İtalya’da güne cappuccino ve kornet ile başlayıp akşamları meydanda tüm arkadaşlarıyla vinosunu içip eğlenmeyi kim istemez ki? İtalya sadece Dolce Vita, güzel hava ve dost canlısı insanlar sunmakla kalmıyor, aynı zamanda 2000 yılı aşkın bir kültür ve yaşama sevinci ile ışıldayan bir dil sunuyor. Dolayısıyla böyle bir ülkede yaşamanın ve geleneklerini daha iyi tanımanın birçoğumuzun hayali olması şaşırtıcı değil. Roma, Floransa ve Bologna ve rüya gibi daha birçok şehir. 

 

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya’daki yüksek öğrenim ortamı, dünya çapında iyi bir üne sahiptir. İtalya’daki üniversiteler geleneksel beşeri bilimlerde olduğu kadar sanat ve tasarım alanında da göze çarpmaktadır. Müzik, sanat, tasarım ve restorasyon alanlarında eğitimler sunan, ünlü 132 enstitü bir araya gelerek AFAM derneğini (Alta Formazione Artistica, Musicale e Coreutica) kurmuştur. İtalyan üniversiteleri ayrıca doğa ve mühendislik bilimlerinde de dünyada adından söz ettirebilmektedir. İtalya’daki üniversiteler, fakülte ve enstitülerinde bağımsız araştırma çalışmaları yürütürler. Üniversiteler genellikle araştırma merkezleri ve iş dünyası ile işbirliği yapmaktadır. 

İtalya, Bologna reformunun hükümlerini büyük ölçüde uygulamıştır. Uluslararası öğrenci sayısı son on yılda iki katına çıkmasına rağmen, yurt dışından gelen öğrencilerin oranı sadece yüzde dört ile beş arasındadır. Yine de yaklaşık 2 milyon öğrencisiyle İtalya, Avrupa’nın en büyük yüksek öğrenim pazarlarından birine sahiptir. 

İtalya’da devlet üniversiteleri çoğunluktadır ve özel kurumların önemi giderek artmaktadır.  İtalya’daki üniversitelerin geçmişi, neredeyse bin yıllık bir tarihe bakar ve buna göre çeşitli ve gelenekler açısından zengindir. Avrupa’nın tüm kültürel ve sosyal yaşamını etkileyen birçok fikir ve icat İtalyan topraklarında ortaya çıkmıştır. Sadece Leonardo da Vinci veya Galileo Galilei gibi kişilikleri düşünmek yeterlidir. Eğitim ve bilim söz konusu olduğunda, İtalyanlar kuşkusuz Avrupa’da öncü bir rol oynadılar. Laurea triennale, bir lisans derecesine karşılık gelir ve sonraki derece, laurea magistrale, bir yüksek lisans derecesine karşılık gelir. İtalya’daki çalışmalar daha çok teoriye dayalı olarak kabul edilir, dersler ve sözlü sınavlar hakimdir. 

 

İtalya Lisans Kabul Kriterleri

 

Okul Not Ortalaması

İtalya lisans programlarına başvururken lise not ortalamanız çok önemlidir. Özellikle başvurduğunuz lisans programıyla ilgili olabilecek derslerin not ortalamalarını yüksek tutmak önemlidir. 

İngilizce Yeterliliği

İtalya lisans başvurularında departman derslerinize direkt başlayabilmeniz için, İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunu, IELTS, TOEFL, PTE Academic gibi uluslararası bilinirliği olan İngilizce Seviye Belirleme Sınavları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sınavlardan herhangi birine girip sonuç belgenizi aldığınızda, sınav sonuç belgeniz iki yıl kadar geçerli olur. 

Ulusal Sınav Sonucu

İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin, bulundukları ülkenin ulusal üniversiteye giriş sınavlarına girmesi gerekir. Örneğin, Türkiye’deki bir liseden İtalya’daki bir üniversiteye geçecek bir öğrencinin TYT/AYT sınavına girmesi şarttır.

 

 

İtalya'da Lisans Eğitimi Hakkındaki Yazılarımız: