IB Hazırlık

IB Programı Nedir?

The International Baccalaureate: IB programı, kâr amacı taşımayan, misyonundan güç alan, öğrenci odaklı bir eğitim kuruluşudur. 3-19 yaş aralığındaki öğrenciler için 4 programdan oluşur ve bu 4 programdan 3’ü, süreci sertifika ile tamamlarken DP süreci uluslararası geçerliliği olan bir diploma ile tamamlanır. Bu diploma 100’ü aşkın ülkede binlerce üniversite tarafından tanınmaktadır.

Şu anda Türkiye’de biri devlet okulu olmak üzere 49 okul IB programlarını sunmakta; toplam 140 ülkeden IB akreditasyonunu almış yaklaşık 4000 okulda 70 bin eğitmen ile 1 milyon öğrenci bu sistem içerisinde eğitimlerini devam ettirmektedirler.

Uluslararası Bakalorya Programı, MEB tarafından resmen tanınmış olmasına rağmen YÖK kapsamında üniversite yerleştirmelerde henüz bir kriter olarak yer alamamıştır. Ancak hemen hemen tüm vakıf üniversiteleri bu diplomaya sahip öğrencilere burs, bölüm değiştirme, ekstra kredi vb farklı kayıt avantajları sunar.

Misyon

Uluslararası Bakalorya, kültürlerarası anlayış ve saygıya dayalı daha iyi ve daha barışçıl bir dünya yaratmaya yardımcı olacak; sorgulayan, bilgili ve duyarlı gençler yetiştirmeyi hedefler. Bu amaçla IB; uluslararası eğitime ve titiz değerlendirmeye dayalı hedef yükseltici programlar geliştirmek için okullar, hükümetler ve uluslararası kuruluşlarla çalışır. Bu programlar; dünyanın her tarafından öğrencileri, kendilerinden farklı insanların da haklı olabileceğini anlamış hareketli, merhametli ve yaşam boyu öğrenen bireyler olmaya teşvik eder.

IB-DP ile ilgili bilinmesi gerekenler

Program, akademik olarak 6 ana dersten oluşur. Bunlar; Ana Dil, Yabancı Dil, İnsan ve Toplum Bilimi, Fen Bilimleri, Matematik, Sanat dersleridir. Her bir ders 7’lik not düzeni üzerinden değerlendirilir.

Öğrencinin üst düzey akademik çalışmaların yanında ayrıca 3 alanda da aktif olması gerekir. Programın ağır olması sebebiyle öğrenciler akademik ders desteği alarak notlarını yüksek tutmaya ve girilecek sınavlarda başarılı olmaya odaklanırlar.

Student HUB Test Prep olarak amacımız, IB süreçlerinde öğrencilere akademik destek vererek okulda ve sınavlarda başarılı olmalarını sağlamak ve hedeflediği okullara hazırlamaktır. 

Student HUB Test Prep  bünyesinde IB Biology, IB Math, IB Physics, IB Chemistry, IB Business Management, IB Economics, IB English, IB ITGS dersleri verilmektedir.