İtalya’nın En İyi 10 Üniversitesine Nasıl Girilir?

İtalya’da en iyi 10 üniversitesine nasıl girilir? İtalya’daki en iyi üniversitelerin resmi bir sıralaması yoktur. Ancak, İtalya’daki en iyi üniversitelerin listelerini kendi değerlendirme kriterlerine göre derleyen birkaç platform vardır. Bu üniversitelerden birine girebilmek için özellikle matematik ve fizikten iyi notlar almanız gerekiyor.

İtalya’da en iyi 10 üniversitesine girmek için ilk adım, bir lisans veya yüksek lisans derecesine başvurmaktır. Ardından, genellikle üniversitenin çeşitli bölümlerinden profesörlerden oluşan bir kabul komitesi tarafından seçileceksiniz. Adaylar, akademik performanslarına ve giriş sınavları ve mülakat sonuçlarına göre değerlendirilir. İtalya’daki en iyi 10 üniversite sıralamasıysa aşağıdaki gibidir;

  • Bologna Üniversitesi
  • Padova Üniversitesi
  • Milano Üniversitesi
  • Pavia Üniversitesi
  • Roma Sapienza Üniversitesi
  • Torino Politeknik Üniversitesi
  • Floransa Üniversitesi (Firenze)
  • Napoli Üniversitesi Federico II (Napoli)
  • Tor Vergata Üniversitesi (Roma)
  • Bari Politeknik Üniversitesi

İtalya, tarih boyunca bilim, edebiyat ve sanatın en önemli isimlerinden bazılarını yetiştirmiş bir ülkedir. Dünyanın en ünlü düşünür ve sanatçılarının çoğu İtalyan ya da en azından İtalyan kökenlidir. Bu, İtalya’nın yüzyıllar öncesine dayanan zengin bir kültürel mirasa sahip olması ve dünyanın en ünlü üniversitelerinin birçoğuna ev sahipliği yapmasına bağlanabilmektedir.

Bologna Üniversitesi

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitesidir. Şanghay Sıralamasına göre İtalya’nın en iyi üniversitesi ve Avrupa’nın en iyi 20 üniversitesinden biri olarak seçilmiştir. Bu üniversite, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Yaklaşık olarak bin yıldan beri sürekli olarak faaliyet göstermektedir.  Başlangıçta Universitas Istropolitana (Bologna Üniversitesi) olarak adlandırılmaktadır.  Bu üniversite hem Avrupa’nın en eski üniversitesi hem de İtalya’nın en eski ikinci akademik kurumudur.

İtalya’da En İyi 10 Üniversitesine Dair Bilgiler

Padua Üniversitesi, Venedik yakınlarında bulunan bir başka prestijli akademik kurumdur. 1222 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Floransa Üniversitesi 1471 yılında kurulmuştur ve İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şanghay Sıralaması tarafından dünya çapında en iyi 100 üniversiteden biri olarak sıralanmıştır.

Pisa Üniversitesi, Scuola Normale Superiore di Pisa olarak bilinmekteir. Pisa şehrinin yakınında bulunur ve 2013’ten beri Şanghay Sıralaması tarafından dünya çapında en iyi 100 üniversite arasında yer almıştır. Bu üniversite 1502’de kurulmuştur. Şu anda yılda yaklaşık 50.000 öğrencisi vardır.

Politecnico di Torino, 1863 yılında mühendislik ve mimarlık gibi teknik bilimlere odaklanan bir politeknik enstitüsü olarak kuruldu. Bugün, aralarından seçim yapabileceğiniz 200’den fazla lisans programına kayıtlı 50.000’den fazla öğrencisi vardır.

Scuola Superiore Sant’Anna, tıp da dahil olmak üzere çok çeşitli disiplinleri kapsayan hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde programlar sunan İtalya’nın en prestijli üniversitelerinden biridir.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

İtalya, büyük bir kültürel mirasa ve zengin bir tarihe sahip bir ülkedir. Ülke çok çeşitli bir nüfusa sahip ve bu da onu dünyanın en ilginç yerlerinden biri yapıyor. İtalya, güzel şehirleri ve kasabalarının yanı sıra lezzetli yemekleri ve şaraplarıyla da tanınmaktadır. Özellikle İtalya her zaman nitelikli bir akademik hayatın bulunduğu bir ülke olarak da ön plana çıkmaktadır.

İtalya’daki eğitim sistemi Avrupa modeline dayanmaktadır. Bu da Avrupa’daki diğer birçok ülkeye çok benzer olduğu anlamına gelmektedir. İtalya, 12. yüzyıla kadar uzanan bazıları da dahil olmak üzere, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bazılarına sahiptir. Bir örnek verecek olursak, 1088 gibi erken bir tarihte kurulan Bologna Üniversitesi’dir. Bugün İtalya’da 60’tan fazla devlet üniversitesi ve 400’e yakın özel üniversite bulunmaktadır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde İtalya’da en iyi üniversite hakkında kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.