İngiltere’de Okuduktan Sonra Diploma Denkliğim Olacak Mı?

İngiltere’de okuduktan sonra diploma denkliği hep merak konusudur. Gelecekte yapmak istediğimiz meslek için dünyanın hemen hemen her yerinde alabileceğimiz eğitimler mevcuttur. İnsanlar daha prestijli ya da daha kapsamlı ve kendilerini dil, kültür anlamında geliştirmek için yurt dışında okumak isteyebilirler. Bu tarz durumlarda ise İngiltere barındırdığı farklı ülkelerden insanlarla geniş bir kültür yelpazesi sağlarken kaliteli eğitimi ile

Türkiye ve dünyadaki gençlerin üniversite okumak için en fazla tercih ettiği ülkelerden biridir. İngiltere’ye okumak için giden insanların en çok merak ettiği ve araştırdığı şeylerden biri de İngiltere’de okuduktan sonra diploma denkliğim olacak mı sorusudur.

İngiltere’de bir üniversitede eğitim gördükten sonra Türkiye’de veya herhangi bir ülkede diplomanın geçerli olup olmayacağı oldukça önemli bir konudur.  Bu konuda ise ülkemizin diploma denkliği konusunda bazı şartlarına uyulduğu takdirde diploma denkliği oluşur.   İngiltere’de okuduktan sonra diploma denkliği sağlamak için gereken şartlar şunlardır:

  • Üniversiteyi okuduğunuz ülkeyi ve üniversitenin YÖK ( Yükseköğretim Kurumu) tarafından tanınması gereklidir
  • Uzaktan eğitim ya da açıköğretim okuduğunuz takdirde de denklik alabilirsiniz.
  • Diplomayı aldığınız üniversitenin Türkiye’de bir eşdeğeri olması gereklidir. Türkiye’de bulunmayan bir diplomayı almanız takdirde geçerliliği olmayacaktır.
  • Notlar önemlidir. Düşük notları olan bir öğrencinin aldığı diploma bazı durumlarda sıkıntı yaratabilir bu sebepten ötürü diplomasında denklik isteyen bir öğrenci notlarını yüksek tutmalıdır.
  • Diploma alınan üniversitenin uluslararası akreditasyona( kalite, uygunluk değerlendirmesi) sahip olması gerekir.
  • Öğrencinin diplomayı aldığı üniversitenin eğitim dilini bilmesi önemlidir.
  • Öğrencinin ülkeye düzenli giriş yapması ve okuduğu üniversiteye düzenli bir şekilde devam etmesi değerlendirilecek koşullar arasındadır.

İngiltere’de Okuduktan Sonra YÖK Denkliğim Olacak Mı?

Yurtdışında üniversite alan öğrenciler eğer mezun olduktan sonra çalışma hayatlarını Türkiye’de devam ettirmek isterlerse firmalardan istenecek şeylerden biri ise kişinin o eğitimi ve o okulda okuduğuna dair bir belgedir. Eğer bu diploma yurt dışında alındıysa bu diplomada Türkiye için bir denkliği olması gereklidir.

YÖK’ün belirlediği şartları karşılayan öğrenciler kısa süre içinde diplomalarına denklik kazanırken bu şartlara uymayanlar ise denklik onayını alamazlar. Bu sebepten dolayı yurt dışında üniversite okumak ve sonrasında çalışma hayatını Türkiye’de sürdürmek isteyen öğrenciler İngiltere’de bir okula başvurmadan önce YÖK’ün diploma denkliği için şartlarını okumalı ve iyi bilmelidir.

İngiltere’de Okuduktan Sonra Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

İngiltere’ye yapacağı mesleği daha geniş kapsamlı bir şekilde öğrenmek ve kendini dil, kültür anlamında geliştirmek için giden öğrenciler diplomalarını aldıktan sonra Türkiye’de çalışmak istediği zaman denklik konusu karşılarına çıkmaktadır. Zira iş için başvuruda bulanan şirketler, diplomasının Türkiye’de denk olup olmadığını araştıracaktır.

İngiltere’ye eğitim almak için gitmeden önce YÖK’ün istediği şartları araştıran, bu şartlara uyan insanlar denklik hakkı kazanıp bu şirketlerin isteklerini karşıladıklarında Türkiye’de çalışabilirler. Ancak bu şartlara uymayanlar ise denklik alamayacaklarından Türkiye’de çalışamayacaklardır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere’de okuduktan sonra diploma denkliği konusunda en güncel bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

İngiltere’de Okuduktan Sonra Avrupa’da Çalışabilir Miyim?

Eğitim almak için İngiltere’ye gittiğinizde okulu bitirdiğiniz zaman size verilen diploma bazı ülkelerde geçerliyken bazı ülkelerde geçerli değildir. Örneğin Türkiye’de geçerli olması için ülkenin eğitim sisteminin diploma denkliği için belirlediği şartları yerine getirmek gereklidir.

Ancak okulu bitirdikten sonra Türkiye’de çalışmak istemeyip herhangi bir Avrupa ülkesinde çalışmak isteyenler de aynı ülkemizdeki gibi o ülkenin eğitim sisteminin belirlediği şartları öğrenmeli ve bunu yerine getirmelidir. Her ülkenin istekleri farklı olacağından planlarınızı önceden yapmalı ve İngiltere’de üniversiteyi bu plana göre okumalısınız.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.