Mezun Oldum, Hollanda’da Lisans Eğitim Şansım Bitti mi?

Mezun oldum, Hollanda’da lisans eğitim şansım bitti mi? Lisans derecesi, lisans eğitimini başarıyla tamamlayan üniversiteler ve kolejler tarafından verilen ilk akademik derece olarak tanımlanmaktadır. Lisans derecesi genellikle ortaokuldan sonra ve bir yüksek lisans programına veya profesyonel bir doktora programına girmeden önce alınmaktadır.

Bir lisans derecesinin tamamlanması normalde 3 yıl sürmektedir. Ancak 1000 yıldan fazla bir süredir devam etmektedir. Böylece zaman içinde evrim geçirerek bugünkü halini almıştır. Bugün, çoğu lisans derecesinin tamamlanması en az üç yıl sürse de, bazıları ana dal/konsantrasyon alanı, genel eğitim gereksinimleri ve/veya sömestr veya çeyrek başına alınan ders sayısı gibi faktörlere bağlı olarak dört veya beş yıllık eğitim gerektirebilir.

Elbette ki lisans derecenize bir Hollanda üniversitesinde veya kolejinde devam edebilirsiniz. Buna ‘masteropleiding’ denir. Bu, tüm kurslarınızı tamamladıktan sonra yüksek lisans derecenizi alacağınız anlamına gelir. Artık herhangi bir sınava girmenize veya tez yazmanıza gerek yok. Ancak, yeni üniversiteniz veya kolejiniz tarafından belirlenen tüm kural ve düzenlemelere uymanız gerekecektir.

Bir Hollanda üniversitesindeki veya kolejindeki diğer tüm öğrenciler gibi, DUO’ya (öğrenci finansmanını tahsis etmekten sorumlu devlet kurumu) kaydolmalısınız.  Bu sisteme kayıt konusunda gerekli bilgilere ulaşmanız ve kısa sürede kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Hollanda’da Lisans Eğitimi Alabilir Miyim?

Günümüz itibariyle gerekli koşulları karşılıyorsanız Hollanda’da lisans eğitimi alabilirsiniz. 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekir ve önceden Hollanda dili veya kültürü bilgisine ihtiyacınız yoktur. Ayrıca Hollanda standartlarına eşdeğer bir Lise Diplomasına sahip olmalısınız. Önerilen tek şey, Lise Diplomanızı iyi notlarla tamamlamanızdır, çünkü bu, bu altyapıya sahip olmayan diğer adaylara göre size bir avantaj sağlayacaktır.

Hollanda’da eğitim görmenin gereksinimler temelde diğer ülkelerdekilerle aynıdır. Bu aşamada bir lise diplomasına veya eşdeğerine ve iyi notlara ihtiyacınız olacaktır. GPA’nız ne kadar yüksekse, bir Hollanda üniversitesine kabul edilme şansınız o kadar iyi olur. Ancak, bazı üniversiteler lise diploması gerektirmez ve alternatif akademik başarı kanıtlarını (örn. SAT puanları) kabul etmektedir.

Çoğu üniversiteye kabul için minimum not ortalaması 10 puanlık bir ölçekte 2.0/4.0 veya 7’dir. Bu, 4 puanlık bir ölçekte genel bir ortalamanız varsa yine de çoğu üniversiteye kabul için değerlendirileceğiniz anlamına gelir. Hollanda’da lisans çalışmaları genellikle dört yılda tamamlanır. Bir lisans programına kabul edilmek için lise eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekir. Elbette ki Hollanda’da lisans eğitimi almak istiyorsanız ülkedeki eğitim sistemine yönelik kapsamlı bilgilere de sahip olmalısınız.  Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Hollanda’daki eğitim sistemi konusunda geniş kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

Hollanda’da Üniversiteye Kabul Şartları Nelerdir?

Hollanda’da kabul şartları üniversiteye ve kursa göre değişir. Genel olarak, lisede iyi bir not ortalamasına (GPA) sahip olmanız ve belirli sınavları geçmeniz gerekecektir. Kabul almanın birkaç yolu vardır. Doğrudan gitmek istediğiniz üniversitesinin web sitesi veya başvuru portalı aracılığıyla başvurabilirsiniz. Burada başvuru süreci ve son başvuru tarihleri ile ilgili tüm bilgileri ve ayrıca gerekli belgeleri (genellikle özgeçmişiniz, lise notlarınız ve İngilizce yeterliliğinizin kanıtı dahil) bulabilirsiniz.

Bir ‘başvuru merkezi’ aracılığıyla Hollanda’daki üniversitelere başvuruda bulunabilirsiniz. Bu merkezler, belge toplama ve TOEFL veya IELTS gibi sınavlara hazırlanma dahil olmak üzere üniversiteye başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında Hollanda’da lisans eğitimi almak istiyorsanız mutlak bu alanda uzman olan bir danışmanlık firmasından destek almalısınız. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Hollanda’da lisans eğitimi alma konusunda profesyonel bir hizmeti sizlerle buluşturmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.