Dünyanın en iyi üniversiteleri denildiğinde akla gelen diğer bir ülke İngiltere’dir. Uluslararası öğrenciler arasında oldukça popüler destinasyonlardan biri olan İngiltere, eğitim kalitesi, eşsiz tarihi, entelektüel derinliği, kültürel mirası gibi birçok alanda öne çıkmaktadır. 

İngiltere, dünyanın en eski üniversiteleri olan University of Oxford ve University of Cambridge’e ev sahipliği yapar. Bu üniversiteler, günümüzde de dünya üniversite başarı sıralamalarında en tepedeki konumlarını korumaktadır. Üçüncü büyük İngiliz üniversitesi, 19. yüzyılın ortalarında kurulan Londra Üniversitesi’dir. Ülkenin en büyük üniversitesidir. 

İngiliz üniversitelerinin uluslararası saygınlığı, yüksek kaliteli öğretimlerinden kaynaklanmaktadır. Sekreterlik ve öğretim kadrosu neredeyse her zaman öğrencilerin yanındadır. İngiliz üniversitelerinin bir başka özelliği de uluslararası olmalarıdır: Lisans derecesindeki öğrencilerin yüzde onundan fazlası yurt dışından gelmektedir. 

 

İngiltere’nin seçkin üniversitelerinden birinde okumak için, akademik başarı her şeyden önce gelir. Bu üniversitelerde eğitim aldığınızda kariyerinize yapmış olduğunuz yatırımın uluslararası geçerliliği olur. Bu üniversitelerin çoğunun Türkiye’de denklikleri de mevcuttur. Ancak eğitim kurumunun seçiminde sadece üniversitenin itibarı değil, aynı zamanda profesyonel profili de rol oynamalıdır. Bazı üniversiteler ve kolejler yoğun bir şekilde araştırma odaklıyken, diğerleri iyi öğretime daha fazla değer verir. Bu nedenle, başvuru sürecine girdiğinizde, kişisel profilinize ve kendi hedeflerinize göre nereye başvurmak istediğinize karar vermeniz önem taşır.

 

İngiltere’de Eğitim Sistemi

İngiltere’de çoğu lisans programı üç yıl sürer. Klasik MEB lise diplomasına sahip olan öğrencilerin departman derslerine başlamadan önce bir yıl bilimsel hazırlık (foundation) eğitimi alması gerekir. Bunun yanı sıra, IB Diploma, A Level, AP gibi belgelerle başvurularını destekleyen öğrenciler, direkt departman derslerine başlayabilirler.

 

İngiltere Lisans Kabul Kriterleri:

Okul Not Ortalaması

İngiltere’deki lisans programlarına başvururken, üniversitelerin öncelikli olarak dikkat ettiği nokta, lise not ortalamanızdır. Özellikle başvurduğunuz lisans programıyla ilgili olabilecek derslerin not ortalamalarını yüksek tutmak önemlidir. 

 

İngilizce Yeterliliği

İngiltere lisans başvurularında departman derslerine direkt başlayabilmek için, İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Uluslararası öğrenciler, İngiltere üniversite başvurularında İngilizce yeterliliklerini göstermek için IELTS Academic sınavının UKVI versiyonuna girmelidirler.

 

AP Skoru

AP (Advanced Placement) özellikle klasik MEB diploması alacak öğrencilerin, İngiltere lisans başvuru sürecinde bir adım öne geçmesini sağlayan bir sınav türüdür. Farklı ders konuları üzerinden, ayrı AP sınavları düzenlenir. İlgilendiğiniz lisans programıyla ilgili olan AP sınavlarına girmeniz tavsiye edilir. Bazı bölümlere başvurabilmek için, program tarafından talep edilen konularda yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

 

İngiltere'de Lisans Eğitimi Hakkındaki Yazılarımız: