Mezun Oldum, İngiltere’de Lisans Eğitim Şansım Bitti mi?

Mezun oldum, İngiltere’de lisans eğitimi şansım bitti mi? Elbette ki İngiltere’de eğitim görmeyi istiyorsanız karşınıza farklı seçenekler de çıkacaktır. Mezun olduktan sonra İngiltere’de lisans eğitimi alınabilir mi? Bu soruyu yanıtlamadan önce İngiliz eğitim sistemini öğrenmeliyiz. İngiltere’de de bizim ülkemizde olduğu gibi lisans ve yüksek lisans okullar vardır.

Tıp, hukuk ve diş hekimliği bazı teknik bölümler dışında, lisans eğitimi üç yıl sürmektedir. Akademik yıl çoğu üniversitede eylül ve ekim ayında başlar. Bazı okulların ikinci dönemi ocak ayında başlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi, öğrencilere zengin seçenekleri kaliteli bir şekilde sunarken yabancı öğrenci yoğunluğu da yüksektir.

Lisans eğitimi üç yıl sürerken yüksek lisans eğitimi bir yıl sürmektedir. Uluslararası akademik yeterlilik, mezuniyet sonrası öğrencileri öne çıkaran etkenlerdendir. Pek çok kendini ispatlamış okulları her yıl dünya sıralamasında yerini korumaktadır. Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için önce 1 yıl hazırlık eğitimi (foundation) almaları gerekmektedir. Bu programın amacı, İngiltere dışından gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemini kavraması, adapte olması ve eksik kredilerini tamamlamasıdır.

Foundation programı almadan bir okula kabul olmak çok zordur. Sadece not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek kişiler ya da Türkiye’de IB, A Level seviyesinde lise diploması sahibi öğrenciler 1. Sınıftan başlayabilmektedir.  Bu nedenle İngiltere’de sadece lise diplomasına sahip kişiler lisans eğitimi alabilir ama üzülmeyin yüksek lisans kapıları hala açıktır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla bu kapıları sonuna kadar aralayabilirsiniz!

İngiltere’de Lisans EğitimiŞartları?

Lisans eğitimi kabul şartlarında genel olarak, akademik başarı ve İngilizce seviyesi olmak üzere iki şeye bakılır. Türkiye’deki lise diploması, İngiltere’deki çoğu üniversiteler tarafından kabul edilir. Lise diploması not ortalaması 80 ve üzeri olan öğrenciler direk girme şansı elde edebilir.

3 yıllık lisans eğitiminin ilk yılına dâhil olmakla birlikte her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. İngiltere’de eğitim alabilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. Bu seviye IELTS akademik sınavında 6,0 ve üzeri olmalıdır. Bunların dışında öğrencilerin referans mektupları ve niyet mektupları da büyük önem taşımaktadır.

Gerekli Belgeler:

 • Niyet mektubu
 • Transkript/diploma
 • Referans
 • CV
 • IELTS / TOEFL

İngiltere’de Yüksek Lisans Şartları?

İngiltere’de yüksek lisans için dikkate alınan en önemli şey GPA (Grade Point Avarage) olarak adlandırılan genel not ortalamanızdır. Genel ortalamanız ne kadar yüksek olursa o kadar iyi bir akademik eğitim alabilirsiniz. Master programına dâhil olabilmek için not ortalamanız 2,15 (4,00 not sisteminde) veyaüzerinde olmalıdır. Dünya sıralaması yüksek ve başarılı okullara dâhil olmak için minimum 3,00 ve üzeri not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir.

Not ortalaması dışında, İngiltere’de neden master yapmak istediğinizi belirten motivasyon mektubu da büyük önem taşımaktadır. Başvurulan üniversiteyi neden seçtiğinizi ve mezuniyet sonrası kariyer hedeflerinizi belirtenmotivasyon/niyet mektubu başvuru şartları arasındadır.

İngiltere master şartları arasında istenen diğer belge ise referans mektuplarıdır. Akademik referanslar dışında varsa çalışma deneyimlerinizi gösteren referanslar kabul almanızda büyük önem taşıyan etkenlerdendir. Özgeçmiş; İngilizce yeterlilik belgesi (UKVI onaylı IELTS test sonucu), gönüllü çalışmalar ve projeleri içeren bu belge de başvuru için önemli şart ve etkenlerden biridir.

Gerekli Belgeler:

 • 2 tane referans
 • Motivasyon mektubu
 • CV
 • Pasaport kopyası
 • IELTS skoru (UKVI onaylı IELTS testine girmeniz gerekir. 6,5 ve üzeri skor almanız yeterlidir.)
 • Transkript/diploma (Ortalama bir okula yerleşmek için 2,5 not ortalamasına sahip olmanız yeterlidir.)

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.