İngiltere’de Burs Alabilmek İçin Neler Yapmalıyım?

İngiltere’de Burs Alabilmek İçin Neler Yapmalıyım?

İngiltere’de burs alabilmek için farklı yöntemler var! İngiltere birçok Avrupa ülkesine göre pahalı bir ülkedir. Her ne kadar burada okumak sizi avantajlı bir konuma getirecek olsa da girdiğiniz okula göre her sene belirli oranlarda eğitim harcı ödemeniz gerekecektir. Yine ülkenin bazı şehirlerinde yaşamakta pahalı olduğundan dolayı aldığınız burs hem okul harcınızı ödemeye hem de yaşam maliyetlerinizi karşılamaya yetmeyebilir.

Üniversitelerden, doğrudan Birleşik Krallık hükümetinden, şirketlerden alabileceğiniz burslarda standart olarak kişilerin İngilizce seviyelerine ve okul notlarına bakılmaktadır. Bunun haricinde burs aldığınız kurum ek olarak bazı başvuru şartları isteyebilmektedir.

Örneğin prestijli üniversiteler İELTS sınavından aldığınız puan ve lise puanınızın yanında sizin liderlik özelliğinizi gösterecek okul dışı aktivitelerden kazandığınız belgeleri isteyebilir ya da gelecekte başarılı olacağını kanıtlayabilen öğrenciler arasından seçim yapabilir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere’de burs alabilmek için nitelikli bilgileri takipçileriyle paylaşmaktadır.

Spor okulları genelde burslarını madalya sahibi öğrencilere dağıtmayı uygun görürken, bazı üniversiteler International Baccalaureate gibi zorlu programlara girmiş ve başarı elde etmeyi başarmış öğrencileri kabul etmeyi seçebilmektedir. Genelde dünya sıralamasında ilk sıralara giremeyen üniversiteler ise sadece lise notu 80 ve üzeri olan ve İELTS sınavından 6 ve üstü alan öğrencileri kabul edebilmektedir.

 

İngiltere’de Burs Alabilmek İçin Nereye Başvurmalıyım?

 

Üniversitede okurken burs almak isteyen öğrencilerin öncelikle UCAS sistemi üzerinden kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Fakat kayıt yapmadan önce sizi kabul edebilecek burs programlarını araştırmalısınız. Çünkü bazı programlar kayıt esnasında başvuru yapmanızı isterken bazıları ise üniversiteden kabul alıp, kayıt olduktan sonra süreci başlatmanıza izin vermektedir. Genelde üniversiteler bahar döneminde burs duyurularını yapmaktadır.

Başvuru yaparken tavsiyemiz birden çok burs programına başvuruda bulunmanız yönünde olacaktır. Böylece bir bursa girme şansını daha yüksek olacaktır. Başvuru yaptığınız kurum sizden belgeler istiyorsan bunları kuruma teslim ederek süreci başlatmış olursunuz. Size başvurunuzun ardından bir mülakat tarihi verilir. Bazen tek bir mülakat burs başvurularında yeterli olmayabilmektedir. Mülakatlarda eğer sizin hakkınızda olumlu bir görüş çıkarsa başvurunuz onaylanır ve aylık olarak bursunuz belirttiğiniz hesaba yatmaya başlar.

 

İngiltere’de Burs Alabilmek İçin Sınav Var Mı?

 

İngiltere de ki pek çok üniversite burs için ekstra bir sınav yapmamaktadır. Eğer lise mezunuysanız ve üniversite için burs almak istiyorsanız İELTS sınavından aldığınız puanın yüksek olması ve lise not ortalamasının yüksek olması yeterli olmaktadır. Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler ise üniversite not ortalamasının yanında iyi derece İngilizce bildiğini kanıtlamalı ve varsa yayınladığı makaleleri, akademik başarılarını burs almak istediği kuruma sunmalıdır. Bunun haricinde özel şartları olan üniversitelerin bu şartlarını da öğrencilerin karşılaması gereklidir.

Bazı üniversiteler uluslararası çapta dünyada ki her öğrenciye burs imkânı tanırken bazı üniversiteler Türkiye’den öğrencilere ayrıcalıklı burslar verebilmektedir. Öğrencilere verilen burslar tam burs veya kısmi burslar şeklinde olmaktadır. Tam burslar genelde başarılı ve gelecek vadeden öğrencilere verilmektedir. Kısmi burslar öğrencilere destek olmak amacıyla verilen daha düşük ödemelere sahip burslardır.

 

İngiltere’de Burs Alabilme Şartları Nelerdir?

 

Üniversitelerden burs alabilmek için gerekli olan şartların başına İELTS gibi dil yeterliliğini kanıtlayan sınavlardan gereken puanları almış olmak gelmektedir. Bunun yanında genelde üniversiteler başarılı olan öğrencileri kendilerine çekmek ve bu sayede dünya sıralamalarında çok daha yukarı çıkmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle başarılı bir öğrenci olduğunuzu üniversitelere kanıtlayabiliyor olmanız gereklidir.

Burs almak için başarıl öğrenciler adeta birbiri ile yarışmaktadır. Bu nedenle burs başvurularında bir rekabet olduğunu söyleyebiliriz. Sizlerde İngiltere de burslu bir şekilde okumayı planlıyorsanız mutlaka lise hayatınızı dolu geçirmenizi ve ekstra aktivitelere katılarak başarı derecenizi artırmanızı öneririz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.