Hollanda’da Okuduktan Sonra Diploma Denkliğim Olacak Mı?

Hollanda’da okuduktan sonra diploma denkliğim olacak mı? Hollanda’da bir derece almayı planlıyorsanız, kendi ülkenizdeki diploma denkliğinin farkında olmanız gerekir. Bunu uluslararası eğitimi destekleyen bir farklı platformlardan öğrenebilirsiniz. Genel olarak Hollanda’da eğitim gördüğünüz zaman YÖK denkliği alabiliyorsunuz. Çünkü Türkiye Hollanda’daki pek çok farklı üniversitenin denkliğini tanımaktadır. Peki, Türkiye’den Hollanda’ya gittiğinizde diplomanız geçerli midir? İşte yanıtı!

Bir Hollanda üniversitesinde veya kolejinde (HBO) okumak istiyorsanız, kalifikasyonunuzun tanınıp tanınmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Değilse, üniversite öncesi eğitime (voorbereidende studyie) başvurabilirsiniz. Bu, lisans veya yüksek lisans programınıza başlamadan önce bazı ek dersler almanız gerekeceği anlamına gelecektir.

Hollanda diploma programı, uluslararası öğrencilere kendi ülkelerinde başka bir Lisans derecesini tamamlamalarına gerek kalmadan, eşdeğer bir Lisans derecesi sunmak üzere tasarlanmıştır. Bu, eğitim programınızdan mezun olduğunuzda uluslararası kabul görmüş bir Hollanda diploması alacağınız anlamına gelecektir. Gerekli ders kredilerini başarıyla tamamladıktan sonra, ortağımız University of Applied Sciences (Hogeschool) aracılığıyla Felemenkçe derecesi için başvurabilirsiniz.

Hollanda, uluslararası öğrenciler için harika bir destinasyondur. Yüksek kaliteli bir eğitim sistemine ve ziyaret edilecek güzel bir ülkeye sahiptir. Birçok öğrenci için en önemli soru, Hollandaca derecelerini kendi ülkelerinde kullanıp kullanamayacaklarıdır. Bu esasında Türk öğrenciler için yanıtı basit bir sorudur. Zira Hollanda’da eğitim gördüğünüz zaman denkliğinizi kısa bir süre içerisinde almanız mümkün olacaktır.

Hollanda’da Diploma Türleri Nelerdir?

Hollanda’da okumak istiyorsanız, mezun olduğunuzda diplomanızın değerini anlamanız önemlidir. İki tür diploma vardır. Bunlar kendi ülkeniz tarafından tanınanlar ve kendi ülkeniz tarafından tanınmayanlar olarak sınıflandırılmaktadır. Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız ancak, seçeneklerinizi açık tutmak da istiyorsanız, uluslararası geçerliliğe sahip olan okullarda okumalısınız.

Hollanda’da eğitim gördükten sonra Türkiye’de diploma denkliğine sahip olacaksınız. Çünkü bir Hollanda üniversitesinden aldığınız derece, genellikle kendi ülkenizdeki bir lisans derecesine eşdeğerdir. Bu, endüstrideki işler veya devlet pozisyonları gibi lisans derecesi gerektiren pozisyonlara başvurmak için kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Hollanda’da farklı üniversite dereceleri vardır. En yaygın olanı Bachelor of Science derecesidir (BSc). Üniversiteniz birden fazla BSc türü sunuyorsa, işletme, finans veya mühendislik (BSc) gibi konu alanınıza ve hedeflerinize uygun olanı seçmelisiniz. Ayrıca Bachelor of Arts (BA) – bu tür bir BSc, siyaset bilimi veya sosyoloji gibi beşeri bilimler konularını incelemek isteyen öğrenciler için tasarlanmış dereceler arasında yer almaktadır.

Hukuk Lisansı (LLB), BSc, üniversitede hukuk okumak isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Mühendislik Lisansı (BEng), bir BSc, üniversitede mühendislik okumak isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Hollanda yüksek öğretim sistemi, Avrupa çapında yüksek kaliteli bir eğitim sağlamayı amaçlayan Avrupa Bologna modeline dayanmaktadır. Bu, yüksek lisans dereceniz için çalışmaya başlamadan önce lisans derecenizi kazanmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Ülkede lisans dereceleri genellikle üç yılda tamamlanır ve yüksek lisans dereceleri iki yıl sürer.

Hollanda’da Lisans Programları

Lisans programını başarıyla tamamladığınızda ve diğer tüm şartları yerine getirdiğinizde, lisans diploması almaya hak kazanacaksınız. Bu programı başarıyla tamamladığınızda, ortak üniversitelerimizden birinde bir Yüksek Lisans programına başvurmaya hak kazanacaksınız. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde Hollanda’daki lisans eğitimi fırsatlarına yönelik olarak kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Öğrenim alanına ve eğitiminize devam etmek istediğiniz üniversiteye bağlı olarak bu iki derece arasında bazı farklılıklar olabilir. Örnek olarak, Rotterdam’da mimarlık okumak istiyorsanız, diploma denkliği Amsterdam veya Eindhoven’da mimarlık okumak istemenizden farklıdır. Bununla birlikte, genel olarak, derecelerin çoğu, bir Hollanda üniversitesi veya üniversite koleji (hbo) tarafından verildikten sonra dünya çapındaki işverenler tarafından tanınmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.