İngiltere’de Mezun Olduktan Sonra Orada Yaşayabilir miyim?

İngiltere’de mezun olduktan sonra çalışmak için farklı kriterleri karşılıyor olmanız gerekmektedir. İngiltere, yüksek kaliteli üniversiteleri, canlı şehirleri ve kültürü nedeniyle uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiltere’de eğitim almayı planlıyorsanız, gitmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Burada tamamlamanız gereken birtakım yasal prosedürlerin bulunduğunu unutmamalısınız.

Mezun olduktan sonra İngiltere’de kalmak istiyorsanız, vize ve çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu, üniversiteniz aracılığıyla veya bağımsız olarak yapılabilmektedir. Ayrıca vize başvurunuza sponsor olacak bir işverenden iş teklifi alabilirsiniz. Henüz bir işverenden teklif almadıysanız, üniversitedeyken iş aramaya başlayabilmeniz için Tier 4 öğrenci vizesine başvurmaya değerdir.

Mezun olduktan sonra İngiltere’de yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, Tier 2 vizesine başvurmanız gerekir. Bu, ülkede üç yıla kadar kalmanıza izin verecek, bu süre zarfında iş arayabilir ve daha fazla izin için başvurabilirsiniz. Tier 2 vizesi için yalnızca dereceniz tanınmış bir İngiltere kurumundan alınmışsa veya İngilizce öğretilmişse ve Avrupa veya Avustralya’da bulunan bir kurum tarafından verilmişse başvurabilirsiniz. Derecenizin kalifiye olup olmadığından emin değilseniz, Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konuya dair kapsamlı bilgiler sizlerle paylaşacaktır.

İngiltere’de Mezun Olduktan Sonra Nasıl Çalışabilirim?

Mezun olduktan sonra İngiltere’de çalışmak istiyorsanız, öğrenciler için bazı seçenekler vardır. Bunlar arasında en yaygın olanı; tatillerde çalışmaktır. Bu yaz tatilinizde festivallerde veya kayak merkezlerinde çalışmayı veya hasat mevsiminde çiftliklerde yardım etmeyi içerebilmektedir. Mevsimlik çalışma, bir işverenden vize veya sponsorluk gerektirmez. Ancak, mevsimlik işlerin çoğu düşük ücretli ve geçicidir. Bu noktada mezun olduktan sonra daha kalıcı işlerde çalışmak için yasal prosedürleri tamamlamalısınız.

Pek çok öğrenci mezun olduktan sonra birçok öğrenci İngiltere’de kalmak ve çalışmak istemektedir. Ancak, bu her zaman mümkün olmuyor. Mezun olduktan sonra ülkede kimlerin yaşayıp çalışabileceği konusunda birtakım katı kurallar vardır. AB vatandaşıysanız veya İsviçre vatandaşıysanız, kayıt yaptırarak süresiz olarak kalabilirsiniz. Avrupa Ekonomik Alanı dışındaysanız, mezun olduktan sonra İngiltere’de çalışmaya devam etmek istiyorsanız vize veya izin başvurusunda bulunmanız gerekir.

İngiltere’de Mezun Olduktan Sonra Oturum Alabilir Miyim?

Avrupa dışından iseniz ve mezun olduktan sonra İngiltere’de çalışmak istiyorsanız, seçenekleriniz ne tür bir dereceyi tamamladığınıza ve ne kadar süre önce verildiğine bağlı olacaktır. Genel olarak mezun olduktan sonra üç ay İngiltere’de kalabilirsiniz. Size yüksek lisans düzeyinde bir iş teklif edildiyse, ingiltere’de çalışmak veya okumak için Tier 2 (Genel) vizesine başvurabilirsiniz. Eğer böyle bir iş teklifiniz yoksa, bir tane alana kadar izninizin uzatılması için başvurmanız gerekecektir.

Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi (veya daimi ikamet için başvuruyorsanız Tier 2) için başvuruyorsanız, eğitim sonrası izin için başvurabilirsiniz. AB vatandaşı değilseniz ve mezun olduktan sonra İngiltere’de yaşamak istiyorsanız, bir seçenek, Puana Dayalı Sistem (PBS) kapsamında bir Aşama 2 vizesine başvurabilirsiniz. Home Office tarafından sponsor olarak onaylanmış bir işveren tarafından size halihazırda İngiltere’de bir iş teklifi varsa, bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında mezun olduktan sonra İngiltere’de kalmayı istiyorsanız birtakım kriterleri karşılamak durumundasınız. Ancak bu sayede İngiltere’de kalmak noktasında yasal izinleri alabilirsiniz. Burada profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Tam da bu kapsamda Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı mükemmel seçenekleri sizlerle buluşturmaktadır. Çünkü Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı üst düzeyde bir yurtdışı eğitim danışmanlığı konusunda kapsamlı bir hizmete imzasını atmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.