Hollanda’da Okurken Konaklama Olanakları Nelerdir?

Hollanda’da okurken konaklama olanakları nelerdir? Dünyanın her yerinden öğrenciler Hollanda’da eğitim görme fırsatına sahiptir. Hollanda’da kalacak bir daire veya ev bulmak için birçok olasılık vardır. Bazı öğrenciler arkadaşlarıyla yaşarken, bazı öğrenciler bir apartman dairesinde veya evde yalnız yaşamayı tercih eder. En ucuz seçenekse, bir daireyi başkalarıyla paylaşmaktır. Bunun da birçok avantajı vardır. Dairelerini paylaşmak istemeyen öğrenciler kendi dairelerini veya evlerini de kiralayabilirler. Aylık maliyetler, hangi şehirde yaşadığınıza ve ne tür bir konaklama seçtiğinize bağlı olarak değişir.

Hollanda’da Okurken Konaklama Maliyetleri Nasıldır?

Hollanda’da okurken konaklama olanakları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı maliyetler çıkar. Burada en ucuz seçenek, bir daireyi başkalarıyla paylaşmaktır. Bu tip konaklamalarda kendi odanız olacak, ancak diğer insanlarla (mutfak, oturma odası vb.) tüm olanakları kullanacaksınız. Bu çok ucuz olabilmekle birlikte çok fazla harcamanız varsa çok pahalı olabilir.

Hollanda’da 2 odalı daire kiralamak aylık 600€, 2+1 daire kiralamak ise aylık 800€ civarındadır. 3 yatak odalı bir dairenin aylık maliyeti yaklaşık 1000 €’dur ve 4 yatak odalı bir dairenin kiralanması aylık 1200 €’dan bile fazla olabilmektedir. Elbette ki bu ücretler dönemsel olarak dahi değişiklik göstermektedir.

Hollanda’da okurken konaklama olanakları çok fazladır. Bazı öğrenciler öğrenci yurtlarında veya apartman dairelerinde yaşamayı tercih ederken, bazıları ise aile yanında yaşamayı tercih etmektedir. Uluslararası öğrenciler, üniversiteleri veya özel kuruluşlar aracılığıyla birçok konaklama seçeneği bulabilmektedir.

Uluslararası öğrenciler için en yaygın konaklama türü öğrenci yurtlarıdır (Studiehuis). Bunlar genellikle üniversitenin yakınında bulunmaktadır. Mutfak ve banyo gibi temel olanakları sağlar. Çoğu zaman, arkadaş edinmek için diğer uluslararası öğrencilerle tanışabileceğiniz bir ortak oda da vardır.

Hollanda’da Okurken Daire Kiralamak Mantıklı Mıdır?

Hollanda’da okurken konaklama olanakları arasında daire kiralamak da vardır. Üniversitenin yakınında bir daire kiralamak mantıklı seçenekler arasında yer almaktadır. Şayet 30 yaşın altındaysanız ve bir yüksek öğrenim kurumu (HBO veya WO) tarafından kabul edildiyseniz, DUO’dan (Hollanda Öğrenci Finans Kurumu) öğrenci konut kredisi almaya hak kazanabilirsiniz. Buna başvurmak için, Hollanda’daki eğitim kurumunuzda finansman kanıtı ve kayıt kanıtı sağlamanız istenecektir.

Bir oda veya bir daire kiralamayı seçmek, daha konforlu bir şekilde konaklamanızı mümkün kılacaktır. Diğer insanlarla birlikte yaşamak istiyorsanız, bir ev kiralayabilir veya diğer öğrencilerle bir daireyi paylaşabilirsiniz. Konaklamayı paylaşımlı evlerde (woningen) veya öğrenci yurtlarında (koten) bulabilirsiniz. Amsterdam’da ayrıca öğrencilerin oda ve mutfakları paylaştığı birçok yurt (voorzieningen) vardır. Bu tür evler de son zamanlarda popüler olan konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır.

Hollanda’da Konaklama Seçenekler Nelerdir?

Her yıl Hollanda’ya okumak için gelen birçok uluslararası öğrenci vardır. Hükümet, uluslararası öğrencilerin buraya gelmesini ve burada eğitim görmesini kolaylaştırmaya çalışmaktadır. Aslında, her zamankinden daha kolay hale gelmiştir. Bu durum konaklama hizmetleri için de geçerliliğini korumaktadır.

İlk adım vize başvurusu yapmaktır. Çünkü ülkeye yasal olarak girmek için buna ihtiyacınız vardır. Vizenizi aldıktan sonra kalacak yer aramaya başlayabilirsiniz. Ancak burada geçireceğiniz süre boyunca nerede yaşayacağınızı seçerken dikkate alınması gereken birçok faktör olduğundan akıllıca seçmeniz önemlidir. Bu kapsamda konaklama konusunda tercih yapmadan önce kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz.

Örneğin, kampüste mi yoksa kampüs dışında mı yaşamak istiyorsunuz? Kimin nerede yaşayabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama var mı? Peki ya maliyet? İnternet erişimine ihtiyacınız var mı ve aylık maliyeti ne kadar? Kampüsten ne kadar uzakta yaşayacaksınız? Hangi konaklama türünün ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna dair herhangi bir karar vermeden önce bu soruların hepsinin yanıtlanması gerekiyor!

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.