Kanada’da Yüksek Lisans Kabul Şartları

Kanada’da yüksek lisans kabul şartları konusunda farklı kriterlere sahip bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanada lisansüstü kabul koşulları bir üniversiteden diğerine farklılık göstermektedir. Kabul koşulları, takip etmek istediğiniz kurs ve programa göre değişir. Burada başvurmak istediğiniz üniversite veya kolejlerden lisansüstü kabul koşulları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Üniversite veya kolej size kabul kriterleri, başvuru formu, son tarihler ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi verecektir. Bir programa başvurmadan önce, mutlaka profesyonel bir destek almanız şarttır. 

Kanada’da uygun bir akademik program seçme ve bu programa nasıl başvuracağınız konusunda yardım almak için profesyonel bir danışmanlık firmasıyla iletişime geçmelisiniz. Uluslararası öğrenciler için Kanada’da yüksek lisans sürecinin başarılı bir şekilde yönetilmesi için mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Tam da bu noktada Kanada’da yüksek lisans kabul şartları söz konusu olduğu zaman aşağıdaki şartlar karşımıza çıkmaktadır;

 • Lisans diplomanız
 • Öğrenci CV belgeniz
 • Niyet mektubu ve referanslar
 • Dil yeterliliği için geçerli olan puan skoru
 • Kanada’da yüksek lisans yaparken finansal kaynaklarınızı gösterir banka dökümleri

Kanada’da yüksek lisans yapmak için tanınmış bir üniversiteden lisans derecesini tamamlamış olmalısınız. İngilizce veya Fransızca olmayan eğitim belgelerinizi İngilizce veya Fransızca’ya tercüme ettirmelisiniz. Transkriptlerinizin World Education Service (WES) veya International Credential Assessment Service (ICES) tarafından değerlendirilmesini sağlamalısınız. Eğitim belgelerinizi İngilizce veya Fransızca’ya tercüme ettirmediyseniz. Burada, ICES tarafından değerlendirilmesine de ihtiyacınız olacaktır.

Kanada’da Yüksek Lisans Başvuru Süreci

Kanada’da yüksek lisans kabul süreci titiz bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu süreç içerisinde başvurunuzla birlikte diplomalarınızın ve transkriptlerinizin kopyalarını sunmalısınız. Lisans derecelerini Kanada ve ABD dışında tamamlayan adaylar için resmi tamamlama belgesini temin etmelisiniz. Bunu derecenizi veren kurumdan talep edebilir veya doğrudan üniversiteden elektronik transkript aldıysanız, destekleyici belgelerinizin bir parçası olarak başvurunuza yükleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans programı, üniversiteler tarafından lisans derecesinden sonra sunulan bir yüksek lisans derecesidir. Bu kursun süresi bir kurumdan diğerine değişir ve bir yıl veya iki yıl içinde tamamlanabilir. Programın başarıyla tamamlanmasından sonra bir Yüksek Lisans derecesi verilir. Kanada’daki yüksek lisans programlarından bazıları şunlardır:

 • Bilgisayar
 • Yazılım
 • Tasarım
 • Mühendislik
 • Sosyal Hizmet 
 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Kamu Politikası Yüksek Lisansı

Yüksek lisans kabul koşulları okuldan okula değişiklik göstermektedir. Bazı okullar lise diploması gerektirebilirken bazıları lisans derecesine ihtiyaç duyabilir. Çoğu lisansüstü program için bazı ortak gereksinimler barındırmaktadır.

Kanada’da Yüksek Lisans Kabul Süreci

Lisans eğitimini tanınmış bir kurumdan tamamlayan uluslararası öğrenciler, Kanada’daki lisansüstü programlara başvurabilirler. Bir lisansüstü program, genellikle bir yıldan fazla tam zamanlı eğitim gerektiren bir eğitim programıdır. Lisansüstü programlar yüksek lisans ve doktora düzeyinde sunulmaktadır. Bazı üniversiteler, en az iki yıllık tam zamanlı eğitim gerektiren MBA veya hukuk dereceleri gibi profesyonel dereceler de sunarlar.

Bir lisans derecesi, Kanada’daki çoğu lisansüstü program için en yaygın gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok yüksek lisans programı, başvuru sahiplerinin akredite bir kurumdan en az bir lisans derecesi almış olmasını gerektirir. Ancak, bir lisans derecesi için bir veya iki yıllık eğitiminizi tamamladıysanız ve okulunuz henüz derecenizi vermemişse başvurabilirsiniz. Bu durumda, programa kabul edilmeden önce kalan tüm dersleri tamamlamanız ve gerekli sınavları geçmeniz gerekir.

Kanada’daki çoğu lisansüstü program, başvuru sahiplerinin kurum tarafından belirlenen minimum İngilizce dil yeterlilik şartlarını karşıladıklarını kanıtlamak için bir İngilizce dil yeterlilik sınavına girmelerini gerektirmektedir. En yaygın İngilizce dil sınavları arasında TOEFL (Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi) ve IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) bulunmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.