İtalya’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyeti Ne Kadar?

İtalya’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti ne kadar? İtalya’da bir yıllık lisans eğitiminin maliyeti 10.000-15.000 € civarındadır. Buna eğitim ücretleri, konaklama ve yaşam giderleri dahildir. Burada lisans eğitimi maliyetinin farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebileceğiniz de ifade etmek mümkün olmaktadır. Bundan dolayıdır ki İtalya’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti konusunda detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız, daha isabetli bir şekilde ücret hesaplaması yapmanızı mümkün kılacaktır.

Bir İtalyan üniversitesinde okumak için, kendi üniversitenizden Lisans derecesine eşdeğer veya daha yüksek bir dereceye sahip olmanız gerekir. Henüz böyle bir dereceniz yoksa, istediğiniz üniversitede bir hazırlık kursuna başvurabilirsiniz. Bu, kurslarından birine kabul edilmenize yardımcı olacaktır. Bu hazırlık kursunu başarıyla tamamladıktan sonra, İtalya’daki gerçek lisans programınıza başlayabilirsiniz. İtalya’da bir lisans programı için yıllık öğrenim ücreti 10.000 € ile 15.000 € arasındadır.

İtalya’da bir yıllık lisans eğitiminin maliyeti nedir?  diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı bir ülkedir. Bu, yaşam maliyetinin yüksek olduğu, aynı zamanda İtalya’da okumak için öğrenim ücretlerinin oldukça yüksek olduğu anlamına gelmektedir. İtalya’da ortalama yaşam maliyeti ayda 1.000 € civarındadır. Buna barınma, yemek, ulaşım, giyim ve eğlence gibi harcamalar dahildir. İtalya’da bir yıllık lisans eğitimi için öğrenim ücretleri yaklaşık 3.000 €’dur. Bu ücret genellikle iki taksit halinde ödenmektedir. Birincisi her yarıyıl başında ve ikincisi her yarıyıl sonunda ödenmektedir.

İtalya’da 1 yıllık lisans eğitimi almak isteyen tek bir öğrenci için 10.000-12.000 € dolayında bir maliyetten söz edebiliriz. Bu maliyet, 2 çocuklu bir çift veya aile için 15.000-20.000 € civarındadır. Bu noktada İtalya’da bir yıllık lisans eğitimi maliyeti konusunda isabetli bilgilere ulaşmayı istiyorsanız, Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı en mantıklı seçenekleri öğrenmenize aracılık etmektedir. Böylece bütçenize uygun bir şekilde İtalya’da eğitim almak konusunda önemli kazanımlara sahip olursunuz.

İtalya’da Bir Yıllık Lisans Okuma Şartları Nelerdir?

İtalya’ya yurt dışından başvuran öğrenciler, orta öğretimlerini kendi ülkelerinde tamamlamış veya İtalya’ya gelmeden önce herhangi bir zamanda girilebilen TOEFL veya IELTS sınavı gibi bir sınavla üniversite düzeyinde çalışma yeteneklerini kanıtlamış olmalıdır.

Bir devlet üniversitesine veya kolejine kabul edilmek için öğrencilerin bir kabul sınavını (“Esame di Stato” olarak adlandırılır) geçmeleri gerekir. Bu test sözlü ve yazılı bir bileşenden oluşur ve her yıl Ağustos ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Bu testi geçtikten sonra öğrenciler, bekleme listesinde yer kalması koşuluyla istedikleri kursa kayıt olabilmektedir.

Yabancı dil olarak İtalyanca öğrenmekle ilgileniyorsanız, herhangi bir sınavı geçmeden doğrudan bir kuruma da başvurabilirsiniz. İtalya’da eğitim almak öğrencilerin İtalya’daki giderlerini karşılayabileceklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin giderleri, öğrencilerin yaşam tarzı tercihleri ve kampüs yakınında uygun fiyatlı konut bulamamaları gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

İtalya’da Lisans Eğitimi Aldığımda Denklik Sorun Olur Mu?

Bir İtalyan üniversitesinden mezun olduktan sonra, tüm Avrupa üniversiteleri ve işverenleri tarafından tanınan bir diplomaya sahip olursunuz. Ayrıca, birçok gencin mezun olduktan sonra kalmayı tercih etmesi halinde mezuniyet belgesi işe yarayacaktır. İtalyan üniversitelerine kabul için asgari koşul, bir İtalyan lise diploması veya eşdeğeridir.

Yurtdışında akredite bir okul tarafından verilmişse, uluslararası bir bakalorya diploması veya eşdeğeri de kabul edilecektir. Bu kapsamda İtalya’da lisans eğitimi aldığınız zaman Türkiye’de YÖK denkliği konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçerek hem denklik konusunda hem de eğitim maliyeti konusunda kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.