Mezun Oldum, Amerika’da Lisans Eğitim Şansım Bitti mi?

Eğitim, insanın en temel haklarından biridir. Bu hak, asla elden alınmamalıdır. Genç beyinler, hedeflerine doğru ilerlemek için her aşamada emek vermektedirler. Her kademede, bir üste ulaşmak için ter dökmekteler. Gençlerimiz ortaokuldan liseye, liseden üniversiteye derken yıllarını ortaya koyuyorlar. Ancak ne yazık ki bu emeklerinin karşılığı olarak istedikleri hedeflere ulaşamıyorlar.

Bugün Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan iş sorunu, gençlerimizi de kaygılandırmaktadır. Bu durumda gelecek kaygısına karşı alternatif yollar bulunmaya çalışılıyor. Amerika’da lisans eğitimi fırsatı da bu alternatif yollar arasında yer almaktadır. Tercih edilen yerin Amerika olmasının sebebi ise farklı dallarda birçok iş imkânı sunmasıdır. Ayrıca Amerika’daki sınav sistemi, Türkiye’ye nazaran daha kolay ve esnektir.

Bu durumda akıllarda merak uyandıran ilk konu, Türkiye’de lisans eğitimini tamamlamış bir bireyin Amerika’da yeni bir lisans programına başlama olanağıdır. Mezun kişi, bu hakkını kaybetmez. Kişi, Amerika’da iki yıllık ön lisans programına kayıt olduktan sonra doğrudan dört yıllık bir üniversiteye kabul edilmektedir.

Son iki yıl, tercih edilen üniversitede tamamlanmaktadır. Ya da doğrudan dört yıllık bir üniversiteye de başlanılabilmektedir. Ayrıca Türkiye’de verilen her diploma, Amerika’da kabul olmamaktadır. Bu sebepten bu hakkın yanması söz konusu değildir. Amerika’da hem eğitim alanında hem de sosyal hayat içerisinde çözülmesi gereken en önemli husus, dildir. Dil olmadan bu aşamalara ulaşmak çok zordur.

Mezun Olduktan Sonra Amerika’da Eğitim Görebilir Miyim?

Amerika’daki eğitim, Türkiye’ye göre oldukça farklıdır. Amerika’da, Türkiye’de olduğu gibi üniversiteye geçmek için uygulanan merkezi bir sınav sistemi yoktur. Ancak Amerika’da üniversite eğitimi görebilmek için Türkiye’deki TYT, AYT gibi merkezi sınavlara girmiş olma şartı vardır.

Amerika’da her eyaletin kendine has bir sitemi vardır. Üniversiteye giriş için başvurular yapılarak TOEF, SAT gibi uluslararası sınavlar geçerliliğini korumaktadır. Bu sınavlara girilmesi ve gerekli puanın alınması sonucunda Amerika’da eğitim görmek mümkündür.

Mezun Olanlar İçin Amerika’da Okumak Mümkün Mü?

Amerika’da üniversiteler, özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ülke, birçok çok avantaja sahip olmasının yanı sıra kendine ait bir sistemi geçerli kılmaktadır.

İlgili sınavlara girerek ve üniversitelerin istediği belgelerle başvurular yapılarak Amerika’da eğitim almak mümkündür. Bunlar; lise diploması, transkript, niyet mektubu, referans mektupları, sınav sonuç belgeleri vb. belgelerden ibarettir.

Türkiye’de iki yıllık yüksekokullardan ya ön lisans programlarından mezun olanlar, Amerika’da lisans tamamlamaya yönelik programlara başvuru yapabilirler. Bu durumda lisans eğitimlerini tamamlamakla birlikte iki diplomaya da sahip olabilme şanslarını elde ederler.

Mezun oldum, Amerika’da Nasıl Eğitimime Devam Edebilirim?

Amerika’da eğitime devam etme kararının ardından ilgili araştırmalar yapılarak planlanmalıdır. Lisans ya da yüksek lisans amacıyla gidilmek isteniliyorsa gitmeden önce okullar hakkında gerekli bilgiler alınarak başvurularda bulunulmalıdır. Birçok internet sitesinde okulların koşulları ve sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Öyle ki başvurular da bu siteler üzerinden alınmaktadır. Birden fazla okula başvuru yapılabilmektedir. Bu durumu, Türkiye’deki tercih yapma aşamasına benzetebiliriz. Okullarda başvuru yapıldıktan sonra gönderilen belgeler yeterlilik durumlarına göre incelenmektedir. Belli bir süre sonra kabul veya ret cevabı tarafınıza ulaşmış olacaktır.

Liseyi Amerika’da okumak için de ayrı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar genel olarak İngilizce sınavına girerek asgari puanı almış olmak, son üç yıllık not ortalamasının minimum 60 olmasıdır. Bunların yanında 14 ve 18 yaş aralığında olmak şarttır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde Amerika’da nasıl eğitim göreceğinize dair kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz!

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.