İngiltere’de Okurken Çalışma İmkânı Var mı?

İngiltere’de okurken çalışma imkanı farklı kriterlere bağlı olarak bulunmaktadır. İngiltere eğitim sistemi dünyada en çok arananlardan biridir. Bu nedenle birçok öğrencinin burada eğitim almayı seçmesi şaşırtıcı değildir. Ama ya okurken çalışmak isterseniz, farklı seçenekler de bu ülkede karşınıza çıkacaktır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere’de okurken çalışma imkanı konusunda nitelikli bir düzeyde hizmet sunmaktadır.

İngiltere’de okurken çalışmayı planlıyorsanız, seçeneklerinizi ve geçerli düzenlemeler çok fazla önemlidir. İngiltere’de okurken gelirlerini desteklemek isteyen öğrenciler için çeşitli fırsatlar mevcuttur. Öğrenciler yarı zamanlı olarak yarı zamanlı veya yaz tatillerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Bazı dersler dönem içinde çalışmanıza izin vermeyebileceğinden, işe başlamadan önce üniversitenize danışmanız önemlidir.

Londra’da ve Birmingham ve Manchester gibi diğer büyük şehirlerde uluslararası öğrenciler için birçok farklı türde yarı zamanlı iş vardır. Bunlara bar işleri, mağaza asistanlığı işleri ve temizlik pozisyonları dahildir. Barlarda veya dükkanlarda çalışmak istemiyorsanız, dadı veya bebek bakıcısı, dil öğretmeni asistanı olarak çalışmak ve hatta müzik festivali gibi bir etkinliğe yardım etmek gibi birçok başka seçenek bulunmaktadır.

İngiltere’de Okurken Çalışma İmkanı Neler?

İngiltere’de okurken çalışmanın iki farklı yolu vardır. Ya öğrenci işçi olarak ya da serbest meslek sahibi girişimci olarak çalışabilirsiniz. Öğrenci işçi olarak çalışırken Ulusal Asgari Ücret geçerlidir. Öğrenci işçilere saat başına en az 7,05 £ civarında bir ödeme yapılmaktadır.  Bu noktada tam zamanlı işlerde çalışmak daha fazla gelir elde etmek noktasında beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Tam zamanlı işler, ücretli stajlar veya rekabetçi maaşlar ve avantajlarla lisansüstü programlar olabilir. Yarı zamanlı işlerse, Öğrenciler ayrıca perakende mağazalarda, barlarda ve restoranlarda veya temizlikçi olarak yarı zamanlı işler bulabilirler. Öğrenciler için İngiltere’de okurken çalışma olanakları gündeme geldiği aman karşımıza farklı seçeneklerin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

İngiltere’de Okurken Çalışarak Ne Kadar Kazanırım?

İngiltere’de okurken para kazanmanız mümkündür. Bu kapsamda, kazanabileceğiniz para miktarı vize türünüze bağlıdır. Tier 4 Öğrenci Vizeniz varsa, yılda yalnızca 20.000 £ (veya ayda 1.200 £) kazanabilirsiniz. 18 yaşından küçükseniz, bu limit yıllık 5.750 £’a (veya ayda 300 £’a) düşürülmektedir.

18 yaşından büyükseniz yarı zamanlı iş olarak yarı zamanlı olarak haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Ancak 18 yaşından küçükseniz, dönem içinde haftada 10 saatten fazla çalışamazsınız. Tatillerde haftada 20 saatten fazla çalışabilirsiniz. Ancak bunun için üniversiteniz veya kolejiniz izin vermesi şarttır. Ayrıca okulunuz izin veriyorsa tatil dönemlerinde haftada 40 saate kadar çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Okurken Çalışmak Mümkün Mü?

Evet, İngiltere’de okurken çalışmak mümkündür. Ancak, yapabileceğiniz iş türü ve ne kadar kazanabileceğiniz konusunda belirli kısıtlamalar vardır. Kursunuz ya da üniversitenize başlamadan önce vize veya göçmenlik statünüz olmalıdır. İngiltere’de uluslararası öğrenciler için çok çeşitli istihdam olanakları mevcuttur.

Üniversite okurken İngiltere’de çalışmayı planlıyorsanız, bunu yapmanıza izin veren bir vizeniz olduğundan emin olmalısınız. Çünkü buna izin veren belirli öğrenci vizeleri vardır. Ancak başvurmadan önce seçtiğiniz üniversiteye danıştığınızdan emin olmalısınız. Bu noktada Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tam da işinize yarayacak nitelikli bilgilerin merkezi konumunda yer almaktadır.

İngiltere hükümeti, öğrencilerin dönem boyunca haftada 10 saatten fazla çalışmasına izin vermez. Ancak, öğrencilerin tatil dönemlerinde (tatillerde) ne kadar kazanabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İngiltere’de okurken yarı zamanlı bir işe girmek istiyorsanız, önce üniversiteniz veya kolejinizle buna izin verip vermediklerini ve sizden herhangi bir evrak isteyip istemediklerini kontrol etmelisiniz de gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.