Mezun oldum, Kanada’da Lisans Eğitim Şansım Bitti mi?

Mezun oldum, Kanada’da lisans eğitim şansım bitti mi?  Mezun olduktan sonra herhangi bir noktada Kanada Daimi İkamet İçin Göçmenlik Sistemine (PR) başvurabilirsiniz. Ancak çok erken başvurursanız göçmen değil öğrenci olarak kabul edileceğinizi unutmamak önemlidir. Kanada’da Mezun olmak, diploma almak için şart değildir. Bazı öğrenciler kişisel nedenlerle mezun olamamakta veya lisans eğitimini tamamladıktan sonra daha fazla ders almaya karar verebilmektedir.

Bir lisans derecesi almak için gerekli olan, o derecenin gerekliliklerini tamamlamanızdır. Ayrıca yerine getirilmesi gereken GPA gibi başka koşullar da vardır. Ayrıca Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunmanız ve resmi mezuniyet tarihinizden önce uygun ücretleri ödemeniz gerekir. Aksi takdirde dereceniz Üniversite tarafından verilmez. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde Kanada’da mezun olduktan sonra atmanız gereken adımlara dair kapsamlı bilgiler elde edebilirsiniz.

Mezun olduğunuzda, dereceniz için tüm gereksinimleri tamamlamış sayılırsınız. Akademik durumunuzu ve derecenizi gösteren bir diploma ve transkript alırsınız. Mesela, Toronto Üniversitesi’nde eğitiminizi tamamladıktan sonra başka bir kurumdan onur derecesi aldıysanız, Üniversite sizden ek bir başvuru formu göndermenizi veya önceki kurumunuzdan destekleyici belgeler almanız gerekmektedir.

Kanada’da Lisans Eğitimini Nasıl Tamamlarım?

Lisans eğitiminizi tamamlamak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Kanada’da bir lise sonrası kurumda en az 24 kredi tamamlamalısınız
  • Kanada’da bir lise sonrası kurumdan bir derece veya diploma kazanmalısınız

Şayet Onur Derecesi (tezli onur derecesi) ile mezun olan uluslararası bir öğrenciyseniz, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programına hak kazanabilirsiniz.

Eğer, Akredite bir kolej veya üniversiteden mezun olduysanız, lisans eğitiminizi tamamladınız. Ancak, yüksek lisans veya doktora ile eğitiminize devam etmek istiyorsanız, bir lisansüstü programa başvurmanız gerekmektedir.

Tanınmış bir Kanada üniversitesinden veya kolejinden eşdeğer bir derece aldıysanız, eğitiminizi Kanada’da da tamamlayarak, nitelikli bir akademik hayata giriş yapabilirsiniz. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla Kanada’daki akademik hayatınızın şekilde verme sürecini çok daha başarılı bir şekilde planlayabilirsiniz.

Kanada’da Kabul Şartları Nelerdir?

Ortaöğretim sonrası eğitime dayalı vatandaşlığa hak kazanmak için, vatandaşlık başvuru tarihinden hemen önceki beş yıl içinde en az 1.460 gün Kanada’da fiziksel olarak bulunmanız ve başvurunuz sırasında Kanada’da ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca Quebec’in seçim kriterlerine göre başvuruyorsanız en az iki yıldır burada ikamet ediyor olmanız da Kanada’da kabul şartları için gerekmektedir.

Kanada’da Lisans Eğitimi Nasıldır? Lisans Sonrası Süreç Nasıldır?

Kanada’da lisans derecesi üç yıllık bir lisans programıdır. Lisans derecesi ile mezun olmak için dördüncü bir yıl okumanıza gerek yoktur. Öğrencilerin çoğu, üniversitede üç yılı tamamladıktan sonra mezun olacaklardır. Onur derecenizi tamamlamak için fazladan bir yıl daha almak istiyorsanız, “Onur” öğrencisi olarak kabul için başvurmanız ve ek bir ücret ödemeniz gerekir.

Derecenizin bir parçası olarak fazladan bir yandal veya sertifika tamamlamak istiyorsanız, bu, mezun olduktan sonra yapılabilir. Ancak bu, derecenizin tamamlanması için gereken süreyi uzatmaz. Kanada’da mezun olduktan sonra hala öğrenci sayılırsınız.  Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla kapsamlı bilgilere ulaşarak, Kanada’daki lisans eğitimine dair etkili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Programınıza bağlı olarak, kurslara ücretsiz olarak devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için, U-Pass BC’ye hak kazanmanız ve derece gereksinimlerinizi karşılayan onaylanmış bir akademik plana sahip olmanız gerekir. Programınızın mezuniyet için asgari not ortalaması veya ders kredisi sayısı gibi belirli gereksinimleri varsa, mezun olduktan sonra ders alarak bunları karşılayıp karşılayamayacağınızı akademik danışmanınızla görüşebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.