İtalya’da Okuduktan Sonra Diploma Denkliğim Olacak mı?

İtalya’da okuduktan sonra diploma denkliğim olacak mı? Diploma denkliği için gerekli şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. İtalya’da eğitim gördükten sonra alacağınız diploma, kendi ülkenizde aldığınız diplomaya eşdeğer olacaktır. Ancak, tüm ülkeler diploma almak için aynı şartlara sahip değildir. Türkiye’de İtalya’da aldığınız diplomaya YÖK denkliği verilmektedir.

Türkiye’de aldığınız diplomanın İtalya’da denkliğinin bulunup bulunmadığınızı; İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden öğrenebilirsiniz. İtalya Dışişleri Bakanlığı derecenizin bir İtalyan diplomasına eşdeğer olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilecek bir web sitesini hayata geçirmiştir. Buradan Üniversite adına veya derecenize göre arama yapabilirsiniz.

Şayet dereceniz İtalya’da tanımlı değilse, derecenizin tanınması için başvurabilirsiniz. Bu, üniversitenizin İtalya’ya derecenizin bir İtalyan diplomasına eşdeğer olduğunu onaylayan belgeler göndereceği anlamına gelir. Bu işlem yaklaşık bir yıl sürer ve maliyeti yaklaşık 1.000 €’dur.

Denklik konusu, birçok insanın İtalya’da eğitim görmeyi düşündüklerinde sorduğu bir sorudur. Cevap, okumayı seçtiğiniz program türüne ve hangi dereceye ulaşmayı umduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Kendi ülkenizde iş bulma konusunda size avantaj sağlayacak bir derece arıyorsanız, mevcut tüm seçenekleri göz önünde bulundurmanız ve akıllıca seçim yapmanız çok önemlidir.

Anlaşılması gereken ilk şey, İtalyan üniversiteleri tarafından verilen ve başka bir ülkeden diğerine eşdeğer tek bir derecenin olmadığıdır. Her üniversite, ülkedeki diğer kurumlardan tamamen farklı veya benzer olabilecek kendi benzersiz müfredatını sunar.

Diploma di Laurea, İtalya’daki en yüksek akademik derecedir. Üç yıllık lisans eğitiminden sonra verilir ve genel bir üniversite diploması veya uzmanlık derecesi ile alınabilir. Diploma di laurea, sanattan tıbba ve ekonomiden mühendisliğe kadar herhangi bir bilgi alanında uzmanlaşma ile elde edilebilir.

Bu diplomayı alabilmek için üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen her bir çalışma alanında sınavlara girmeniz gerekmektedir. Derecenizi aldıktan sonra, dünyanın her yerinde bir Lisans Derecesine eşdeğer olarak kabul edilecektir.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

İtalyan eğitim sistemi yıllardır dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Beşeri bilimlere ve sosyal bilimlere güçlü bir bağlılığın yanı sıra araştırma ve inovasyona odaklanma ile karakterizedir. Ülkenin bir turizm destinasyonu olarak itibarı ve ekonomik büyümesi de başarısına katkıda bulunmuştur. Ülkenin üniversiteleri şu anda Avrupa’nın en üst sıraları arasında yer alıyor ve mezunları işverenler tarafından çok aranmaktadır.

İtalyan eğitim sistemi üç tür derece sunar. Bunlar, Laurea (Lisans), Laurea Magistrale (Yüksek Lisans) ve Dottorato di Ricerca (Doktora)’dır. İtalya’da üniversite okumak istediğiniz zaman karşınıza tam anlamıyla uluslararası ortamda geçerli olan ve son derece nitelikli bir akademik hayat çıkacaktır. Siz de İtalya’daki eğitim fırsatlarına dair bilgi almak isterseniz Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı size en mantıklı seçenekleri sunacaktır.

Kendi ülkenizde kazandığınız derece İtalyan üniversiteleri tarafından tanınmayabilir. Bir İtalyan üniversitesinde okumak istiyorsanız, yeni bir lisans derecesi programına başvurmanız gerekecektir. Başvuru süreci, önceki kurumunuzdan alınan notların bir transkriptini göndermeyi ve seçtiğiniz programın gerektirdiği tüm gerekli sınavları veya testleri geçmeyi içerir.

İtalya’da Okumak ve Diploma Denkliği Nasıldır?

İtalya’daki eğitim sistemi diğer ülkelerden çok farklıdır. Dolayısıyla İtalya’da okuduktan sonra diploma denkliği almak daha zordur. Ancak, İtalya’da yurtdışındaki eğitiminizden yararlanabilir ve belirli çalışma alanlarındaki bilginizi kanıtlayan bir sertifika başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu sertifika, iş başvurusunda bulunurken veya lisansüstü okula kabul edilirken faydalı olabilecektir.

İtalya’da eğitim gördükten sonra Türkiye’de eğitiminize devam etmek istiyorsanız, İtalya’da okuduğunuza benzer bir okulda eğitim almayı düşünmelisiniz. Bu okullar, kredileri kendi kurumunuza aktarmanızı kolaylaştıracak ve belirli dersleri sıfırdan tekrar almak zorunda kalmamanızı sağlayacaktır. Böylece pratik bir şekilde eğitim hayatınıza kaldığınız yerden devam etmeniz de mümkün hale gelecektir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.