Mezun Oldum, İtalya’da Lisans Eğitim Şansım Bitti mi?

Mezun oldum, İtalya’da lisans eğitim şansım bitti mi? Evet, lisans eğitiminizi tamamladınız. Ancak, henüz hiçbir şey tamamlanmadı. Çünkü mezun olmak için geçmeniz gereken bir final sınavı da vardır. Sınava maturità denir ve lise son yılınızın sonunda (veya üniversitedeki ilk yılınızdan sonra) yapılmaktadır. İtalya’da bir lisans derecesini tamamlama süreci diğer ülkelerdekine çok benzer. Tek fark, İtalyan üniversitelerinin öğrencilerin bir lisans programından mezun olmadan önce bir dizi özel sınava girmelerini gerektirmesidir.

Öğrenciler, öğrenimleri boyunca bazı zorunlu derslerin yanı sıra bazı seçmeli dersleri de tamamlamak zorundadırlar. Bazı okullar, öğrencilerin bir lisans programından mezun olabilmeleri için belirli sınavları geçmelerini de gerektirebilir. İtalyan üniversitelerinin çoğu ülke gibi dört yıllık bir lisans programı yoktur. Bunun yerine ülkede üç ana derece türü vardır. Bunlar, Laurea (Lisans derecesine eşdeğer), Laurea Specialistica (Yüksek Lisans derecesine eşdeğer) ve Laurea Magistrale (Yüksek Lisans derecesine eşdeğer) olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk ikisi sırasıyla Lisans ve Yüksek Lisans derecelerine eşdeğerdir, üçüncüsü ise ikinci tür diplomayı aldıktan sonra iki ek eğitim yılı tamamlandıktan sonra verilmektedir. Derecelerini üç veya beş yıl içinde tamamlamak istemeyen öğrencilerin ileri düzey bir kursa (“corso di laurea magistrale a ciclo unico”) katılmaları da mümkündür. Bu da nihai derecelerini ancak sonra alabilecekleri anlamına gelmektedir.

İtalya’da Lisans Eğitiminden Mezun Olma Şartları

İtalya’da lisans derecesi ile mezun olabilmek için tüm sınavlarınızı iyi bir notla (en az 60/100) geçmeniz gerekmektedir. Bir veya daha fazla dersi geçemezseniz, üniversitede bir sonraki yıla başlamadan önce yaz tatili döneminde bunları tekrar almanız gerekecektir.

İtalya’daki ilk derece Laurea’dır. Bu dereceyi elde etmek için 3 yıl (uzmanlık alıyorsanız 4 yıl) eğitim almanız gerekir. Laurea’yı aldıktan sonra, bir veya iki yıl boyunca Yüksek Lisans derecesine devam etme seçeneğiniz vardır. Ancak akademik bir pozisyonda çalışmak istiyorsanız, eğitiminizin yalnızca bir Laurea’dan daha uzun ve daha uzmanlaşmış olması gerekir.

Bunun nedeni, İtalyan üniversitelerinin oldukça rekabetçi olması ve akademi içindeki pozisyonlar için değerlendirilmeden önce adayların en az bir veya iki Yüksek Lisans derecesine sahip olmalarını gerektirmeleridir. Burada profesyonel anlamda bir danışmanlık hizmeti almak, beraberinde önemli ayrıcalıkları da getirecektir.

İtalya’da lisans derecesine Laurea denir. Derecenin adı, çalışma alanına bağlıdır olarak değişir(örneğin, Tıpta Laurea). Laurea, 180 AKTS kredisine (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) karşılık gelen üç yıllık bir dersten oluşur ve yarı zamanlı kurslar alırsanız en az beş yıl sürmektedir.

İtalya’da Lisans Eğitimi Kademeleri Nelerdir?

İtalya’da üç kademeli bir yüksek öğrenim sistemi vardır. İlk aşama, İtalya’da bir Lisans derecesine eşdeğer bir diplomaya yol açan iki yıllık tam zamanlı kurslardan oluşur. İkinci kademe, bir Laurea’ya (Lisans ve Yüksek Lisans derecesine eşdeğer) giden üç yıllık tam zamanlı kurslardan oluşur. Üçüncü kademe, Laurea Magistrale veya Master derecesine götüren iki yıllık tam zamanlı lisansüstü derslerden oluşmaktadır.

İtalya’da bir lisans kursuna kabul edilmek için, B2 düzeyinde veya üzerinde İtalyanca dilinde en az beş kredi ve İngiliz Edebiyatı veya Tarih gibi diğer derslerden iyi notlar (en az %60) almış olmanız gerekir. Seçtiğiniz eğitim kursunun gerektirdiği tüm dersleri tamamlar tamamlamaz derecenizi alabilirsiniz. Gerekli tüm kursları tamamladığınızı ve bunlarla ilgili sınavları geçtiğinizi onaylayan bir sertifika alacaksınız. Tüm bu bilgiler ışığında İtalya’da hayalinizi kurduğunuz gibi bir lisans eğitimi almayı isterseniz Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla profesyonel bir danışmanlık hizmeti almalısınız.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.