İngiltere’de Okurken Konaklama Olanakları Nelerdir?

İngiltere’de okurken konaklama olanakları her zaman farklı seçeneklerden oluşmaktadır. Köklü eğitim kurumlarına sahip olan ve kariyer yapmak isteyenlerin dikkatini çeken ülkelerin başında İngiltere gelmektedir. Burada okumak isteyen öğrenciler konaklama imkanlarını araştırıyor. Avrupa’da en fazla uluslararası öğrenci kabul eden ikinci ülkesi olduğu için çok sayıda üniversite programına da sahiptir. Öğrencilerin oyun olarak tercih etmesi dolayısıyla da onlara barınma seçenekleri sunulmasında çeşitlilik bulmak mümkündür.

Yurt dışında eğitim görmek isteyen kimselerin en çok kafasını kurcalayan soru nerede kalınacağıdır. Her sene binlerce uluslararası öğrenci alan ülke, farklı konaklama yerleri ile öğrencilere alternatif sunmaktadır. Bu alanların kendi için avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları kendinize göre değerlendirerek seçim yapmanız gerekir. Dört farklı kısımda bu seçenekleri incelemek mümkündür.

Kampüsün içinde yer alan öğrenci yurtları ilk akla gelen ve en çok tercih edilen seçeneklerden birini oluşturuyor. Sosyal alan olanaklarına da sahip olması nedeniyle avantajlarının çok olduğunu söylemek mümkündür. Sosyal etkinliklere katılma ve başka uluslararası öğrencilerle tanışıp kaynaşma imkanı daha fazla olur. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere’de okurken konaklama olanakları hakkında kapsamlı bir danışmanlık hizmetini sizlerle buluşturmaktadır.

İngiltere’de Okurken Konaklama Ücretli Mi?

Yurtlarda tek, çift ve üç kişilik odalar mevcuttur. Odanın büyüklüğü ve sağlanan koşullara göre fiyatlar farklılık göstermektedir. Üniversiteden üniversiteye koşullar değişir. Bazı yurtlarda mutfak varken bazıları öğrenciler için yemek çıkarmaktadır. Bunun dışında çok fazla özel yurt seçeneği de bulunmaktadır. Bunlar genellikle üniversitelerin yakınlarındadır. Daha konforlu olan bu konaklama çeşidinde ücretler çok daha pahalı olacaktır. Ancak bu pahalılığa göre hobi imkanları ve sosyal seçenekler de daha fazladır.

Tercih edilen bir diğer konaklama türü ise ev ya da oda kiralama sistemidir. Öğrenciler arkadaş gruplarıyla ev tutabilir. Öte yandan içinde hali hazırda kiracı olarak yaşayan kimselerin yanına giderek boş bir odaya yerleşebilir. Ev ve oda kiraları ise çoğunlukla konuma ve evin büyüklüğüne göre farklılaşır.

İngiltere’de Okurken Konaklama Ücretleri Ne Kadar?

Bir diğer konaklama türü olarak ise aile yanı konaklama gösterilebilir. Özellikle kısa süreliğine dil eğitimi görmek için gidilecekse idealdir. Fiyat olarak çok daha uygun ve düzenli bir ev hayatının sunulduğu bir seçenektir. Çoğunlukla ilk yıl öğrenciler yurtlarda kalmaya daha çok meyil eder. Yurt konaklamalarında ücretler yıllık 5000 ile 9000 Euro arasında değişmektedir.

Aylık konaklama masrafı 630 ile 760 Euro civarındadır. Londra bulunan yurtlar daha pahalı olacaktır.

Öğrenci yurtlarını tercih etmeyip tek odalı bir ev kiralanması durumunda aylık maliyet 800 Euro civarında olacaktır. Paylaşımlı daire tutulduğu zaman ücretlerin düşeceğini söylemek mümkündür. Ev tutulacaksa su, ısınma ve elektrik gibi giderler de hesaba katılmalıdır.

İngiltere’de Okurken Yurtta Kalabilir Miyim?

İyi bir eğitim almak için prestijli bir üniversiteden mezun olmak oldukça yararlı bir durumdur. Kariyer planlamasında da oldukça önemli bir yere sahip olacaktır. İngiltere’nin bu noktada talep görmesi de öğrenciler için imkanları çeşitlendiren bir unsur olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu noktada her öğrencinin kampüste yaşama şansı vardır. Sınırlı sayıda odası bulunan yurtlarda kalmak mümkündür.

Birleştirilmiş salon ve banyoları içeren bu yurtlar akreditasyon planları kapsamındadır. Bu sebeple yönetimleri uygun şekilde yapılmaktadır. Tekliflerinin son tarih içinde kabul edilmesi durumunda üniversiteler bu yurtlardan yer sunmaktadır. İki seçenek sunan kırk haftalık bir sözleşme vardır. Yemeğin dahil olup olmamasına göre imkanlar farklılaşır. Kampüs hayatını deneyimlemek ve yeni arkadaşlar edinmek için ideal bir yerdir yurtlar.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.