Kanada’da Okurken Çalışma İmkânı Var mı?

Kanada’da okurken çalışma imkânı var mı? Kanada’ya öğrenci olarak geliyorsanız, okurken çalışabilirsiniz. Kazanabileceğiniz miktar, sahip olduğunuz eğitim izni türüne ve tam zamanlı öğrenci olup olmamanıza bağlı olacaktır. Tam zamanlı bir öğrenciyseniz, hükümet düzenli akademik oturumlarda haftada 20 saate kadar ve planlanmış tatillerde tam zamanlı çalışmanıza izin vermektedir. Kanada’da yasal olarak çalışmak için geçerli bir Sosyal Sigorta Numaranız olmalıdır. Kursunuz sekiz haftadan daha kısaysa, okul yılı boyunca yarı zamanlı ve yarıyıllar arasında planlanan aralarda tam zamanlı çalışabilirsiniz.

Kursunuz sekiz hafta veya daha uzun, ancak dört aydan kısaysa, işbirliğine dayalı yerleştirmelerdeki öğrencilerin önce çalışma izni almadan kampüs dışında iş bulmaları mümkündür. Ancak, pozisyonunuz herhangi bir tür resmi akreditasyon gerektiriyorsa yerleştirmeye başlamadan önce kampüs dışı çalışma iznine başvurmaları gerekir. Genel olarak, üniversite veya kolej düzeyinde okuyanların, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik tarafından verilmiş bir açık çalışma iznine sahip olmadıkça, okurken çalışmalarına izin verilmez.

Kanada’da Okurken Çalışma İmkânı Seçenekleri

Kanada’da okurken çalışma imkânı elde ederek, eğitiminizi finanse etmenin birçok yolu vardır. Kanada’da okumak pahalıdır ve Kanada hükümetleri eğitiminiz için ödeme yapmanıza yardımcı olacak çeşitli mali yardım programları sunar. Burslar ve hibeler, hak kazanan uluslararası öğrencilere, ayrıca yaşam giderlerinizi karşılamanıza yardımcı olacak krediler ve iş fırsatlarına sahiptir.

Birçok uluslararası öğrenci, öğretim yılı boyunca yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışır ve yaz aylarında eğitimlerine tam zamanlı olarak devam eder. Dönem içinde çalışmak bir üniversitenin yönetmeliğine aykırı olabilmektedir. Ancak yaz aylarında çalışma konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Öğrenci işleri, genellikle eğitiminize müdahale etmeyen yarı zamanlı pozisyonlardır. Yerel işletmelerde veya hastaneler ve kütüphaneler gibi kamu kurumlarında öğrenci işleri bulacaksınız. Bazı üniversitelerin, Kanada genelindeki okullarda yaz tatili veya ara tatil dönemleri gibi yoğun dönemlerde geçici personel arayan işverenler tarafından çevrimiçi veya basılı olarak ilan edilen açık pozisyonları bulabileceğiniz kendi öğrenci istihdam hizmetleri vardır.

Kampüs dışında bir iş bulmak istiyorsanız, önce bir çalışma iznine ihtiyacınız olup olmadığını bilmek önemlidir – aksi takdirde Service Kanada’dan bir yetki mektubu olarak bilinmektedir. Kanada, uluslararası öğrenciler için çalışma izinleri konusunda çok açık bir politikaya sahiptir ve okurken sahip olabileceğiniz işlerin sayısı veya türü konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla çalışma fırsatlarına dair bilgi edinebilirsiniz.

Kanada’da Okurken Çalışma İmkânı Ayrıntıları Nelerdir?

Kanada’da okurken çalışmayı planlıyorsanız, çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. Kanada’ya varışınızdan önce veya varışınızdan sonra bir çalışma izni için başvurabilirsiniz. Başvurunuzun işlenmesi biraz zaman alacaktır. Bu nedenle programınız başlamadan önce yeterli zamanınız olduğundan emin olmalısınız. Programınız en az sekiz ay veya daha uzun ise Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programına hak kazanabilirsiniz.

Bu, İngilizce ve/veya Fransızca CPT (Canadian Language Benchmark veya CLB) 4/5 gibi belirli koşulları yerine getirdiğiniz ve lisansınızın gereksinimlerini karşıladığınız sürece, programınızı tamamladıktan sonra üç yıla kadar çalışabileceğiniz anlamına gelmektedir. Programı ve onaylı bir yeterlilik belgesi ile uygun bir orta öğretim sonrası kurumdan mezun olmak gibi şartları karşılarsanız, Kanada’da çalışabilirsiniz.

Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programına uygunsanız, eğitiminiz sırasında uygunluk sürenize ek süre ekleyecek bir kooperatif yerleştirme veya staj başvurusunda bulunabilirsiniz! Kanada’da okumak mantıklı bir seçenektir. Birçok öğrenci eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkede kalmayı tercih etmektedir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla Kanada’da çalışma imkanları konusunda üst düzeyde bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.