Kanada’da Burs Alabilmek için Neler Yapmalıyım?

Kanada’da burs alabilmek için neler yapmalıyım? Kanada’da burs almanın birçok yolu vardır. Bu ülkede doğrudan okulunuz veya üniversiteniz aracılığıyla veya burs konusunda uzmanlaşmış bağımsız bir kuruluş aracılığıyla başvurabilirsiniz. Geçici olarak Kanada’da okula gitmeyi planlıyorsanız, eğitim izni almaya hak kazanabilirsiniz.

Kanada Hükümeti, öğrencilerin hükümet tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumunda okurken Kanada’ya girmelerine ve Kanada’da kalmalarına izin veren çalışma izinleri verir. Bu izinlerden birine hak kazanmak için, bir başvuru sahibinin Kanada’da okurken kendilerini desteklemek için yeterli mali kaynağa sahip olması gerekir.

Burslar, eğitiminiz için ödeme yapmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur. Akademik performansınıza, iş deneyiminize ve toplum katılımınıza göre verilebilirler. Kanada’da akredite bir lise sonrası kurumda eğitim görmeyi planlıyorsanız, eğitim kurumlarının sunmuş olduğu bursların bazılarına başvurmayı düşünmelisiniz.

Kanada’da burs alabilmek karşınıza farklı seçeneklerin çıkması gayet olağandır. Devlet burslarının yanı sıra özel kuruluşlar vasıtasıyla burs almanız da mümkün olacaktır. Ayrıca, web sitelerinde bireysel Kanada üniversitelerinde ve kolejlerinde burs bulabilirsiniz. Örneğin, Mc Gill Üniversitesi her yıl 6 milyon dolardan fazla lisans bursu sunmaktadır.

Kanada’da Burs Alabilmek Ne Yapmam Gerekmektedir?

Farklı burslar ve hibeler için uygunluk koşulları ve bunlara nasıl başvurulacağı hakkında bilgi edinmeniz beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Kanada’da burs alabilmek farklı kriterleri karşılamak durumundasınız. Kanada vatandaşı veya Kanada’nın daimi ikametgahı olmalısınız. Geçerli bir çalışma iznine veya çalışma iznine sahip geçici ikamet ediyorsanız (federal vasıflı işçi programı aracılığıyla başvuranlar hariç) de burs için uygun olabilirsiniz.

Kanada’da burs almak istiyorsanız, ülkeye ve insanlarına olan bağlılığınızı göstermeniz gerekir. Bağlılığınızı Kanada dil kurslarına katılarak, Kanada etkinliklerine katılarak ve gönüllü çalışmalara katılarak gösterebilirsiniz. Henüz Kanada’da eğitim görmediyseniz, kendinizi hazırlamaya başlamanız en iyisidir. Online İngilizce sınavlarına girebilir ve kendinizi dil engeline hazırlayabilirsiniz.

Halihazırda Kanada’da eğitim görüyorsanız, başkalarıyla çalışma deneyimi kazanabilmeniz ve yardıma ihtiyacı olan diğer kişilere yardım edebilmeniz için bazı gönüllü çalışmalar yapmanız önemlidir. Kendi ülkeleri dışında okumak isteyen öğrenciler için binlerce burs mevcuttur. Bu burslar, yurtdışında eğitimlerini ilerletmek isteyen öğrencilere hibe sunan hükümetler, kuruluşlar, üniversiteler ve diğer kurumlar tarafından sağlanmaktadır.

Uluslararası Öğrenciler İçin Kanada’da Burs Seçenekleri

Kanada’da uluslararası öğrenciler için birçok burs vardır. Kanada’da burs alabilmek gündeme geldiği zaman karşınıza temelde iki farklı seçenek çıkacaktır. Bunlar;

  • Devlet Bursları
  • Üniversite Bursları

Kanada’da Devlet Bursları

Kanada’da Federal hükümet, eğitim masrafları konusunda yardıma ihtiyacı olan öğrencilere mali destek sağlayan Öğrenci Mali Yardım Programı (SFAP) aracılığıyla çeşitli hibeler, krediler ve burslar sunmaktadır. Bu program aracılığıyla sağlanan iki tür hibe vardır. Uygun eğitim masraflarınızın %50’sini veya daha fazlasını karşılayan OSAP Hibeleri; Yardım için para sağlayan OSAP Bursları devlet tarafından sunulan burslar arasında yer almaktadır.

Kanada’da Üniversite Bursları

Kanada’da burs alabilmek için üniversite burslarından yararlanmalısınız.  Üniversite bursları, akademik sicilinize ve finansal ihtiyacınıza dayanmaktadır. Hak kazanmak için, akredite bir üniversitede tam zamanlı öğrenci olmanız ve en az bir yıllık eğitim almış olmanız veya bir lisansüstü programa kayıtlı olmanız gerekir. Ayrıca, akredite bir Kanada kurumunda tam zamanlı bir eğitim programına kabul edildiğinizi ve okurken öğrenim ücretlerini ve geçim masraflarını karşılayabileceğinizi göstermeniz gerekecektir.

Yukarıdaki şartlara ek olarak, uluslararası öğrencilere giriş bursu sunan bazı üniversiteler de bulunmaktadır. Bu ödüller genellikle üniversitede bir eğitim programına kabul için başvurduğunuzda başvuru sürecinde verilir. Bu ödülleri, okul tarafından sunulan programların listesine veya web sitelerinin kabul bölümünden bakarak bulabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.