İngiltere’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışabilir Miyim?

İngiltere’de yüksek lisans yaparken çalışabilir miyim? Uluslararası öğrencilerin yoğun ilgisini çeken İngiltere bir çok öğrenci tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenim esnasında ve sonrasında sunduğu fırsatlar ile büyük avantajlar sağlamaktadır. Meslek hayatında kullanılacak bilgilerin niteliğinin kazandırılması ve entelektüel bilgi kazanılmasını sağlayan ülke kültürü ile de dikkat çekmektedir. Hem okul hem iş amaçlı düşünen öğrenciler içinde fırsatlar sunmaktadır. 

 

İngiltere de diğer ülkeler gibi öğrencilerin çalışmasına sınırlı olarak izin vermektedir. Verilen izin dahilinde belirlenen 20 saatlik çalışma sınırı vardır. Bu sınır öğretim dönemi dışında 40 saate kadar çıkabilmektedir. Kampüs içi veya dışı diye bir kısıtlama getirmemiştir. Bu konuda bir çok öğrencinin dikkatini çekmektedir. Günümüz koşullarında İngiltere’de yüksek lisans yaparken çalışma olanakları gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı bir şekilde çalışma olanakları çıkar.  Özellikle İngiltere park time çalışma olanakları bakımından iddialı bir konumda yer almaktadır.

 

İngiltere de Mezun olduktan sonra Çalışma Şartları Neler?

 

Öğrenci vizesi ile gidilen ülkede kalıp çalışabilmek için ayrıca çalışma vizesi almak gerekir. Çalışma vizesi alınmadan çalışmak mümkün değildir. Mezun olmanın verdiği herhangi bir ayrıcalıklı durum yoktur. Bundan ötürü herkesler aynı şartları tabi tutulursunuz. Avantaj olarak yapılacak en doğru işlem orada mevcut bir işte çalışıyor olmaktır. Öğrenci vizesi dolmadan alınan çalışma vizesi ile aksaklık yaşanmadan çalışmaya devam edilebilir. 

 

Öğrenci vizesi ile bir işletmede çalışan öğrenciler orada kalabilmek için vize bitiminde yeniletme gerekir. İngiltere devletinin belirlediği ön koşulda yüksek lisans eğitimini alan kişiler hemen ardından doktoraya başlamalıdır. Aksi takdirde vizeniz dolduğu için kalmanıza izin verilmez. Bir diğer alternatif olarak çalışmakta olduğunuz işletme sahibinin size çalışma vizesi alacak evrakları tasdik etmesi gerekir. Tam da bu noktada İngiltere’de çalışma olanaklarına yönelik kapsamlı bir araştırma sürecini takip etmek her zaman önerilmektedir.

 

İngiltere de Mezun Olduktan Sonra Hangi Alanlarda Çalışılır?

 

Mezun olduktan sonra ivedi olarak branşınızda iş bulmanız zor olabilmektedir. Vize tarihi dolmaya yakınken personel devir hızı yüksek bir geçici meslek sahibi olmak gerekmektedir. Çalışma alanına göre seçim yapmakta artan seçeneklerle branşınızda iş ararken çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz. Çalışma vizesi alana kadar mevcut bir işte çalışıyor olmak gereklidir. Bu yüzden geçici süre branşınız dışında işlerde çalışabilirsiniz.

 

İngiltere’de en ihtiyaç duyulan personel değişim oranı yüksek bir iş tercihi yaparak çalışma vizesi alabilirsiniz. Personel devir oranı işlerden bazıları  kasiyer, depocu, şoför, raf ve reyon sorumlusu gibi işleri öncelikli tercih ederek çalışma vizesi için gerekli süreyi kendinize kazandırırsınız. Mezuniyetten sonra orada kalmak isteyen kişilerin hedeflerine ulaşmasını sağlayan bu etkili yöntemden faydalanabilirsiniz.

 

İngiltere’de Mezun Olduktan Sonra Kalma Şartları

 

Yüksek lisans bittikten sonra doktora yapmayı düşünen kişiler için sunulan fırsat vardır. Hemen ardından yapılacak doktora başvurusu ile orada öğrenci vizesi ile kalmaya devam edebilirsiniz. Fakat meslek hayatına atılmak isteyen kişiler daha farklı alternatifler mevcuttur. Bunlardan biri okul devam ederken bir işte çalışmaya başlamaktır. Böylece bir yandan eğitim hayatına devam ederken diğer yandan İngiltere’deki iş tecrübenizi de arttırabilirsiniz. Bu da İngiltere’ye daha iyi uyum sağlamanızı mümkün kılacaktır.

 

Çalışılan işin branşınızda olması gerekmez. Branşınızda iş bulana kadar mevcut işinizden sağladığınız çalışma vizesi ile İngiltere’de kalmak mümkündür. Bu doğrultuda kalmanın sadece iki yolu vardır. Bu doğrultuda kalmanın sadece iki yolu bulunmaktadır. Elbette ki günümüz koşullarında İngiltere’de mezun olduktan sonra kalmayı istediğiniz zaman, kendi alanınız üzerinde çalışma olanağına sahip olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.