IB Nedir?

IB nedir? IB diploma programı ile üniversite öncesinde öğrencilere özgüven ve öz disiplin ile beraber üst düzey düşünme becerilerini kazandırmak amaçlanıyor. Yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş olan, farklı kültürleri bile bilen ve dünya üzerindeki vatandaşları yetiştiren bir çeşit eğitim öğretim programıdır. Dünya çapında yaklaşık 4775 okulda 6282 program olarak uygulanıyor.

 

Açılımı uluslararası bakalorya organizasyonu olan sınav ilk olarak İsviçre’nin Cenevre kentinde ticari olmayan bir kurum tarafından kurulmuştur. Öğrenciler IB programının amaçları doğrultusunda gerekli bilgileri kazanmayı, zamanlarını verimli biçimde kullanmayı, kendilerine uygun olan çalışma yöntem ve tekniklerini geliştirmeyi kazanıyor. 

 

Araştırma yapma becerilerini geliştirmeyi, yazma yeteneklerini geliştirmeyi, makale ve deneme türünde yazı yazmayı öğreniyor. Sözlü yorumlar sunabilecek düzeye geliyorlar. Bağımsız ve eleştirel düşünebilmeyi kendilerine beceri edinebiliyorlar. Çevreye duymuş oldukları sorumluluk bilincini geliştiriyorlar. 

 

Üniversiteye Geçişte IB Programı

 

Bu diplomaya sahip olan öğrenci yurt dışında kendisini kabul edecek olan üniversiteler için nizami şartı yerine getirmiş olacaktır. Ancak her üniversitenin ve üniversite bölümünün farklı not ortalaması bulunabilir. Bu sebeple üniversiteler direkt olarak öğrenci 1 sınıfa alabilmeleri için minimum olarak 32 puanı şart koşar. Not ortalaması okuldan okula ve bölümden bölüme değişiklik gösteriyor. Dünya sıralamalarında ilk 50’ler içerisinde yer alan üniversitelerin pek çoğu diploma notu olarak minimum 38 puan istiyor.

 

Diploma programında bulunan dersler 7’li skala üzerinden puanlanıyor. Çok yetersiz, yetersiz, orta, yeterli, iyi, çok iyi, mükemmeldir. Diplomayı alabilmek için diploma notunuzun en az 24 puan olması gerekiyor. Öğrencilere bilgi kuramı ile test çalışmaları için ödül niteliğinde en fazla artı 3 puan verilebiliyor. Programın en yüksek diploma notu ise 45 puandır. 

 

Neden IB Programı Seçilmeli?

 

Programı sağlamış olduğu eğitim ile beraber konuların genişlemesine ve derinlemesine incelenerek bilgi ile karşılaşıp disiplinler arası bir yol edinmeyi amaçlıyor. Program sayesinde öğrenciler kendi dil ve kültüründen bir temel oluşturarak uluslararası bakış açısı kazanıyorlar. Öğrenmeye olumlu bir bakış açısı geliştirerek bunu davranışa dönüştürüyorlar. Üniversite eğitimine hazırlanıyorlar. Öğrencilerin bütün gelişimini yani fiziksel bir göz zihinsel, duygusal ve ahlaki açıdan destekler bir programdır.

 

Türkiye’de bulunan birçok özel lise kurumu IB diploması veriyor. Şu an için toplam 39 tane lise bu diplomayı veriyor. Bunların arasında TED kolejleri doğa kolejleri Koç Lisesi, Özel Bilkent lisesi, Ahmet Ulusoy lisesi. Ayrıca Üsküdar Amerikan koleji Özel arı okulları, Tarsus Amerikan koleji Enka okulları, İzmir Amerikan koleji Özel yüce okulları ve özel Eyüpoğlu lisesi öğrencilerine diploma programı sunarak onları yurt dışındaki eğitim kurumlarına hazırlamayı amaçlıyor.

 

IB Diploması Avantajları

 

Programa dâhil olmuş öğrenciler uluslararası geçerliliği bulunan bir diploma ile mezun oluyor. Bu diploma dünya çapında çok sayıdaki üniversiteye giriş koşulu olarak kabul görüyor. Programın mezunları Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde bulunan üniversitelere giriş yapıyor ve ayrıcalık kazanıyor. Ayrıca Türkiye’de bulunan pek çok Vakıf Üniversitesi farklı miktarlarda bu öğrencilere burs olanakları sunuyor. Yurt dışında IB öğrencisi olarak da lise okumanız mümkün bir durumdadır. 

 

Günümüz koşullarında dünya genelinde yaklaşık olarak 100 ülkede IB diploması kabul görmektedir. IB diplomasına sahip olan öğrenciler için dünyanın pek çok farklı ülkesinde özel ayrıcalıklar tanınmaktadır. Ülkemizde de IB diplomasına sahip olan öğrencilere kimi vakıf üniversiteleri burs vermektedir. Yine ülkemizde özel üniversiteler de IB diplomasına sahip olan öğrencilere muafiyet hakları da vermektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.