İngiltere’de Lisans Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

İngiltere’de Lisans Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

İngiltere’de Lisans eğitim ücretleri üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama bir üniversitenin senelik harç ücreti 15.000 GBP (İngiliz sterlini) civarındadır. Bu ücretin altında üniversiteler de mevcuttur. Harç ücretleri genelde 12.000 – 32.000 GBP arasında değişmektedir.

İngiltere’de Burslu Eğitim Olanağı Var Mı?

İngiltere’de akademik kariyeri destekli çeşitli burslar mevcuttur. Bunlar okuduğunuz üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

 

İngiltere’de Devlet Bursları

İskoçya Saltire Bursları

İskoçya hükümeti ve üniversitelerinin birlikteliği ile sağlık, bilim, teknoloji, endüstri, yenilenebilir enerji gibi alanlar için sunulmaktadır. Bursiyerler özenle seçilmekte olup bir sene boyunca yüksek lisans eğitimi alan 50 öğrenciye verilmektedir. Yaklaşık 10.000 GBP ye kadar burs imkânı sunmaktadır. Bu burslar Çin, Japonya, Pakistan, Kanada, Amerika ve Hindistan vatandaşı öğrencilere verilmektedir.

İngiliz Milletler Topluluğu Bursu (CSFP)

Birleşik Krallıktaki Milletler topluluğu burs komisyonu, lisans, doktora ve uzmanlık alanında eğitim almak isteyen öğrencilere burs imkânı sağlıyor. Burslar her yıl İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden okumak için gelen öğrencilere verilmektedir. Burs, gidiş-dönüş uçak biletleri, başvuru, eğitim ce aylık gider ücretlerini karşılamaktadır.

Chevening Bursu

İngiliz hükümeti yüksekokul başarısı ve kabul potansiyeli yüksek olan öğrenciler için bu burs imkânını sunuyor. Burstan yararlanacak öğrenciler İngiliz Büyük Elçiliği tarafından, dil, din, ırk tanımaksızın belirleniyor.

İngiltere’de Üniversite Bursları

Bazı eğitim kurumları devletten ayrı olarak burs olanakları sağlamaktadır. Üst seviye üniversiteler, uluslararası akademik kariyer düşünen öğrencilere, burs için bütçe ayırmaktadır.  Bu üniversiteler:

  • Cambridge Üniversitesi
  • Oxford Üniversitesi
  • Durham Üniversitesi
  • Londra Imperial Collage
  • Londra Kings Collage
  • University Collage London
  • Glasgow Üniversitesi

Bu üniversiteler, öğrencilerin akademik başarısına ve potansiyeline göre burs olanağı sağlamaktadır. Bursun yanında ekstra olarak ödüller de vardır. Bunlar dışında üniversitelerin sitelerini inceleyerek farklı burslar da bulabilirsiniz.

İngiltere’de Farklı Kuruluşların Bursları

Yukarıda ki burslar dışında üçüncü taraf kuruluşların da sağladığı burs imkanları vardır.

Rhodes Bursu: Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Oxford’daki Rhodes Trust tarafından yönetilen program ile seçilen lisansüstü öğrencilere verilen burstur. Her yıl 100 kişiye tamamen finanse edilen burs imkânı sunmaktadır. Seçim komitesi, güçlü yönetim becerileri olan, parlak zekâya sahip gençleri aramaktadır.

Birleşik Krallık Euraxess Bursu: Bu burs, British Council tarafından sunulmaktadır. Bilim insanlarının uzmanlık alanında gelişmesine destek olarak, analizlerinin İngiltere veya başka ülkelere taşınabilmesi için olanak sağlıyor. İngiltere Euraxess finansman veri tabanının iyi bir açık kaynak olması için bu yardımı sunmaktadır.

Evrensel Eğitim Ödülleri: Kültürler arası anlayışları genişletmek ve toplumu geliştirmeye odaklanan iki uluslararası lisans öğrencisine verilen burstur. Yılda iki kez 10.000 GBP civarında hibe verilmektedir. Üstün akademik plana sahip kişiler bu burs için seçilir.

İngiltere’de Üniversite Destekleri

Eğer bir üniversitede öğrenciyseniz, okulunuzun uluslararası destek programı olanaklarını kontrol edebilirsiniz. Üniversitelerin anlaşmalı olduğu birçok yurt dışı okullar mevcuttur. Okulunuzun Birleşik Krallıkta anlaşmalı olduğu bir üniversite ile öğrenci değişim programı dâhilinde ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Bu nedenle okulunuzun öğrenci değişim programlarını araştırmalısınız. Yurtdışında okuma hayalinizin dışında, tekrar yurtdışı eğitimi istediğinizde tam burslu okuma seçeneği de sunmaktadır.

Sizin için çeşitli bursları paylaştık. Yukarıdaki burslar dışında geniş kapsamlı araştırmalar yaparak farklı burslar da bulabilirsiniz. Önemli olan tek şey sizin başarınız. Ne kadar başarılı olursanız, önünüzde o kadar çok burs kapısı açılır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere’de eğitim bursları konusunda nitelikli bilgileri takipçileriyle buluşturmak konusunda etkili bir çalışmaya imzasını atmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.