Mezun oldum, Avustralya’da Lisans Eğitim Şansım Bitti Mi?

Avustralya’da lisans eğitim şansım bitti mi?  Avustralya’da lisans eğitimi hem devlet hem de özel üniversitelerde verilmektedir. Avustralya genelinde 40’tan fazla devlet üniversitesi ve 50’den fazla özel üniversite bulunmaktadır. Lisans eğitiminin yapısı, gitmeyi seçtiğiniz kuruma göre değişir. Bazı kurumlar iki yıllık dereceler sunarken, diğerleri üç yıllık dereceler sunmaktadır. Bazı kurumlar aynı zamanda öğrencilerin hem Lisans hem de Yüksek Lisans programlarına aynı anda katıldıkları veya her yıl bir derece ile dört ayrı eğitim yılına katıldıkları dört yıllık entegre dereceler sunmaktadır.

Avustralya’da Lisans Programları Nasıldır?

Avustralya’da lisans programları tipik olarak aşağıdaki gibi yapılandırılmıştır:

Öğrencileri seçtikleri çalışma alanına hazırlamak için giriş kursları; genellikle 12 ay boyunca sömestr başına bir ders; bu matematik, fen bilimleri, İngilizce dil becerileri vb. gibi konuları içerebilmektedir. Bazı üniversiteler öğrencilerin ilk yıl derslerine kaydolmadan önce bir giriş sınavına girmelerini şart koşmaktadır.

Avustralya’da lisans programı durumunuz, bu ülkede ikamet izni alıp almadığınıza göre de değişiklik göstermektedir.  Avustralya’da lisans eğitimi genellikle İngilizce aracılığıyla yürütülür. Avustralya’da lisans derecesine üç yıllık bir programdan sonra elde edilmektedir.

Lisans programları, Avustralya’daki üniversiteler ve kolejler tarafından sunulmaktadır. Bazı kurslar da çevrimiçi olarak sunulmaktadır. Birçok kurs yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak mevcuttur. Bazı üniversiteler dört yıllık bir kurs sunar, ancak bu nadirdir.

Avustralya’da lisans Eğitim Dereceleri

Lisans dereceleri, üç yıllık eğitimden sonra verilir ve birçok alanda istihdam veya lisansüstü düzeyde ileri eğitim için profesyonel nitelikler olarak kabul edilmektedir. Lisans dereceleri, lisans onur derecelerine (dört yıllık eğitim tamamlandıktan sonra verilir) veya lisans düzeyinde derecelere (üç yıl tamamlandıktan sonra verilir) ayrılabilmektedir.

Yüksek lisans dereceleri, bir lisans derecesi veya eşdeğeri yeterliliğin ardından iki yıllık bir eğitimden sonra verilir. Yüksek lisans dereceleri, araştırmaya göre yüksek lisans (Araştırmaya Göre Yüksek Lisans) veya kursa göre yüksek lisans (Kursa göre Yüksek Lisans) olarak sınıflandırılabilmektedir.

Araştırma ile yüksek lisans, orijinal araştırma yapmanızı ve bir tez yazmanızı gerektirmektedir. Okul çalışmasına göre yüksek lisans, öğretilen modülleri tamamlamanızı ve değerlendirmenizin bir parçası olarak makaleler veya raporlar göndermenizi gerektirmektedir.

Avustralya’da çoğu üniversite, genellikle üç yıl süren lisans dereceleri sunmaktadır. Ayrıca, iki yıl daha süren ve tamamlanması gereken bir tez gerektiren onur dereceleri sunabilmektedir. Lisans dereceleri Avustralya’daki hem devlet hem de özel üniversitelerde mevcuttur. Bu kursların maliyeti, eğitim aldığınız kuruma ve dereceye bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik göstermektedir.

Lisans dereceleri çok çeşitli konularda sunulmaktadır. Birçok öğrenci çift diploma almayı veya çalışmalarını hukuk veya tıp gibi ekstra bir dersle birleştirmeyi tercih etmektedir. Avustralya’da 6 dönemlik bir dereceleri de vardır. Örneğin, Hemşirelik Lisansı üç yıldır. Yani altı yarıyılın tamamını tamamlayana kadar hemşirelik dereceniz bitmiş sayılmaz.

İlk dönem temel olarak konuya giriş niteliğindedir. İlk yarıyılda çok sayıda ders ve öğreticiniz olacak. Ayrıca, ekipmanın nasıl kullanılacağını öğreneceğiniz ve ameliyatlar sırasında doktorlara yardımcı olacağınız bazı uygulamalı dersler de olacaktır.

İkinci yarıyılda klinik işlerle daha fazla ilgilenecek ve kayıtlı hemşire ve doktorlarla birlikte hastanelerde çalışmaya başlayacaksınız. Üçüncü dönem ikinci döneme benzer ancak aynı zamanda daha bağımsız araştırma projeleri yapmanız ve profesörleriniz veya eğitmenleriniz tarafından değerlendirilmek üzere ödevler göndermeniz gerekecektir.

Bütün bu bilgiler ışığında Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla Avustralya’daki lisans eğitimi fırsatlarına dair kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylece Avustralya’da beklentinizi tam olarak karşılayacak bir düzeyde eğitim danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.