IELTS Nedir?

IELTS sınavı İngilizcenin kullanılmış olduğu ülkeler içerisinde çalışmak ya da eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce yeterliliklerini ölçüp değerlendirmek amacıyla yapılan bir çeşit uluslararası sınavdır. Birçok ülke tarafından da kabul edilen bu sınav uluslararası geçerliliği yüksek olan sınavdır. ABD, birleşik krallık, İrlanda, Yeni Zelanda, Kanada gibi İngilizcenin konuşulmuş olduğu ülkelerde göçmenlik başvurularında da dil şartı olarak bu sınav sonuçları isteniyor. 

 

Ülkemizde ise Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi gibi birçok üniversite öğrencilerini hazırlık sınıflarından muaf tutabilmek için bu sınav sonuçlarını istiyor. Ayrıca Özel sektör içerisinde pek çok kuruluş iş başvurularında bu sınav sonuçlarını istemektedir. Bankacılık, Türk Hava yolları pilot alımı gibi…

 

Bu sınava klasik sınav şeklinde hem de bilgisayar ortamında girebiliyorsunuz. Sınava başvuru yaparken seçeceğiniz sınav yöntemine bağlı olarak sınava tabi tutulacaksınız. Bu sınav içerisindeki dinleme aşaması 30 dakika, okuma 60 dakika, yazma 60 dakika, konuşma 11 ile 14 dakika arasında oluyor. Toplamda sınavın süresi 2 saat 45 dakika nokta dinleme, okuma ve yazma bölümleri tek aşamada yapılıyor. 

 

Konuşma aşaması ayrı oturumda gerçekleşir. Konuşma aşaması aynı gün içerisinde ya da farklı bir gün içerisinde gerçekleşir. Sınava başvuru yaparken konuşma bölümünün gün ve saati belirlenecektir. Klasik sınav şeklinde sınava başvuru yapacaksanız 1950 TL ödeme yaparsınız. Bilgisayarlı sınava dâhil olacaksanız yine 1950 TL ödeme yapmak zorundasınız.

 

IELTS Sınavına Kimler Başvurabilir?

 

İngilizce dili yeterliliğini bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava giriş yapabiliyor. Ayrıca birçok ülke içerisinde sınava girebiliyorsunuz. 2022 yılı itibariyle bu sınav için 11 yaş sınırı bulunuyor. 11 yaşın üzerinde olan herkes online olarak yapılan sınava başvuru yapabiliyor.

 

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS), uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavı olarak karşımıza çıkmaktadır. İngilizce dil skoruna ihtiyaç duyduğunuz zaman uluslararası geçerliliğe sahip bir sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir. Bu yurtdışında eğitim görmeyi istediğiniz zaman da karşınıza çıkacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında IELTS, dünya genelinde en çok talep gören bir dil sınavı olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir.

IELTS Sınavı Nasıl Yapılır?

 

Bu sınav içerisinde 4 temel beceri ölçülüyor. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileridir. Görev tabanlı olan bir sınavdır. Sınav adayları sınavın 4 adet bileşeni için ayrı ayrı not alırlar. Alacakları puanların ortalaması genel sınav puanını oluşturuyor. Her beceri ise 1 ile 9 arasında puan ile değerlendiriliyor. 4 becerinin not ortalaması alınarak sınav skoru 9 üzerinden hesaplanıyor.

 

İstanbul, Ankara, İzmir Adana, Antalya ve Bursa olarak Türkiye’de bu sınav 6 ilde yapılıyor. Bir sınav iki farklı kurum şeklinde yapılıyor. Bu iki kurum içerisinden dilediğiniz sınava başvuru yaparak girebilirsiniz. İlki İngiltere merkezlidir. Diğeri ise Avustralya merkezlidir. İngiltere ve Avusturya merkezli 2 sınavda resmi olarak yetkilidir. 

 

Sınava girecek olan adaylar sınav yeri, kontenjan ve tarihi durumlarına bağlı olarak her iki kurumdan da sınava dâhil olabilirler. Sınav soruları ile değerlendirmelerinde kriterler bulunmuyor. Sadece uygulamadan kaynaklı olarak farklılıklar olabiliyor. Bu farklılıklar sınav düzeni, ses sistemi gibi.

 

IELTS Zor mu?

 

Uluslararası geçerliliği yüksek olan ve birçok ülke tarafından kabul gören bu sınav nispeten zor bir sınavdır. Sınav içerisinde okuma, yazma, konuşma ve dinleme olarak 4 temel beceri dâhilinde sorular soruluyor. Sınavda başarılı olabilmeniz için belirtilmiş olan bu 4 beceriden de belirlenmiş olan seviyenin üzerinde puan almanız gerekiyor. 

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.