Kanada, yüksek eğitim kalitesinin yanı sıra doğayla iç içe olmayı seven herkesin ilgisini çeken ülkelerden biridir. Dünyanın en ünlü şelalelerden biri olan Niagara Şelaleleri’ne ev sahipliği yapan Kanada, doğal güzellikleriyle öne çıkar. Kanada’da bir yandan kurt, ayı, geyik gibi büyüleyici hayvanları vahşi doğalarında gözlemleyebilirken diğer bir yandan da Toronto, Montreal ve Vancouver gibi metropollerin temposuna yakın olma fırsatınız olur. 

Rusya Cumhuriyeti’nden sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, Atlantik’ten Pasifik’e kadar uzanır. Yaklaşık 10 milyon km²’lik bir alanı ve altı zaman dilimini kapsar. Bununla birlikte, bu devasa alana yalnızca 30 milyon insan dağılmıştır. İnsanların %80’i Amerika sınırındaki bölgede yaşamaktadır.

Kanada, birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan bir göçmen ülkesidir. Toronto, Montreal, Québec Cité, Vancouver ve başkent Ottawa, öncelikle çok kültürlü nüfuslarıyla karakterize edilen kozmopolit metropollerdendir. Kanada hükümeti, çoğu Avrupa ve Asya’dan gelen göçmen gruplarının geleneklerini ve kültürlerini korumaya çalışır. Bu politika, yıl boyunca çeşitli festivallerin kutlandığı barışçıl, çok kültürlü bir topluma yol açmıştır. Birçok kişi için yurt dışında eğitim almak söz konusu olduğunda ilk düşündükleri ülkelerden olan Amerika’’nin kuzey komşusu Kanada’nın öğrencilere sunabileceği pek çok eğitim fırsatı bulunmaktadır.

 

Kanada’da Eğitim Sistemi

Kanada’nın dünya çapında büyük bir üne sahip olan pek çok prestijli üniversitesi vardır. Kanada’nın yüksek öğretimdeki uluslararası itibarı, olağanüstü araştırma ve öğrenme fırsatlarına, çok çeşitli farklı çalışma ve çalışma programlarına, İngilizce veya Fransızca eğitim fırsatına, uluslararası kabul görmüş derecelere ve çok daha fazlasına dayanmaktadır. Kanada, her yıl dünyanın dört bir yanından çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. İster ucuza ve kolayca University of Winnipeg’de ister en iyilerin en iyileri ile Vancouver’daki ünlü British Columbia Üniversitesi’nde. Kanada, hem dünyanın her yerinden gelen diğer öğrenciler açısından hem de üniversitelerdeki iyi tesisleri ve birçok boş zamanı değerlendirme açısından mükemmel üniversiteler ve ideal bir öğrenme ortamı sunmaktadır. Üniversitelerin çoğu hem lisans hem de lisansüstü programlar sunmaktadır. Bazıları ise ağırlıklı olarak lisans sektörüne odaklanmaktadır. Kanada’da öncelikle araştırmaya odaklanan üniversiteler vardır, diğerleri ise daha çok öğretim ve uygulamaya odaklanır.  Araştırma genellikle Kanada’daki büyük üniversitelerde önemli bir rol oynar. Kanada’daki araştırma faaliyetlerinin üçte birinden fazlası üniversitelerde gerçekleşmektedir ve Ontario’daki federal hükümet bunu çeşitli girişimler ve araştırma hibeleri yoluyla desteklemektedir. Bazı üniversiteler sanayi ile işbirliği içinde “araştırma parkları” kurmuştur. Kanada diğer OECD ülkelerine kıyasla eğitime büyük miktarda yatırım yapıyor. Öte yandan, Kanada üniversiteleri birbirleriyle giderek daha yoğun bir rekabet içindedir. Bireysel üniversitelerin performansını düzenli olarak gözden geçiren Kanada Üniversiteler ve Kolejler Birliği (AUCC), öğretim kalitesinin izlenmesini sağlar. Öğretmenlerin performansları da değerlendirmeler ve sınıf ziyaretleri ile kontrol edilmekte ve bu da öğretimin kalitesi üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

 

Kanada Lisans Kabul Kriterleri


Okul Not Ortalaması

Kanada’da lisans programlarına başvururken lise not ortalamanız çok önemlidir. Özellikle başvurduğunuz lisans programıyla ilgili olabilecek derslerin not ortalamalarını yüksek tutmak önemlidir. 

İngilizce Yeterliliği

Kanada lisans başvurularında departman derslerinize direkt başlayabilmeniz için, İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunu, IELTS, TOEFL, PTE Academic gibi uluslararası bilinirliği olan İngilizce Seviye Belirleme Sınavları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sınavlardan herhangi birine girip sonuç belgenizi aldığınızda, sınav sonuç belgeniz iki yıl kadar geçerli olur. 

AP Skoru

AP (Advanced Placement) özellikle klasik MEB diploması alacak öğrencilerin, Kanada lisans başvuru sürecinde bir adım öne geçmesini sağlayan bir sınav türüdür. Farklı ders konuları üzerinden, ayrı AP sınavları düzenlenir. İlgilendiğiniz lisans programıyla ilgili olan AP sınavlarına girmeniz tavsiye edilir. Bazı bölümlere başvurabilmek için, program tarafından talep edilen konularda yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.


Kanada'da Lisans Eğitimi Hakkındaki Yazılarımız: