt Dışında Eğitim?

Günümüzde öğrencilerin %99’u yurtdışında okumaya istekli bir profil çiziyor ama aileler tabiki bu konuda biraz daha mesafeli ve çekimser kalıyor. Bunun da başlıca sebepleri arasında çocuklarından uzak kalmak istememeleri, yurtdışındaki güvenliklerinden ve sağlıklarından emin olamama durumu, maddi kaygılar ve bilinmeyenin verdiği belirsizlik duygusu geliyor. 20 yıl öncesine kadar sadece üniversite mezunu olmak bile fark yaratmaya ve iş ve sosyal statü imkanı bulmaya yetiyorken, bugün beklentiler bir üniversite mezunu olmanın çok ötesine geçmiş durumda. Bu sebeple fark yaratmak isteyen, çocuklarına ellerindeki imkanlar ölçüsünde fırsatlar sunmak isteyen aileler yurtdışında eğitimi bir alternatif olarak görüyor ve değerlendirmeye alıyorlar.

Yurtdışında okumanın pek çok nedeni ve faydası olabilir ama kısaca, madde madde üzerinden geçerek nedenlerini paylaşmak faydalı olur diye düşünüyorum.

Dil Becerilerini Geliştiriyor

Her ne kadar dil eğitimi erken yaşlara kadar ingindermiş olsa da, bir dilin konuşulduğu yerde geçirilen bir yaşam tecrübesi olmadıkça, kişi o dili beklenilen seviyede kullanamıyor. Yurtdışında geçirilen, özellikle lisans döneminde kullanılan hem sosyal hem de akademik dil, kişinin o dile hakimiyetini ana dil seviyesine kadar getirebiliyor. Bu şekilde eğitim alan kişi, üçüncü, hatta dördüncü bir dili de öğrenme fırsatı bulabiliyor. Dil çeşitliliğindeki gelişim ve artış, kişiye hem sosyal hayatında hem de iş hayatında pek çok kapıları açar hale geliyor.

Yurtdışında Yaşama Deneyimi Kazandırıyor

Bireyin kendi semtinden ayrılıp, farklı bir semtte bile yaşaması ona bir çok deneyim kazandırabilir insana, hayata ve çevresine olan bakış açısında değişikliklere yol açarak. Genç yaşta ülke değiştiren birey, başlangıçta bir çok açıdan şok yaşasa da, zaman içerisinde pek çok kişisel yetkinliği geliştirme fırsatı yakalayabiliyor. Kendi ülke doğrularından çıkarak başka bir ülkenin doğrularının içinde kendini buluyor ve o yeni doğrularla yaşamaya başlayarak yeni deneyimler kazanıyor.

Prestij ve Kişisel Markalaşmaya Katkı Sağlıyor

Prestij yaratmak ve kişinin kendini markalaştırması adına pek çok yöntem var günümüz teknoloji ve bilişim çağında. Rekabetin bu denli güçlü olduğu ve insanların fark yaratma adına pek çok alternatif yol aradığı bir zamanda yurtdışında eğitim almak, kişiyi otomatik olarak 1- 0 öne geçiren bir hareket olarak öne çıkıyor. Yurt dışında eğitim almış birey, özgüven, kendini farklı ortamlarda rahatça ifade edebilme ve yarattığı markayı güçlü bir şekilde gösterebilme becerileri kazanıyor ve bunu yurtdışı deneyimleriyle pekiştiriyor.

Farklı Kültürlere Kapı Aralıyor

Diller, dinler, adetler, alışkanlıklar, kokular, kıyafetler, sesler, tatlar, beden dilleri, inançlar, görüşler, bakış açıları… Düne kadar tek doğru dediğiniz her şeyin aslında alternatifleri de olduğunu görme imkanı sunuyor. Sadece ben doğruyum, ben güzelim,ben haklıyım diyen insan, yurt dışındaki kültür mozaiğini gördükten sonra, herkes kendi rengiyle güzel ve doğru, dünya tüm bu renkleriyle güzel demeyi öğreniyor. Bunu öğrenen birey, düne kadar kendi gibi olmayanı yanlış-kötü-aşağı görürken, farklı kültürleri gördükten sonra kapılarını tüm insanlara açmayı ve onlara saygı duymayı öğreniyor.

Farklı Çalışma ve Öğrenme Metodları Sunuyor

Eğitim ve öğretim metotları ülkeden ülkeye değişir. Genelde ezberci metodolojiden çok, proje odaklı ve yaratıcılık gerektiren eğitim metotlarının profesyonel hayatta daha faydalı olduğu günümüzde, yurt dışında eğitim görüp iş dünyasına katkı sağlayanların fark yarattığını görebiliyoruz. Yurt dışında eğitimi planlarken, iş hayatında gösterdikleri başarıyı da dikkate almak bu açıdan önemli. Ülkemizde de bu metodolojiye sahip liseler ve üniversiteler olsa da, gelen öğrenci kitlesinin çoğunluğunun temelden gelen alışkanlıkları nedeniyle bazı tabular kırılamıyor ve hayal edilen ile gerçekleşen birbirini tutmuyor. Yurtdışında ise alttan gelen çoğunluğa sahip öğrenci kitlesi o ülkenin eğitim metodu ile devam ettiği için, buradan giden öğrenci oradaki çoğunluğa uymak zorunda kalarak kendini yeni metoda adapte edebiliyor ve kendini geliştiriyor.

Kendi İnsanına/Kültürüne/Ülkene Dışarıdan Bakış Açısı Kazandırıyor

Balık suyun içindeyken suyun pek farkına varmazmış. İnsanda bulunduğu ülkenin, kültürün, insanın farkına, onu terk etmeden varmayabilir. Kendi coğrafyasını iyi anlamak isteyene insan, o coğrafyayı terk edip, dışarıdan bir göz ile baktığı takdirde objektif analizler yapmaya başlayabilir. Yurtdışında eğitim alan ve zaman geçiren birey, kendi ülkesini daha objektif bir şekilde okuyabilir, yurt dışındaki ülkelerle kıyaslama yapabilir ve farklılıklara yönelik geliştirme veya çözüm önerileri sunabilir. Kazanılan bakış açısı kişiye özel hayatında da profesyonel hayatında da pek çok açıdan kazanımlar sağlayabilir.

Bir başka açıdan, yurtdışına çıkan birey için kendi ailesi, yakınları, kültürü, yaşamındaki küçük detayları bile daha bir anlam kazanıyor. Uzağa giden bireyin aile bağları daha da güçleniyor, değer verdikleri kişiler daha da değerli oluyor. Bu açıdan da kişiye ve aileye katkıları önemli.

Alanında En İyi Okullarda Okuma Şansı Var

Bilgi ve birikim arttıkça, uzmanlaşmak ve belli bir alanda otorite sahibi olmak daha önemli hale geldi. Bunun için ise planlanan kariyer için en doğru eğitim nerede ise onu hedefleyerek ilerlemek ve o alandaki gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz bir okulda olmak önemli. Dünyanın önde gelen okullarına baktığımızda ilklerin yurt dışında olduğu gerçeğini görüyoruz. Bu sebeple alanında en iyi okullarda okumak adına yurt dışı tercihinde bulunmak gelecek kariyer planlaması için doğru bir adım oluyor.

Üniversite Sonrası Kariyer Fırsatları Yaratıyor

Üniversite eğitimini planlarken aslında ilk ön görülmesi, planlanması gereken şey, bireyin bir sonraki adımdaki hayatını nasıl planlamak istediğidir. Üniversite sonrası ülkeye geri mi dönecek yoksa okuduğu ülkede bir hayat mı kurmak istiyor, eğitim alacağı ülke eğitim süresince ve sonrasında iş fırsatları sunuyor mu bunlara da bakılmalı. Genelde bu imkanlara sahip ülkelere giden birey, hem iş bulma sahasını global seviyeye çıkartmış oluyor, hem de farklı coğrafyalarda kendine istihdam şansı yaratmış oluyor.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.