İngiltere’de Bir Yıllık Lisans Eğitimi Maliyeti Ne Kadar?

İngiltere’de Bir Yıllık Lisans Eğitimi Maliyeti Ne Kadar?

 

İngiltere’de bir yıllık lisans eğitimi maliyeti konusunda araştırma yaptığınız zaman farklı bütçe seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Yurt dışında okumak, farklı kültürleri görmek ve diploma prestiji açısından oldukça avantajlıdır. Uluslararası güçlü bir geçerliliğe sahip İngiltere okullarından eğitim almış olmak kişiyi bir çok alanda öne çıkartacak bir durumdur. Faydası maliyetini dengeleyen lisans eğitimi İngiltere’de eğitim görülecek okula göre değişiklik göstermektedir.

 

Maliyetlerin en yüksek olduğu şehir Londra’dır bunun sebebi merkezi ve nüfusun yoğun olmasıdır. Başkent Londra gelişmişlik ve sosyal yaşam alanında en önde gelen şehir olduğu için maliyetler artış göstermektedir. İngiltere’nin hatta dünyanın en prestijli üniversitesi olan University Of Oxford’da güncel fiyatlarda en düşük 24.000 en yüksek 36.000 İngiliz sterlinidir. Bölüme göre değişiklik göstermekte olan ücretler ortalama 25.000 İngiliz Sterlinidir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde İngiltere’de bir yıllık lisans eğitimi maliyeti konusunda üst düzeyde bir danışmanlık hizmetini sizlerle buluşturmaktadır.

 

İngiltere’de Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyeti Yüksek Mi?

 

Sağladığı faydayla terazi olan maliyetler günümüz koşullarında yüksektir. En iyi üniversitenin eğitim ücretinden bahsettik. Ortalama üniversiteler için 10.000 ve 18.000 İngiliz sterlini arasında eğitim ücretleri değişiklik göstermektedir.

 

Güncel kurda Türk lirası karşılığı ortalama baz alındığında 205.000tl ve 369.000 tl arasındadır. Sadece okul ücreti olan bu duruma konaklama ücreti ve harici harcamalar eklendiğinde oldukça yüksek bir maliyet ile karşılaşmaktayız. Ortalama konaklama ücreti yıllık olarak 6.000 ve 13.000 sterlin arasındadır. Harici giderlerde aynı oranlara sahiptir.

 

Ortak çatıda topladığımız zaman toplam gider okul ücreti, konaklama ve harici giderler 22.000 ve 44.000 İngiliz sterlini arasında olmaktadır. Yani 451.000 ve 902.000 TL arasında yıllık toplam maliyete sahiptir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, İngiltere’de bir yıllık lisans eğitimi maliyeti hakkında etkili bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

İngiltere’de Bir Yıllık Lisans Ücretleri Ne Kadar?

 

Detaylı olarak bahsettiğimiz ücretler bulunacak şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Ücretler konusunda kişinin yaşayış tarzı ve kişiliği etkili olmaktadır. Lisans ücretleri yıllık olarak 22.000 ve 44.000 sterlin arasındadır. Bu tutar bir aracı firma ile İngiltere’ye lisans eğitimi almaya giden öğrencilerin ortalamasıdır. Bu doğrultuda kişinin alışkanlıklarına göre değişiklik gösterecek bir durum olmaktadır.

 

Alınan eğitimin karşılığı uluslararası yüksek prestije sahip olduğu için getirisi de yüksek olacaktır.

Bununla beraber farklı bir kültür içinde bulunmak ve o ülkenin diline iyi seviyede hakim olmak kişisel gelişim noktasında yüksek önem arz etmektedir. Uluslararası yüksek denklik diplomasına sahip olmak bir çok ülkede branşınızda kariyerinize devam edebilme olanağı sağlar. Maliyeti faydasını dengeleyen İngiltere’de lisans eğitimi almak getirisi büyük olacak bir kişisel yatırımdır.

 

İngiltere’de Bir Yıllık Lisans Eğitimi İçin Burs Var Mı?

 

Yetenek ve başarılar doğrultusunda bir çok burs imkanı bulunmaktadır. Öncelikli olarak İngiltere’deki üniversitelerin vermiş olduğu burslar vardır. Üniversitelerin vermiş olduğu burslar uluslararası öğrenciler içinde denk durumdadır. Üniversitelerin yönetim kurulu tarafından onayı verilen burs yüksek başarı ve yüksek potansiyele sahip öğrencilere yöneliktir. Seçim kriterleri olarak bu iki unsuru dikkate alan üniversiteler geleceğin liderlerini yetiştirmek için gerekli tüm giderleri karşılamaktadır.

 

İkinci olara yoğun olarak tercih türü organizasyon burslarıdır. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu sistem bir çok şirket ve organizasyonların bir arada öğrencilere yönelik topladığı yardım fonlarıyla finanse edilmektedir. Öğrencilerin eğitimine büyük katkı sağlayan bu burs türü gönüllü iş insanları tarafından yoğun bir şekilde desteklenmektedir. Bu sistemde bur alan öğrenci sayısı oldukça yüksektir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.