İngiltere’de Üniversite Okuyabilmek için Hangi Sınavlara Girmeliyim?

İngiltere’de üniversite okumak için farklı sınav prosedürleri karşınıza çıkacaktır.  İngiltere’de bir lisans programına kabul edilme koşulları kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Ancak, tüm kurumlar için geçerli olan bazı genel kurallar vardır. Ortaokul eğitimini (lise) iyi notlarla (B ortalama veya daha iyi) tamamlamış olmak. Ayrıca bir giriş sınavını geçmeniz gerekebilir. Burada dil seviyesi en kritik aşamalar arasında yer alır. Zira İngilizce dil seviyeniz İngiltere’de üniversite okumak için oldukça önemlidir.

Okulunuzdaki derslerinizden birisinin İngilizce olması ve bu dersten iyi notlar almanız önemlidir. Bu sınavdaki puanınız, üniversitedeki ilk veya iki yılınız boyunca akademik olarak ne kadar başarılı olacağınızın bir göstergesi olarak kullanılacaktır. Bazı durumlarda, ilkokuldan sonra en az bir yıl İngilizce okuduysanız ve IELTS veya TOEFL gibi standartlaştırılmış sınavlarda iyi sonuçlar aldıysanız, bu gereklilikten kurtulabilirsiniz.

İngiltere’de üniversite okumak için, akademik siciliniz, üniversite düzeyindeki çalışmaları yürütebildiğinizi ve derecenizi başarıyla tamamladığınızı göstermelidir. Bu noktada İngiltere’de üniversite okumak için mutlaka profesyonel bir danışmanlık hizmeti almalısınız. Zira bu sayede tüm sürecin nasıl işleyeceğine dair kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla nitelikli bir şekilde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz! Peki, İngiltere’de üniversite okuyabilmek için sınava girmeli miyim? İşte detaylar!

İngiltere’de Üniversite Okuyabilmek İçin Sınava Girmeli Miyim?

İngiltere’de sınava girebileceğiniz birkaç farklı seviye vardır. Her seviyenin adı farklıdır. Temelde iki ana yeterlilik türü vardır:

  • AS seviyeleri
  • A seviyeleri

A seviyeleri, normalde altıncı form çalışmalarınızın sonunda alınır. Derinlemesine çalışmak için genellikle üç ders seçersiniz ve ardından Haziran veya Temmuz aylarında sınavlara girersiniz. Geçerseniz, notlarınızı gösteren bir sertifika alırsınız. Bunlar, İngiltere’deki birçok üniversite tarafından lise diplomasına eşdeğer olarak kabul edilmektedir. AS seviyeleri, A seviyelerine benzer ancak daha kısadır. Ayrıca A-seviyesinden daha az değere sahiptirler. Çünkü A-seviyelerinin geçtiği kadar sıkı bir değerlendirme sürecinden geçmemişlerdir.

İngiltere’de devlet üniversitelerinde sınava girmeden okuyabilirsiz! Özellikle İngiltere’de eğitim almayı mı düşünüyorsunuz? İster bir ara yıl alıyor olun, ister üniversiteye gidiyor olun, ister iş arıyor olun, birçok farklı seçenek karşınıza çıkacaktır. Bundan dolayıdır ki İngiltere’de okumak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir eğitim danışmanlığı hizmeti almalısınız. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde İngiltere’deki eğitim fırsatlarına dair kapsamlı bilgiler almanız mümkün olacaktır.

İngiltere’de Üniversite Okuyabilmek İçin Sınava Girmeli Miyim?

İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrencilerin girebileceği birçok farklı sınav türü vardır. En yaygın olan sınavlar, GCSE ve A seviyeleridir. Ancak Uluslararası Bakalorya (IB) ve Uluslararası İleri Seviyeler (IAL) gibi başka nitelikler de vardır. Esasında sınav gereklilikleri, kursunuza ve kurumunuza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak İngiltere’de eğitim almaya hak kazanmak için karşılamanız gereken birkaç kriter vardır. Her şeyden önce İngilizce dil seviyeniz mutlaka üst düzeyde olmak durumundadır. Bunu belgelemeniz de şarttır.

GCSE ve A seviyeleri, İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrenciler için en yaygın kurslardır. Bu kurslar sırasıyla General Certificate of Secondary Education ve Advanced Level olarak da tanınmaktadır. Hem GCSE’ler hem de A seviyeleri iki bölümden oluşur: 12. yılın sonunda gerekli olan AS seviyeleri ve 13. yılın sonunda gerekli olan A2 seviyeleri de sıklıkla karşımıza çıkan sınavlar arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında İngiltere’de okumak isteyenlerin karşısına pek çok farklı kriter çıkmaktadır. Bu kapsamda profesyonel bir danışmanlık hizmeti almayı isterseniz Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı en mantıklı seçenekleri sizlerle buluşturacaktır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.