Kanada’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyeti Ne Kadar?

Kanada’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti ne kadar? Kanada’daki bir lisans üniversitesinde bir yılın ortalama maliyeti 6,500 Dolardır. Ancak bu ücret, öğrenim görmeyi seçtiğiniz kurum ve ile göre büyük ölçüde değişebilir. Öğrenim ücretleri tüm Kanada vatandaşları ve daimi ikamet edenler için aynı olsa da, uluslararası öğrenciler eğitimleri için daha fazla ödeme yapacaklardır. Bunun nedeni, herhangi bir devlet hibesi veya kredisi almaya uygun olmayacaklarıdır.

Kanada’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı ücret seçenekleri çıkmaktadır. Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler öğrenim ücreti ödemek durumundadır. Ödenecek olan ücret seçtiğiniz programa ve kuruma göre değişir. Genel olarak, bir Kanada üniversitesinde lisans eğitiminin yıllık maliyeti, yaşam masrafları hariç 20.000 Dolar civarındadır.

Kanada’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Süreci Nasıl İşler?

Şayet Kanada dışından bir yıllık lisans eğitim sürecine dahil olmak istiyorsanız, belirli kriterleri karşılıyor olmalısınız. İşte yabancı ülkelerden gelenler için bir yıllık lisans eğitim sürecinde istenen kriterler;

  • En az 70 not ortalaması – Bazı üniversiteler için en az 80 not ortalaması
  • IELTS veya TOEFL sınavlarından birinden yüksek sonuç skoru
  • Kimi üniversiteler öğrencilerden ayrıntılı bir portfolio istemektedir
  • Şayet iş deneyiminiz varsa iş deneyiminize yönelik oluşturulan CV
  • GMAT ve GRE olarak bilinen yeterlilik sınav sonuçları da bazı durumlarda istenmektedir.

Kanada içinden mi yoksa yurt dışından mı başvurduğunuza bağlı olarak süreç farklıdır. Kanada’da başvuruyorsanız, aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

1) Bir başvuru formu doldurun ve kimlik belgesi ile birlikte bulunduğunuz ildeki sürücü belgesi kurumuna gönderin

2) Bir görme testi yapın ve özel lisans türünüz için bilgi testini tamamlayın

3) Lisans ücretinizi ödeyin ve yeni lisans fotoğrafı için fotoğrafınızı çekin

Kanada’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyeti Nasıl Belirleniyor?

Çoğu Kanada üniversitesinde eğitim almanın maliyeti farklı ülkelerle ile karşılaştırılabilir. Kanada’da da daha fazla ücret alan bazı özel eğitim kurumları vardır. Aşağıdaki tablo, uluslararası bir öğrencinin Kanada’daki bir üniversiteye bir yıl devam etmesinin tahmini maliyetini sağlar:

  • Öğrenim ücretleri: 15.000 – 25.000 ABD Doları
  • Yaşam giderleri: 10.000 – 15.000 ABD Doları

Kanada’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti söz konusu olduğu zaman ayrıntılı bir araştırma sürecini yakından takip etmek her zaman önerilmektedir. Kanada’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti ne kadardır? Bu, Kanada’da yurtdışında eğitim almayı düşünen birçok öğrenci tarafından sorulan yaygın bir sorudur. Cevap, ülkenize ve seçtiğiniz programa bağlıdır.-

Kanada’da eğitim almanın maliyetleri genellikle kendi ülkenizde olduğundan daha yüksektir. Ancak ülkeyi daha uygun hale getiren burs seçenekleri de vardır.

Kanada’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyetine Etki Eden Unsurlar

Belirli programlar için bazı örnek bütçelere bakarak Kanada’da eğitim almanın maliyeti hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Kanada’da bir yıllık lisans eğitimi, öğrenim, kitaplar ve diğer ücretler için yılda yaklaşık 19.000 ABD Doları tutarındadır.

Başka bir ülkeden iseniz ve Kanada’da okumak istiyorsanız, size en yakın Kanada Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna öğrenci vizesi başvurusunda bulunmalısınız. Başvuru süreci yaklaşık 3 ay sürecektir. Bu aşamada Kanada’da kaldığınız süre boyunca geçiminizi sağlamak için yeterli paranız olduğuna dair kanıt sunmalısınız. Gerekli miktar, Kanada’da eğitim alacağınız sürenin uzunluğuna bağlıdır.

Kanada’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti, programınıza ve bulunduğunuz yere göre değişebilir.  Bir yıllık lisans derecesinin maliyeti yaklaşık 15.000 ila 20.000 Kanada Doları (CAD) arasındadır. İki yıllık bir lisans derecesinin maliyeti yaklaşık 30.000 ila 40.000 CAD arasındadır. Üç yıllık bir lisans derecesinin maliyeti yaklaşık 45.000 ila 50.000 CAD arasındadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.