İtalya’da Mezun Olduktan Sonra Yaşayabilir miyim?

İtalya’da mezun olduktan sonra orada yaşayabilir miyim? Evet, mezun olduktan sonra İtalya’da kalabilirsiniz! Aslında mezun olduktan sonra İtalya’da kalmanız çok iyi bir fikirdir. Çünkü size iş bulma ve İtalyan kültürü konusunda uzman olma fırsatı vermektedir.

İtalya’da yüksek lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, diplomanızın resmi olarak İtalyan hükümeti tarafından tanınmasını beklemeniz gerekebilir. Bu bir yıl kadar sürecektir. Dereceniz kabul edildikten sonra, çalışma vizesi veya oturma izni (Permesso di Soggiorno) için başvurabilirsiniz. İkincisi, İtalya’da iki yıla kadar yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren geçici bir oturma iznidir.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkede yaşamaya devam etmek istiyorsanız, Permesso di Soggiorno veya oturma izni her üç yılda bir yenilenmelisiniz. Mezun olduktan sonra İtalya’da kalabilirsiniz, ancak işverenin sizin için çalışma izni alması gerekecektir. Bunu yapabilmek için işvereninizin, pozisyona uygun bir İtalyan vatandaşı veya AB vatandaşı bulamadığını kanıtlayabilmesi gerekir.

Hangi Durumlarda İtalya’da Yaşamaya Devam Edebilirim?

Öğrenci vizeniz veya oturma izniniz varsa veya bir İtalyan vatandaşıyla evliyseniz, AB vatandaşı olmayan bir İtalya’da çalışabilirsiniz. Bir İtalyan vatandaşıyla evli değilseniz ve öğrenci vizenizin süresi dolduysa, başka bir vize başvurusunda bulunmadan önce mezun olduktan sonraki 90 gün içinde İtalya’dan ayrılmanız ve eve dönmeniz gerekecektir. Mezun olduktan sonra 3  seçenek karşınıza çıkacaktır;

  • İtalya’da kalıp ve iş aramak
  • Ülkenize dönüp ve orada bir iş arayın, sonra bir iş bulunca İtalya’ya geri dönün.
  • Başka bir ülkede bir değişim programına katılın veya yurtdışında eğitim alın

İtalya’da mezunlar için kalıcı oturma izni alma süreci basit ve anlaşılırdır. İtalya’da üç yıllık eğitiminizi tamamlamış olmanız koşuluyla, kursunuzdan mezun olmadan önce bile, istediğiniz zaman Daimi Oturma İzni için başvurabilirsiniz.

Akademik öğrenci olarak halihazırda geçici oturma izniniz varsa, bunu kalıcı oturma iznine dönüştürmek için başvurabilirsiniz. Yalnızca İtalya’da en az üç yıl (veya ülkeye öğrenci olarak girdiyseniz dört yıl) tamamladığınıza dair kanıt sağlamanız gerekir.

Yurtdışından İtalya’ya gelip mezun olanlar, İtalya’da iş bulmak konusunda pek zorlanmazlar. Bu, özellikle ileri bir dereceye sahiplerse ve ülkede çalışma deneyimine sahiplerse geçerlidir. Ancak bu, herkesin hemen iş bulabileceği anlamına gelmez. Yeni hayatınıza alışmanız ve iş başvurularına başlamanız zaman alır.

İtalya’da Yaşamak Hangi Fırsatları Sunar?

Güçlü ekonomisi nedeniyle, İtalya’nın mezunlar için birçok fırsatı var. Hem özel sektörde hem de kamuda iş bulabilirsiniz ancak bu alanlarda iş bulmak için yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olmanız gerekir. En iyi seçenek, eğitim alanınıza uygun bir iş bulmaktır, ancak ana dalınızın İtalya’da çok fazla fırsatı yoksa, kısa süreli bir iş aramaya hazırlıklı olmalısınız.

Stajyer veya asistan olarak çalışmak istiyorsanız yurt dışına taşınmayı da düşünmeniz gerekebilir. Lisans eğitimini tamamlamış ve yurtdışında yüksek lisans derecesi almak isteyen öğrenciler için birçok uluslararası iş fırsatı bulunmaktadır. Ayrıca yurtdışında okurken İtalyan kültürünü öğrenmek ve çalışırken ekstra para kazanmak için au pair veya dadı pozisyonuna başvurabilirsiniz.

Bir İtalyan üniversitesinden yüksek lisans derecesi veya bir İtalyan üniversitesinin uluslararası bir şubesinden yüksek lisans derecesi alabilirsiniz. İtalya’da bir dereceniz varsa, yüksek vasıflı işçiler için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu tür bir izin, İtalya’da çalışmanıza ve eğitiminiz bittikten sonra bile orada kalmanıza izin verir.

Profesyonel becerilerinizi ve deneyiminizi göstermenin yanı sıra İtalyan hükümeti tarafından doğrulanabilecek en az 35.000 € tasarruf veya diğer mali kaynaklara sahip olmak da dahil olmak üzere, bu tür bir izne hak kazanmak için belirli kriterleri karşılamanız gerekmektedir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İtalya’daki bu sürece dair kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.