İtalya’da Üniversite Okuyabilmek İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

İtalya’da üniversite okuyabilmek için hangi sınavlara girmeliyim? İtalya’da üniversite okumak için bir giriş sınavını geçmeniz gerekecektir. Bazı programlar için bu, İtalya’ya gelmeden önce yapılabilirken, diğerleri eğitiminize başladıktan sonra sınavı geçmenizi gerektirir.

Lise diplomasını almış uluslararası öğrencilerin sınavları Haziran ve Temmuz aylarında yapılmaktadır. Testin adı “Esame di Stato” veya “Esame di Maturità” olarak karşımıza çıkmaktadır. Test edilen konular arasında İtalyan dili ve edebiyatı, yabancı dil (İngiliz dili veya Almanca), tarih, coğrafya ve matematik bulunmaktadır. Mühendislik veya tıp okumak isteyenler için de ayrı sınavlar bulunmaktadır.

İtalya’da eğitim almanın ilk adımı, doğru sınavlara girdiğinizden emin olmaktır. İtalya’da üniversite okumak için önce Esame di Stato denilen bir sınavı geçmeniz gerekiyor. Bu, İtalyan dili ve edebiyatı, matematik ve doğa bilimleri bilginizi test eden ulusal bir sınavdır. Esame di Stato üç bölümden oluşur:

Bölüm A, orta öğrenimlerini bir İtalyan okulunda (Scuola Secondaria di Primo Grado) tamamlayan öğrenciler tarafından alınmaktadır. Bu sınav ki gün sürmektedir. Ve dört yazılı sınavdan oluşur. Bunu gerektirmeyen bir kursa kaydoluyorsanız (örneğin, mimarlık okumak istiyorsanız) Bölüm A’yı almanıza gerek olmadığını belirtmekte fayda vardır.

Bölüm B, ortaöğretimini uluslararası bir okulda (Scuola Secondaria di Secondo Grado) tamamlayan öğrenciler ile yurtdışında en az iki yıl eğitim görmüş öğrenciler tarafından alınır. İki gün sürmektedir. Ve dört yazılı sınavdan oluşmaktadır.

Bölüm C, bir lisans derecesi kursuna (Diploma Universitario) kaydolmak isteyen öğrenciler tarafından alınır. Bu bölüm bir gün sürer ve iki yazılı sınavdan oluşmaktadır.

İtalya’da Okumak İsteyen Yabacılar Hangi Sınavlara Girmelidir?

İtalya’da okumak isteyen yabancı bir öğrenciyseniz, iki seçeneğiniz vardır. Bunlar;

Kendi ülkenizin sınavlarına girebilirsiniz (örneğin, Türkiye’deyseniz ve İtalya’da okumak istiyorsanız, SAT ve ACT sınavlarını geçmeniz gerekecektir). Bu sınavlara daha önce girdiyseniz, üniversiteniz için başvuru sürecine devam edebilirsiniz.

Alternatif olarak, kendi ülkeniz benzer sınavları sunmuyorsa veya hiç sunmuyorsa, bunun yerine İtalyanca dil yeterlilik sınavlarına girebilirsiniz. Aslında, İtalyanca yeterlilik sınavlarının üç farklı seviyesi vardır: A1 (başlangıç), A2 (orta) ve B1 (ileri). Her seviyenin kendi testi ve kendi süresi vardır. Örneğin, A1 90 dakika, B1 ise 140 dakika sürmektedir.

İtalya’da eğitim görmeyi istediğiniz zaman kimi zaman İtalyancayı de bilmeniz gerekebilir. Ülkedeki önemli dil sınavları arasında yer alan “Esame di Stato” (Devlet Sınavı), öğrencilerin liseden mezun olabilmeleri için girmeleri gereken altı sınavdan oluşan bir seridir. Sınavlar iki aşamaya ayrılır: bir aşama öğrencinin lise birinci yılında, diğeri ise ikinci yılında yapılmaktadır.

Şayet İtalya’da üniversite okumak veya teknik diploma almak istiyorsanız, “Esame di ammissione” adlı bir giriş sınavına girmeniz gerekir. Bu test, İtalyanca, matematik ve yabancı diller (İngilizce, Fransızca ve İspanyolca) gibi konulara dayalı olacaktır.

Çoğu İtalyan üniversitesi, kabul edilmek için genel bir bilgi sınavına (Esame di Stato) girmenizi gerektirir. Bu, geçebileceğiniz veya başarısız olabileceğiniz bir sınav değildir. Bunun yerine, üniversitelerin bilgi seviyenizi değerlendirmesi ve herhangi bir lisans programına uygun olup olmadığınızı belirlemesi için bir yoldur.

Eğer İtalya’da eğitim görmeyi istiyorsanız mutlaka İtalya’daki sınavlara, eğitim sistemine ve yeterlilik kriterlerine yönelik olarak profesyonel bir çapta danışmanlık hizmeti almalısınız. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İtalya’da üniversite okuyabilmek için gerekli olan sınavlara dair kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmaktadır. Böylece üst düzeyde bir yurtdışı eğitim danışmanlığı konusunda sizlere üst düzeyde bir hizmet sunmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.