İtalya’da Burs İmkânları Nelerdir?

İtalya’da eğitim ücretleri çok yüksek, burs imkanları nelerdir? İtalya’da okumak isteyen öğrenciler için birçok farklı burs bulunmaktadır. En popüler olanları şunlardır:

  • Erasmus Mundus Bursları
  • Avrupa Birliği (AB) Hibeleri ve Bursları
  • İtalyan Hükümeti Bursları ve Hibeleri

Erasmus Mundus Bursları: Bu burslar, dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak için finansman sağlar. Öğrenciler Erasmus Mundus Teklif Çağrısı web sitesi veya doğrudan seçtikleri üniversite aracılığıyla başvurabilirler.

Avrupa Birliği (AB) Hibeleri ve Bursları: AB hibeleri ve bursları, İtalya dahil 28 AB ülkesinin tamamında eğitim için finansman sağlar. Sadece Avrupa vatandaşlarına açıktır ve İtalya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra kendi ülkenizde eğitim almanızı gerektirir.

İtalyan Hükümeti Bursları ve Hibeleri: İtalyan Hükümeti, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı (MIUR) aracılığıyla çeşitli burslar ve hibeler sunmaktadır.

İtalya’da yabancı öğrenciler için burslar vardır. İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından düzenlenirler. İtalya’da okumak isteyen öğrencilere verilebilecek özel burslar da vardır. Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı, İtalya’da bir üniversitede veya yüksek lisans okulunda okumak isteyen gelişmekte olan ülkelerden yabancı öğrencilere burs sağlamaktadır.

İtalya’da eğitim ücretleri yüksektir. Üç yıllık bir lisans derecesi için ortalama ücret yaklaşık 18.000 Euro’dur ve dört yıllık bir lisans derecesi için yaklaşık 22.000 Euro’dur. Devlet, burslar ve hibeler yoluyla mali destek sağlar. Ancak bunlar sınırlıdır. Bundan dolayı İtalya’da eğitim görmeyi istiyorsanız, burs olanaklarını araştırmanız faydalı olacaktır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İtalya’da burs olanakları konusunda profesyonel bir danışmanlık hizmetini sizlerle buluşturmaktadır.

İtalya’da Eğitim Burs İmkânları Nelerdir?

İtalyan hükümeti, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden İtalya’da okumak isteyen öğrencilere burs sunan Erasmus Mundus programını kurdu. Bu, yalnızca lisans derecesi isteyenlere açık bir burs programı değildir; aynı zamanda İtalya’daki üniversiteler tarafından verilen lisansüstü dereceleri de kapsamaktadır.

İtalyan hükümeti, gelişmekte olan ülkelerden gelen yabancı öğrencilere sınırlı sayıda burs sunmaktadır. Bu, yalnızca seçilen üniversiteler aracılığıyla sunulur ve koşullar üniversiteden üniversiteye değişebilir. Bu kriterleri karşılamayan öğrenciler, Erasmus (Avrupa Birliği öğrenci değişim programı) veya akademik başarıya dayalı diğer değişim programları gibi diğer fırsatlar hakkında daha fazla bilgi almak için en yakın İtalya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği ile iletişime geçmelidir.

Erasmus Mundus Programı Kapsamında Neler Var?

  • Öğrenim ücretleri için yılda 2,500 € hibe
  • Yaşam masraflarına (yiyecek ve konaklama) yönelik yılda 1.500 € hibe
  • Yurtdışında okurken 12 ay boyunca aylık 400 € hibe (geçim yardımı)

İtalya’da birçok burs imkanı var ama en yaygın olanı Erasmus burslarıdır. Erasmus+ programı, eğitim, öğretim, gençlik ve spor faaliyetleri yoluyla öğrenci ve personel hareketliliğini teşvik etmeyi amaçlayan bir AB girişimidir. Program Avrupa’nın her yerinden yurtdışında eğitim almak isteyen veya başka bir ülkede eğitim almak isteyen öğrencilere eğitimleri süresince maddi destek sağlamaktadır.

İtalya Dışişleri Bakanlığı Bursları, İtalya’daki en popüler eğitim bursları arasında yer almaktadır. Bu burslar, İtalyan üniversitelerinde mesleki eğitim ve yurtdışındaki deneyimlerine karşılık gelen herhangi bir çalışma alanında tam zamanlı lisansüstü eğitim için finansal destek sağlamaktadır. Başvuru sahibi, başvuru formunu göndermeden önce İtalya dışında ikamet eden bir İtalyan vatandaşı olmalı ve yurtdışındaki bir İtalyan Konsolosluğu veya Elçiliğine kayıtlı yapılabilmektedir.

İtalya’da eğitim bursları söz konusu olduğu zaman karşımıza çıkan EMSP, yüksek öğrenim işbirliği yoluyla Avrupa içinde hareketliliği teşvik etmek için Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin ortak bir girişimidir. Program, bursiyerlere İtalya da dahil olmak üzere katılımcı ülkelerinden birinde yabancı üniversitelerde doktora çalışmaları yapmaları için hibe sağlamaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.