İtalya’da Burs Alabilmek İçin Neler Yapmalıyım?

İtalya’da burs almak için neler yapmalıyım? İtalya’da burs almak için ilk adım, bir İtalyan devlet bursuna başvurmaktır. Buna, Avrupa Komisyonu tarafından yönetilen ve AB ve katılımcı ülkeler tarafından ortak finanse edilen uluslararası bir hareketlilik programı olan Erasmus Mundus Burs programı denir. Avrupa veya Asya’da (Rusya hariç) yurtdışında okumak isteyen öğrencilere burs sunmaktadır. Program, öğrenim ücretlerini, geçim masraflarını ve sağlık sigortasını kapsayan hibeler sunmaktadır. Tutar, öğrencinin geldiği ülkeye ve İngilizce öğretilen bir kursa başvurup başvurmadığına göre değişiklik göstermektedir.

İtalya merkezli özel kuruluşlardan temin edilebilecek başka burslar da vardır. Ancak bunları bulmak Avrupa Komisyonu tarafından sunulanlar kadar kolay değildir. İtalya’da birçok burs olanağı bulunmaktadır. İtalya’da okumak isteyen ve bir üniversiteye başvurmuş olan öğrenciler, belirtilen şartlara uygun olmaları halinde burs başvurusunda bulunabilirler.

İtalya’da okumak istiyorsanız, öncelikle seçtiğiniz alanda burs veren üniversitelerden birine kabul için başvurmalısınız. Kabul edildikten sonra, çevrimiçi olarak veya kolejinizin veya üniversitenizin uluslararası ofisi aracılığıyla burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru süreci genellikle çevrimiçi bir form doldurmayı ve akademik transkriptinizin kopyalarını, mali destek kanıtını ve diğer belge formlarını eklemeyi içermektedir. Bu süreçte profesyonel bir destek almak isterseniz Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı etkili fırsatları sizlerle buluşturacaktır.

İtalya’da Burs Alma Koşulları Nelerdir?

İtalya’da eğitim almak isteyenler için farklı burs türleri mevcuttur. Yurtdışında okurken öğrenim ücretlerinizi ve yaşam masraflarınızı karşılayacak, Erasmus+ hibesine başvurabilirsiniz. Avrupa Konseyi, bu hibeyi, Avrupa’daki farklı ülkelerden gelen öğrencilere Avrupa’daki başka bir kurumda eğitim görmeleri ve aynı zamanda uluslararası deneyim kazanmaları ve özgeçmişlerini oluşturmaları için finansman fırsatları sağlayan Erasmus programının bir parçası olarak sunmaktadır. Bu hibeye hak kazanmak için akademik anlamda başarılı bir geçmişe sahip olmalısınız.

İtalya’da burs başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, bu konuda gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. İtalyan’da okumak isteyen yabancılara burs vermek konusunda farklı kurum ve kuruluşlar devreye girmektedir. Ancak İtalya’da burs almak istiyorsanız sürecin nasıl işlediğini bilmeniz gerekiyor. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İtalya’da burs almak konusunda pratik çözümleri sizlerle buluşturmaktadır. Böylece İtalya’da eğitim görürken burs almak konusunda alternatif seçenekleri değerlendirmeniz de mümkün olacaktır.

İtalya’da Eğitim Maliyetleri ve Burs Olanakları

Öncelikle İtalya’da okumak istiyorsanız Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olduğunu bilmelisiniz. Yaşam maliyeti yüksek ve eğitim maliyeti de öyle. Bu nedenle, tek amacınız herhangi bir finansal destek almadan İtalyanca diploması almaksa buna değmeyebilir. Ancak İtalya’da burs alarak, daha az bir bütçeyle okumanın yolları da vardır. İtalya’da burs başvurusunda bulunmadan önce yerine getirilmesi gereken bazı koşullar vardır. Uluslararası Öğrenciler için Devlet Burs Programları bu aşamada harika bir fırsat olarak karşınıza çıkacaktır.

İtalya’ya yüksek öğrenim için gelen uluslararası öğrencilere verilebilecek birçok farklı burs türü vardır. Bunlar, devlet tarafından finanse edilen programlardan özel burslara ve hatta üniversitelerin kendileri tarafından sağlananlara kadar uzanır. Özellikle Uluslararası Öğrenciler için Devlet Burs Programları son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan burs seçenekleri arasında yer almaktadır.

İtalya Eğitim Bakanlığı (MIUR), İtalya’da okumak isteyen öğrencilerin başvurabilecekleri bir dizi farklı burs programı sunmaktadır. Bu, hem lisans hem de lisansüstü derecelerin yanı sıra dil kurslarını da içerir. Bu burslara hak kazanabilmek için, başvuru sahiplerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli kriterleri karşılaması gerekir:

  • Avrupa dışında başka bir ülkenin vatandaşları olmalıdırlar
  • Bir İtalyan üniversitesinde İtalyanca kursuna kabul edilmiş olmalıdırlar
  • Bir İtalyan üniversitesinde İtalyanca kursuna kabul edilmiş olmalılar

Uluslararası Öğrenciler için Devlet Burs Programlarına dahil olmak için yapacağınız ilk şey; bu burs için uygun olduğunuzdan emin olmaktır. İtalya’da bir devlet üniversitesinde eğitim almayı planlıyorsanız, Lisans öğrencisi olmak ve iyi notlara sahip olmak gerekmektedir.  Bir de eğitiminizin son yılında herhangi bir akademik izin almamış olmak da gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.