Hollanda’da Üniversite Okuyabilmek için Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Hollanda’da üniversite okuyabilmek için hangi sınavlara girmeliyim? Hollanda’da bir üniversitede okumak için ortaöğreniminizi (tercihen VWO diploması ile) tamamlamış olmanız gerekir. Daha sonra ilgili lisans veya yüksek lisans kursuna doğrudan girerek veya bir köprü kursu tamamlayarak bir lisans veya yüksek lisans programına başvurabilirsiniz. İkinci seçenek, yalnızca yurtdışında eşdeğer bir yeterliliği (A seviyeleri gibi) tamamlamış olmanız durumunda mümkündür. Daha önce herhangi bir eğitim almadıysanız, lisans programınıza başlamadan önce bir giriş yılını tamamlamanız gerekmektedir.

Hollanda, uluslararası öğrenciler için en popüler yerlerden birisidir. Ülkenin birçok üniversitesi bulunmaktadır. Her üniversitenin kabul için kendi şartları farklıdır. Ancak aralarında bazı ortak noktalar vardır.

Hollanda’da üniversite okumak için dikkate alınması gereken ilk şey, herhangi bir sınava girmeniz gerekip gerekmediğidir. Kabul için gerekli genel sınavlar söz konusu olduğunda sadece mezun olmak gibi bir kriter karşımıza çıkmaktadır. Ancak, bazı okullar özel kabul koşulları gerektirebilir. Örneğin, tıp veya hukuk okumak istiyorsanız, programa kabul edilmeden önce bir rekabet sınavını geçmeniz gerekebilir.

Hollanda’da Üniversite Okuyabilme Şartları Neler?

Kurs veya programınıza başvurduğunuzda 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız. Bazı programlar, öğrencilerin 21 yaşından büyük olmasını gerektirir. Hollanda standartlarına göre orta öğretimi veya eşdeğerini tamamlamış olmalısınız. Yabancı bir öğrenci olarak, üniversite öncesi eğitiminizi (HAVO/VWO) veya eşdeğerini tamamladığınız sürece Hollanda’da üniversitede eğitim alabilirsiniz. Ek olarak, aşağıdaki koşulları karşılamanız gerekir:

  • En az 18 yaşında olmalısınız
  • En az bir yıllık geçerli bir oturma izniniz (VVR) olmalıdır

Yeterli Hollanda dili ve kültürü bilgisine sahipseniz ve Hollanda’da üniversitede okumak istiyorsanız, sertifikanız Felemenkçe dil yeterliliğinde Avrupa Dil Portföyünün A1 seviyesini geçtiğinizi gösterir bir puan skoruna sahip olmalısınız.

Günümüz itibariyle Hollanda’da iki tür lisans derecesi vardır. Bunlar Bachelor of Arts (BA) ve bir Bachelor of Science (BSc) olarak sınıflandırılmaktadır. BA derecesi akademik temelli bir derecedir, bu da daha fazla ders gerektirdiği anlamına gelir. Lisans derecesi, mesleki temelli bir derecedir, yani daha az kurs gerektirir.

Bazı durumlarda, aynı anda her iki derece türünü de alabilirsiniz. Örneğin, halihazırda İşletme alanında Önlisans derecesini tamamladıysanız, bu alanda ders alabilir ve hem Önlisans hem de BA alabilirsiniz.

Bütün bu bilgiler ışığında Hollanda’daki eğitim fırsatlarına dair profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak her zaman önerilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında profesyonel bir danışmanlık konusunda Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı üst düzeyde bir hizmetin merkezinde yer almaktadır.

Hollanda’da Üniversite Okumak Şartlarında Neler Var? 

Hollanda’da üniversite okumak için ortaokulu iyi notlarla tamamlamış olmalısınız. Hollanda üniversitelerine kabul için genel koşulları da karşılamanız gerekir. Hollanda akademik sistemi Bologna sürecine dayanmaktadır. Bu, bir lisans, ardından yüksek lisans ve son olarak da doktora için eğitim alacağınız anlamına gelmektedir.

Hollanda’da üniversite okumak için bir üniversite veya kolej tarafından kabul edilmeniz gerekir. Kabul edilmek için VWO sınavını (veya eşdeğerini) geçmiş olmanız gerekir. VWO sınavı ortaokul sonunda yapılan bir sınavdır. İngilizce, matematik ve fen gibi konularda bilginizi test eder. Bu sınavdan iyi notlar alamazsanız, yüksek öğrenime girmek için başka seçenekler de olabilir.

Bir HBO Lisansı (Lisans derecesine benzer) veya bir Yüksek Lisans Derecesi (Yüksek Lisans Derecesi) için başvurabilirsiniz. Bunların her ikisi de programa başvuru ve kabulün yanı sıra özel giriş koşullarını gerektirir. Hangi kursların mevcut olduğu ve nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile işetişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.