İtalya’da Okurken Çalışma İmkânı Var mı?

İtalya’da okurken çalışma imkânı var mı? Elbette ki İtalya’da okurken çalışabilirsiniz. Ancak kısıtlamalar olmadan değil! Yabancı öğrencilerle ilgili yasa, İtalya’da kaldığınız süre boyunca ancak İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan izin almanız durumunda çalışabileceğinizi belirtmektedir. Bu izniniz varsa, haftada 20 saate kadar çalışmanıza ve ayda maksimum 480 € kazanmanıza izin verilecektir.

Buna ‘oturma ve çalışma izni’ anlamına gelen permesso di soggiorno per studio e lavoro denir. Bu izin, bir İtalyan kurumunda okumak isteyen öğrencilere İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmektedir. Eğitimleri sırasında yarı zamanlı çalışarak para kazanmalarını sağlamaktadır.

İtalya’da okurken çalışmayı istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, üniversiteniz veya kolejinizle görüşmektir. Çoğu, akademik yıl boyunca öğrencilerin çalışmasına izin vermeyecektir, bu nedenle iş aramaya başlamadan önce sormanız önemlidir. Üniversiteniz öğrencilerin yarı zamanlı çalışmasına izin veriyorsa, İtalya Eğitim Bakanlığı’ndan izin almanız gerekir. Bu, ilgili makamlarda bir form doldurularak yapılabilir ve daha sonra onay mektubuyla birlikte göndereceklerdir.

Dönem içinde çalışmak, yalnızca okulu bitirdiyseniz ve şu anda İtalya’daki bir üniversitede veya kolejde öğrenciyseniz mümkündür. Hala okuldaysanız, okulunuz tarafından dönem içinde çalışmanıza izin verilmeyebilir veya ebeveynler bunu öğrenirlerse bunun çalışmaları için çok yıkıcı olduğunu düşünebilirler! Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla İtalya’da okurken çalışma imkanları konusunda nitelikli bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Okurken Nasıl Çalışabilirim?

İtalya’da akademik yıl boyunca haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz. 25 yaşın altındaysanız, yaz tatillerinde (Temmuz ve Ağustos) haftada 48 saate kadar çalışabilirsiniz. Ancak yalnızca bir İtalyan üniversitesinde en az bir yıl kayıtlıysanız bu ülkede hem okuyup hem de çalışabilirsiniz. Elbette ki İtalya’da çalışmak söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı çalışma alanları çıkmaktadır.

Bir bar veya restoranda garson/garson veya barmen olarak çalışmak ya da üniversitede stajyer veya asistan olarak çalışmak en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Yine özel şirketler için satış temsilcisi olmak; müzisyen veya şovmen olmak ve sanatçı veya fotoğrafçı olarak çalışmak da sıklıkla tercih edilen çalışma alanları arasında yer almaktadır. Yine özel derslerde dil öğretmeni veya tercüman olarak çalışmak da sıklıkla tercih edilmektedir.

İtalya’da Okurken Çalışma Şartları Nelerdir?

Şayet İtalya’da okurken çalışmak durumundaysanız, hafta sonları veya öğleden sonraları çalışmak en iyisidir. Bu sayede okulda yaş grubunuz için fazla nitelikli veya çok yaşlı olarak görülmezsiniz. İtalya’da çalışma seçeneklerinizi açık tutmanın en iyi yolu, tamamlanması en az üç yıl sürecek bir lisans programına başvurmaktır. Bu şekilde, iki yıl sonra eve dönmek isteseniz bile, hiç zaman kaybetmemiş olursunuz ve yine de İtalyanca derecenizle orada iyi üniversitelere girebilirsiniz.

İtalya’da yasal olarak çalışmanın ya permesso di soggiorno ya da permesso di soggiorno per motivi di studio (istihdam türüne bağlı olarak) gerektirdiğini unutmamalısınız. Bu belge, yalnızca İtalya’ya gitmeden önce bir İtalyan büyükelçiliğinden/konsolosluğundan alınabilmektedir. Burada profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konuya dair kapsamlı bilgilerin adresi konumunda yer almaktadır.

İtalya’da Çalışma koşulları, işvereninizle yapılan sözleşmenin türüne (geçici veya kalıcı) ve uyruğunuza göre değişiklik göstermektedir. AB vatandaşıysanız, İtalya’da kaldığınız süre boyunca istediğiniz zaman işveren değiştirmekte özgürsünüz. AB vatandaşı değilseniz, yeni işvereninizin bir iş teklifini kabul etmeden önce İtalyan hükümetinden AB vatandaşı olmayanları işe alma izni olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Bütün bu bilgiler ışığında belirli kriterleri karşılamanız halinde İtalya’da hem okuyup hem de çalışabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.