Kanada’da Okuduktan Sonra Diploma Denkliği Olacak mı?

Kanada’da okuduktan sonra diploma denkliği olacak mı? Evet, Kanada’da eğitim gördükten sonra diploma denkliğine sahip olacaksınız. Diploma denkliği, Kanada’da almış olduğunuz eğitimin Türkiye’de geçerli olması anlamına gelir. Burada dengeye YÖK denkliği girmektedir. Günümüz itibariyle Kanada’da okuduktan sonra YÖK denkliği alabilirsiniz. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla YÖK denkliği konusunda isabetli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şayet kendi ülkenizde aldığınız eğitimin Kanada’da geçerli olup olmadığına dair bilgi almak isterseniz, mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz. Kanada’da okuduysanız, Federal Nitelikli İşçi Programı aracılığıyla daimi ikamet için başvurabilmelisiniz.  Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı başvuru koşullarına dair nitelikli bilgileri sizlerle buluşturmaktadır.

Kanada Göçmenlik Departmanı, başvuru sahiplerinin kendi ülkelerinde veya başka bir ülkede akredite bir kurumdan tamamlanmış bir lise sonrası derece veya diplomaya (veya eşdeğeri) sahip olmalarını şart kılmaktadır. Henüz tamamlanmış bir ortaöğretim sonrası dereceniz veya diplomanız yoksa, ancak eğitiminize başladıysanız, bu durum başvuru formunuzda da belirtilmelidir.

Sonucu etkileyen birçok faktör olduğu için bu sorunun basit bir cevabı yoktur. Ancak, genel olarak, Kanada’da en az iki yıl okuduysanız ve Kanada hükümeti tarafından akredite edilmiş bir üniversite veya kolejden diploma aldıysanız, derecenizin denklik değerlendirmesine hak kazanabilirsiniz. Kanada’da eğitim almadan diploma denkliği almanın başka yolları da vardır.

Kanada’da Eğitim Yönergeleri Nasıl Oluşmaktadır?

Kanada hükümeti, tüm bölgelerde eşdeğer öğrenme standartları için yönergeler oluşturmuştur. Kanada dışında bu standartları karşılayan veya aşan lise sonrası eğitimlerini tamamladıysanız, derecenizin denklik değerlendirmesine hak kazanabilirsiniz. Kanada’da okurken aldığınız çalışma izni, genellikle programınızın süresi için iyidir. Bu, eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra iş aramak için altı aya kadar Kanada’da kalabileceğiniz anlamına gelir.

Altı aylık süreniz dolmadan iş bulursanız, Kanada’da çalışabilmeniz için çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu sürenin bitiminden önce iş bulamazsanız, Kanada’dan ayrılmanız ve kendi ülkenize dönmeniz gerekecektir. Bu noktada devreye Mezuniyet Sonrası Çalışma İzinleri (PGWP) için uygun olan birkaç programları girmektedir.

Diploma Denkliği Nedir, Neden Önemlidir?

“Diploma” terimi, eğitiminizin sonunda aldığınız sertifikayı tanımlamak için kullanılmaktadır. “Denklik” kelimesi, bu sertifikanın kendi ülkenizde temsil ettiği dereceyi ifade etmektedir. Kanada diploması, dünya çapında birçok ülkede giriş seviyesi derecesi olarak kabul edilmektedir. Kanada kolej diploması, Kanada ve diğer ülkelerdeki çoğu üniversite tarafından lisans derecesi olarak da tanımaktadır. Bu tanıma, herhangi bir ek ders veya sınava girmenize gerek kalmadan lisansüstü programlara girmenizi sağlamaktadır.

Bir Kanada üniversite diploması, uluslararası bir yüksek lisans derecesi olarak kabul edilmektedir. Ancak kendi ülkenizde bu seviyede daha fazla eğitim almak istiyorsanız, ek kurslar veya testler tamamlamanız gerekebilir. Kanada’da okurken, eğitiminizin Kanada’daki lise sonrası eğitime eşdeğer olduğunu kanıtlamak için bir veya daha fazla sınava girmeniz gerekebilir. Bunu Kanada’ya gelmeden önce veya geldikten sonra yapabilirsiniz. Kanada’da, uluslararası öğrenciler için akademik yeterliliği için aşağıdaki testler uygulanmaktadır;

  • Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS) – Yalnızca genel sınav
  • Test d’Evaluation de Français (TEF) – Yalnızca genel test
  • Yalnızca Kanada Akademik İngilizce Değerlendirme Programı (CAEL) Akademik Modülü
  • Cambridge International Examinations (CIE) GCE Advanced Level sınavları

Diploma Denkliğinde Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları

Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları (MRA’lar), iki veya daha fazla ülke arasında, birbirlerinin akademik kimlik bilgilerini tam değerinde kabul etmek için yapılan anlaşmalardır. Bu, bir ülkede eğitiminizi tamamladıysanız ve bir derece veya diploma aldıysanız, herhangi bir ek sınav veya değerlendirmeye gerek kalmadan başka bir ülkeye giriş yapmak için kimlik bilgilerinizi kullanabileceğiniz anlamına gelecektir. Detaylı bilgiler için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.