Kanada’da En İyi Ekonomi Okulları

Kanada’da en iyi ekonomi okulları sıralaması, akademik itibar, işveren itibarı ve araştırma etkisine göre belirlenmektedir.  Günümüz koşullarında Kanada’da en iyi ekonomi okulları sıralamasını aşağıdaki gibi yapmak mümkün olmaktadır;

  • Toronto Üniversitesi (Toronto, ON)
  • McGill Üniversitesi (Montreal, QC)
  • Simon Fraser Üniversitesi (Burnaby, BC)
  • British Columbia Üniversitesi (Vancouver, BC)
  • Queen’s Üniversitesi (Kingston, ON)
  • Alberta Üniversitesi (Edmonton, AB)
  • McMaster Üniversitesi (Hamilton, ON)

QS World University Rankings tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Toronto Üniversitesi Kanada’daki en iyi ekonomi okuludur. Sıralama, kurumları akademisyenler ve işverenler arasındaki itibarlarının yanı sıra personel/öğrenci oranı, öğretim üyesi/öğrenci oranı ve işveren itibarı açısından değerlendirilmiştir.

Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi, Kanada’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Sürekli olarak ülkedeki ilk 5 üniversite arasında yer almaktadır. Üniversite, Toronto şehir merkezinin kalbindeki üç kampüste 100’den fazla lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır.

Toronto Üniversitesi, Kanada’daki en iyi ekonomi okuludur. Bu üniversitedeki program dünyada 11. sırada ve Kanada’da ilk sırada yer alıyor. Ekonomi programı bu üniversitede 100 yılı aşkın bir süredir uygulanmaktadır ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler için en iyi destinasyondur.

British Columbia Üniversitesi (UBC)

British Columbia Üniversitesi (UBC), Vancouver ve Kelowna, British Columbia, Kanada’da kampüsleri olan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1908’de McGill University College of British Columbia olarak kurulan okul, 1915’te bugünkü adıyla değiştirildi, daha sonra 1930’larda şimdiki adına yerleşmeden önce 1922’de kısaca “University of British Columbia” olarak değiştirildi.

British Columbia Üniversitesi (UBC), 28.000 lisans öğrencisi ve dünyanın dört bir yanından 6.000 lisansüstü öğrenci olmak üzere 54.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kayıtlara göre Kanada’nın en büyük üçüncü üniversitesi olan UBC’nin dört kampüsü vardır. British Columbia Üniversitesi, ekonomi alanında lisans ve yüksek lisans programı ile finans alanında yüksek lisans derecesi sunmaktadır.

Kanada’da En İyi Ekonomi Okulları Sıralaması

Kanada’da ekonomi okumakla ilgilenen öğrenciler için mükemmel programları olan başka birçok farklı üniversite vardır. Kanada’daki en iyi ekonomi okullarını arıyorsanız, ekonomi alanında dünyada 11. Sırada yer alan Toronto Üniversitesi en mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Yine Simon Fraser Üniversitesi de ekonomi alanında dünyada 91. Sırada yer alan bir üniversite olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Günümüz itibariyle Kanada’da birçok ekonomi okulu vardır. Ekonomi alanında en iyi üniversiteler Toronto Üniversitesi, McGill, Queen’s ve British Columbia Üniversitesi’dir. Toronto Üniversitesi, Kanada’nın en eski üniversitelerinden biridir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak seçilmiştir. Aynı zamanda Kuzey Amerika’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Üniversitede 12 fakültede 3.400’den fazla ders vardır. Fen-Edebiyat Fakültesi sekiz ana alanı kapsayan yaklaşık 80 akademik bölüme sahiptir. Sanat ve beşeri bilimler; sosyal Bilimler; yaşam Bilimleri; fizik bilimleri; matematiksel ve hesaplamalı bilimler; mühendislik bilimi; profesyonel çalışmalar; uygulamalı sağlık bilimleri de bu üniversitenin bünyesinde yer almaktadır.

Üniversitenin Ekonomi Bölümü 1920 yılında, daha sonra London School of Economics’te (LSE) ekonomik çalışmaların ilk genel müdürü olan Profesör Lionel Robbins tarafından kurulmuştur. İktisat Bölümü, çeşitli uzmanlıklarla iktisat alanında lisans programları sunmaktadır. Bundan dolayıdır ki Kanada’da ekonomi alanında geniş kapsamlı bir akademik hayatın bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

British Columbia Üniversitesi’ndeki Sauder İşletme Okulu, ekonomi ve istatistik alanında lisans derecesi ve ekonomi alanında yüksek lisans derecesi sunmaktadır. UBC ayrıca finans, uluslararası işletme ve yönetim bilimlerinde yoğunlaşan bir Executive MBA programı sunmaktadır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde Kanada’da en iyi ekonomi okulları hakkında nitelikli bilgilere ulaşabilirsiniz!

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.