Kanada’da Mezun Olduktan Sonra Yaşayabilir miyim?

Kanada’da mezun olduktan sonra orada yaşayabilir miyim? Evet, mezun olduktan sonra Kanada’da yaşayabilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlar ve nitelikler vardır. Kanada’da okumak istiyorsanız, bir çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. Çalışma iznini ikamet ettiğiniz ülkeden ayrılmadan önce veya Kanada’ya geldikten sonra alabilirsiniz.

Vizeden muaf bir ülkenin vatandaşıysanız, evden ayrılmadan önce çalışma izni için başvurabilirsiniz. Değilse, Kanada’ya girdikten sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Devlete ait bir lise sonrası kurumda (üniversite/kolej) eğitim alacaksanız, eğitim izni başvurusu için herhangi bir ücret alınmaz. Özel bir kurum olması durumunda başvuru ücreti vardır.

Uluslararası bir öğrenciyseniz ve Kanadalı bir işverenden iş teklifi almadıysanız, ülkede kalabilmek için açık çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. Bu, Kanada’da herhangi bir yere iş başvurusunda bulunabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, lise sonrası kurumunuzun bulunduğu il dışında bir işveren için çalışmak istiyorsanız, çalışma iznine başvurmadan önce ön koşullu bir il adaylığı veya işgücü piyasası etki değerlendirmesi (LMIA) almanız gerekir.

Kanada’da mezun olduktan sonra Kanada’da kalmak için uygulanan programlardan herhangi biri için uygun değilseniz ve Kanada’da iş teklifiniz yoksa, mezuniyet tarihinizden itibaren 30 gün içinde ülkeyi terk etmeniz gerekecektir. Kanada üniversitelerinden mezun olanlar, mezun olduktan sonra Kanada’da kalabilirler. Kanada’da çalışmak istiyorsanız, çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Bir Kanada Üniversitesinden Mezun Olduktan Sonra Kalma Şartları

Bir Kanada üniversitesinden mezunsanız ve Kanada’da kalıcı olarak yaşamak istiyorsanız, göçmenlik programlarından birine hak kazanabilirsiniz. Kanada’da kalıcı olarak yaşamak isteyen çoğu mezun, Federal Nitelikli İşçi Programı (FSWP) veya Federal Nitelikli Ticaret Programı (FSTP) kapsamında başvuracaktır. Bu programlar, başvuru sahiplerinin katı dil gereksinimlerini karşılamak yerine becerilerine ve deneyimlerine göre başvurmalarına olanak tanımaktadır.

Bir Kanada üniversitesinden mezun olduysanız ve daimi ikamet başvurunuz üzerinde çalışırken geçici olarak Kanada’da yaşamak istiyorsanız, International Experience Canada veya başka bir geçici ikamet programı kapsamında başvurabilirsiniz. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışma vizesi alıp Kanada’da yaşamamın mümkün olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla mezun olduktan sonra Kanada’da kalmak konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kanada’da Yaşamanın Yolları Nelerdir?

Kanada’da okuyan uluslararası bir öğrenciyseniz ve mezun olduktan sonra kalmak istiyorsanız, mezuniyet sonrası çalışma izni almaya hak kazanabilirsiniz. Bu izin, eğitimlerini Kanada’da belirlenmiş bir öğrenim kurumunda (DLI) tamamlayan ve diğer gereksinimleri karşılayan çoğu öğrenci için geçerlidir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde Kanada’da yaşamanın yollarına dair kapsamlı bilgilere alabilirsiniz!

Mezuniyet sonrası çalışma iznine uygun değilseniz, ancak yine de Kanada’da kalmak istiyorsanız, becerilerinize ve deneyiminize dayalı olarak bir çalışma vizesi alabilirsiniz. Bu seçeneklerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, üniversiteden veya kolejden mezun olduktan sonra Kanada’da yaşamanın ve çalışmanın başka yolları da vardır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde Kanada’da mezun olduktan sonra kalmaya dair kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kanada, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı (PGWP) adlı uluslararası öğrenciler için harika bir göçmenlik programına sahiptir. PGWP, uygun bir Kanada kurumundan mezun olan uluslararası öğrencilerin mezun olduktan sonra üç yıla kadar Kanada’da kalmalarına izin vermektedir.

PGWP programının temelde iki bileşeni vardır. Bunlar, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni ve Kooperatif/Staj Çalışma İznidir. Mezunların eğitimlerini tamamladıktan sonra üç yıla kadar Kanada’da çalışmasına izin veren birince program daha fazla tercih edilmektedir. İkincisi, işverenler arasında daha karmaşık ve daha az popülerdir. Çünkü işverenlerin yeni işe alınanlar için eğitim vermesini gerektiriyor ve ayrıca birçok evrak işi içermektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.